Mikor szükséges a méheltávolítás? Van e más lehetőség?
A méh eltávolítása a leggyakrabban elvégzett nőgyógyászati nagyműtét. A páciensek többnyire 35-44 éves korú nők (közel 38%), akiket a 45-54 éves korcsoportba tartozók követnek (nagyjából 27%).
Noha az elmúlt tíz évben csökkent a méh-eltávolítások gyakorisága, a módszer bírálói szerint a műtétek nagy része felesleges, sőt talán ártalmas is lehet, hiszen a méh fontos szerepet tölt be a szervezet hormonrendszerében, még a változás kora után is. A műtétek száma tovább csökkenhet, ha a nők megismerik a hatékony alternatívákat, és kisebb beavatkozással járó kezelést választanak.
Mikor szükséges?
A méheltávolítást tartják az egyetlen lehetséges megoldásnak méh- és előrehaladott méhnyakrák esetén. Ám ezek a műtéteknek csak egy részéért felelősek. Gyakrabban hajtják végre az életet nem veszélyeztető állapotok – pl. jóindulatú, deréktáji fájdalmat és erős vérzést okozó méhdaganatok, endometriózis, azaz a méhnyálkahártya méhen kívüli növekedése és más problémák, pl. a méh előre -esése miatt.
A méheltávolítás fajtái
A teljes méheltávolítás a méh és a méhnyak eltávolítását jelenti, míg részleges méheltávolítás során a méhnek csak a felső részét veszik ki. Radikális méheltávolítás esetén nemcsak a méhet metszik ki, hanem a környező szöveteket és nyirokcsomókat, Ül. a hüvely felső részét is, sőt néha a petevezeték és a petefészkek eltávolítása is szükséges. A beavatkozás háromféle módon végezhető el: hasfalon ejtett bemetszésen keresztül, a hüvely falán ejtett bemetszésen keresztül, ill. több kicsiny, a köldök alatti bemetszésen keresztül, laparoszkóppal (vékony, saját fényforrást tartalmazó vizsgálóeszköz, amely a képet egy videomonitorra továbbítja).
Egészségesebb lehetőségek?
Ahhoz, hogy az esetleges méheltávolításról kellő ismeretek birtokában dönthessünk, olyan orvost kell keresnünk, aki ismeri a leg újabb eljárásokat. Ha műtétet javasolnak, kérjünk véleményt egy második és egy harmadik orvostól is. A lehetséges alternatívák.
- Várakozó álláspont. Ha egy a változás korához közeledő nőnél miómát találnak, érdemes elhalasztani a műtétet, mivel ezek a jóindulatú daganatok az ösztrogénszint csökkenésével maguktól is zsugorodni kezdenek.
- Miómaműtét. A beavatkozás során csak a daganatot távolítják el, a méh ép marad, és az illető akár szülhet is.
- Miolízis. A kis kockázatú műtét során az oda vezető erek elpusztításával összezsugorítják a miómát.
- Hiszteroszkópia. Ambuláns beavatkozás: a méhnyakon keresztül távolítják el a miómát vagy a polipokat; az erős vérzés elállítására is alkalmas (ilyenkor elroncsolják a méhet bélelő nyálkahártyát).
- Gyógyszeres/hormonkezelés. A nem szteroid gyulladásgátlók csillapíthatják a miómák vagy más rendellenességek okozta fájdalmat és erős vérzést. A rendellenes vérzés fogamzásgátlók szedésével vagy progeszteron hormon adagolásával is szabályozható.
- Kegel-gyakorlatok. Ezekkel az egyszerű izomösszehúzásokkal megelőzhető a méh előreesése.
A kockázatok
A méheltávolításnak lehetnek szövődményei is: fertőzések, vérzés, trombózis, vizelési ás székelési nehézségek, ás ritkán ugyan, de halál is előfordulhat. A lehetséges hosszú távú szövődmények: a libidó csökkenése, a közösülés során érzett fájdalom, a vizelettartási zavar, a depresszió ás a korai menopauza, még akkor is, ha a petefészkeket nem vették ki. A petefészek-eltávolítás növeli a szív- és érrendszeri betegségek ás a csontritkulás kockázatát.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.