Elektromágneses mező káros vagy egészséges?
Bár nem lehet őket látni, hallani vagy más módon érzékelni, az elektromágneses mezők egyre sűrűbben áthatják környezetünket – mindenhol előfordulnak, ahol elektromos áram van. Ezért az elmúlt 20 év során a kutatók nagy figyelmet szenteltek annak a kérdésnek, hogy az elektromágneses mezők veszélyeztetik-e az emberek egészségét.
Mi az elektromágneses mező?
Ha bekapcsolunk egy elektromos készüléket, az azon áthaladó áram mágneses mezőt hoz létre, ami körülöleli a készüléket. Ezt a mezőt nem lehet leárnyékolni, és ha elég közel állunk, akkor áthalad a testünkön is. Az erősáramú vezetékek, az erőművek és alállomások is ilyen típusú elektromágneses mezőt hoznak létre.
A kutatók a váltóáram által keltett elektromágneses mezőt vizsgálták, ami az erősáramú vezetékekre, háztartási készülékekre és irodai berendezésekre jellemző. Azt találták, hogy bár az elektromágneses mezők a forrás közelében meglepően erősek, a készüléktől távolodva igen gyorsan gyengülnek. Amikor kapcsolatba kerülünk az elektromágneses mezővel, gyenge elektromos áram képződik a testünkben.
Jó vagy rossz?
Korábban kapcsolatot feltételeztek az elektromágneses mezők és egyes betegségek (pl. leukémia) között. Ám arra máig nincs tudományos magyarázat, hogy ezek a mezők milyen módon okozhatnának betegséget. Az egyik legkiterjedtebb kutatás Finnországban 20 éven át tartott, és 383 700 embert vizsgáltak meg. Megállapították, hogy nem nőtt a rák kockázata azok körében, akik erőművek közelében laknak.
1996-ban az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia kutatói 17 évre visszamenőleg 500, az elektromágneses mezőket vizsgáló tanulmány adatait elemezték, és azok alapján semmilyen egészségügyi kockázatra sem derült fény. Nem találtak ok-okozati összefüggést az otthonokban észlelhető elektromágneses mezők és az olyan betegségek között, mint a rák, a fejlődési rendellenességek vagy a tanulási és viselkedési zavarok.
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
- A rugalmasság növelése edzéssel
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A vita azonban továbbra is folyik, sok szakértő még mindig aggódik. 1998-ban az Egyesült Államokban bizottságot hoztak létre annak megállapítására, hogy mely elektromágneses mezők okozhatnak rákos megbetegedéseket. Bár a bizottság is megosztott volt, arra a következtetésre jutottak, hogy az erőművek közelében élő gyerekek és az iparban erős elektromágneses mezőkkel érintkező felnőttek körében kismértékben nő a leukémia kockázata. Ugyanakkor megállapították, hogy nincs elegendő bizonyíték az otthonokban lévő elektromágneses mezők és a felnőttkorban kialakult rosszindulatú daganatok, az Alzheimer-kór, a fejlődési rendellenességek és más betegségek közötti összefüggésre. Ehhez további kutatásokra van szükség.
Mit tehetünk?
Íme, hogyan csökkenthetjük az elektromágneses mezőkkel való érintkezést.
- Minimalizáljuk az erős elektromágneses mezőt kibocsátó készülékek használatát. Ilyen a villanyborotva, a hajszárító, a mikrohullámú sütő, a varrógép, a ventilátor,a mixer, a porszívó és a fénymásoló gép.
- Asztali számítógép és monitor helyett használjunk laptopot. Ha erre nincs mód, üljünk a monitortól a lehető legtávolabb.
- Az elektromos készülékeket, pl. a rádiós ébresztőórát legalább karnyújtásnyi távolságra tegyük a fejünktől.
Hogyan használjuk a melegítőpárnákat?
- Ne használjuk a melegítőpárnát folyamatosan 20 percnél tovább.
- Ne tegyük a párnát meztelen bőrre, ne üljünk rá és ne hajtsuk össze.
- Soha ne aludjunk el bekapcsolt melegítőpárnával (erre különösen figyeljünk, ha altatót, ill. álmosító hatású gyógyszert szedünk).
- A melegítőpárnával együtt ne használjunk ízületi gyulladás elleni krémet. A hőhatására a bőr nagyobb mennyiségű gyógyszert szívhat fel, ami mérgező lehet.
Biztonságos használat
Ne feledjük, hogy az elektromos takaró fűtőberendezés, és mint ilyen, elővigyázatossággal kezelendő. Íme néhány tanács, hogy nyugodtan alhassunk.
Égési sérülések. Az elektromos takaró az érzékeny bőrt még alacsony hőmérsékletre állítva is megégetheti. Azok, akiknek gyengébb a hőérzékelésük, nagyobb veszélyben vannak. Helytelen használat esetén még akkor is csúnya égési sérüléseket szerezhetünk, ha a bőrünk nem túl érzékeny. Ezért soha ne feküdjünk a takaróra, és házi kedvenceinket se engedjük ráfeküdni!
Elektromos takaró
Tűz. Az elektromos takaró, mint minden fűtőberendezés, helytelen használat esetén tüzet okozhat. A túlzott felmelegedés növeli a tűzveszélyt. Mindenképpen tartsuk be az alábbi biztonsági előírásokat.
- Soha ne tűrjük be a takaró vezetékét, széleit vagy végét a matrac alá.
- A bekapcsolt takarót ne hajtsuk össze!
- Soha ne tegyünk még egy takarót az elektromos takaróra.
- Mindig kapcsoljuk ki a takarót, amikor nem használjuk.
Áramütés. Az elektromos takaró puha külső borítása vezetékeket rejt, amelyek megsérülhetnek és áramütést okozhatnak. Az alábbi óvintézkedésekkel csökkenthetjük a kockázatot.
- Gondosan vizsgáljuk meg az elektromos takarót, és ha bárhol kopottnak vagy sérültnek látszik, vagy a vezetéke hibás, akkor ne használjuk.
- Semmihez se tűzzük hozzá, mert a tűk megsérthetik a vezetékeket.
- Finoman mossuk a takarót (természetesen áramtalanítva), és ne használjunk hypót.
- Ne tároljuk az elektromos takarót kis helyre begyűrve vagy bármilyen nehéz tárgy alatt, és ne tartsunk a közelében molyirtót.
- Ügyeljünk, hogy a bekapcsolt takaróra ne ömöljön rá semmilyen folyadék.
- Óvatosan húzzuk ki a vezetéket a konnektorból. Az elektromos takarót azért kedvelik, mert lefekvés előtt fel lehet vele melegíteni az ágyneműt. Csak ne feledkezzünk meg róla, és ne hagyjuk néhány percnél tovább őrizetlenül.
Kiknek nem ajánlott az elektromos takaró használata?
Terhes nőknek (mivel a túlzott hő károsíthatja a magzatot), továbbá olyanoknak, akiknek nem jó a hőérzékelésük. Ilyenek:
- a csecsemők és az idősebbek,
- a cukorbetegek,
- szélütés vagy gerincvelősérülés miatt bénult betegek,
- aki alkoholt fogyasztott,
- aki fájdalomcsillapítót vagy altatót vett be.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.