Kismamáknak: milyen gyógyszert szabad szedni?
A gyógyszerek többségének – akár receptre, akár a nélkül is kaphatók – nincs hatása sem arra, mennyi teje lesz a kismamának, sem a gyerek közérzetére. Bár tény és való, hogy ami az anya szervezetébe kerül, az az anyatejbe is megtalálja az utat, a bevett gyógyszernek a csecsemő táplálékába csak egy töredéke jut.
Óvatosság
Úgy látszik, a csecsszopó babákra sok gyógyszernek egyáltalán nincs hatása, mások csak átmenetileg hatnak rájuk, de van néhány gyógyszer, amely súlyos ártalmakat okozhat. Mivel azonban a csecsemőkorban (az anyatejjel) kapott gyógyszerek későbbi következményeiről még nem tudunk eleget, a szoptató kismamának rendkívül óvatosnak kell lennie, amikor recept nélkül kapható orvosságot vesz be.
Minden olyan gyógyszer, amely csecsemőkre akár csak elméletileg is veszélyes lehet, a címkén, a csomagoláson vagy mindkettőn figyelmeztető jelöléssel van ellátva. Ha a készítmény előnyei megérik az esetleges kockázatot, egyes (pl. megfázás elleni vagy fejfájás csillapító) gyógyszerek fogyasztását az orvos többnyire külön megkérdezés nélkül is engedélyezi, másokat viszont csak akkor ír fel, ha valóban szükségesek.
Sok gyógyszer szoptatás közben is szedhető
Ha tudni szeretnénk, melyek azok a gyógyszerek, amelyeket a szoptatás közben szedhetőnek, illetve nem szedhetőnek tartanak, kérdezzük meg a gyerekorvost vagy a védőnőt. A legújabb kutatások szerint szoptatás közben is szedhető a gyógyszerek többsége (mint pl. paracetamol, ibuprofen, a legtöbb nyugtató, antihisztamin, hashajtó, többféle antibiotikum, vérnyomáscsökkentő, pajzsmirigyműködésre ható szer, sőt még néhány depresszió elleni készítmény is).
De vannak veszélyesek is!
Bizonyos gyógyszerek azonban egyértelműen veszélyesek (pl. tumor kezelésére használt gyógyszerek, lítium, migrén elleni erős fejfájás csillapítók stb.). Más gyógyszerekkel kapcsolatban gyanú merült fel. A gyógyszeres kezelést egyes esetekben szoptatás alatt minden további nélkül abba lehet hagyni, más esetekben valamilyen kíméletesebb készítménnyel kell helyettesíteni.
Ha a szoptatás közben nem javallható gyógyszeres kezelésre csak rövid ideig van szükség, a szoptatást ideiglenesen fel lehet függeszteni (ekkor a tejet le kell fejni és ki kell önteni). A kezelést vagy szedést is lehet úgy időzíteni, hogy közvetlenül szoptatás után vagy akkor történjék, mikor a baba hosszabb ideig aludni fog.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.