Húgyúti betegségek tünetei és kialakulása és kezelése
A húgyutak fejlődési rendellenességei nagyon gyakoriak, de ultrahangvizsgálattal korán kideríthetők. A húgyutak fertőzései a második leggyakoribb gyulladásos betegségek gyermekkorban. A súlyos vesekárosodáshoz vezető betegségek sokáig tünetmentesek lehetnek, s ezért különösen veszélyesek, mert a vese nagy részének pusztulása után észlelhető a panasz, a betegségi tünet, amikor már nehezen tudnak segíteni, de a betegségek korai tüneteinek ismeretével, a szűrő vizsgálatokkal időben felismerhetők és kezelhetők ezek a betegségek.
Húgyúti fertőzés
A 0-18 éves életkor között minden gyermeknél legalább egyszer várható a húgyúti fertőzés. Akiknél egyszer előfordult, azoknál gyakrabban ismétlődik, s az ismétlődő fertőzések már nem járnak olyan figyelemfelhívó tünetekkel, mint az első fertőzés. Ugyanakkor sokszor csak a láz az egyetlen tünet, s egyszerű fizikális orvosi vizsgálattal nem, csak vizeletvizsgálattal derülhet fény a betegségre.
Ezért nagyon fontos a gyulladás korai felismerése, a teljes gyógyulás eléréséig való gyógyszeres kezelése, s a húgyúti gyulladásra hajlamosító eltérések felderítése.
A gyulladást leggyakrabban baktériumok, s ezek között is a „kóli” (Escherichia coli) bélbaktérium okozza. Ritkábban más baktérium, vírus és gomba is okoz húgyúti gyulladást. A gyulladás helye szerint megkülönböztetünk húgyhólyaggyulladást (cystitist) és vesemedence-gyulladást (pyelonephritist).
Hólyaggyulladás és tünete
A hólyaggyulladás típusos tünete az alhasi fájdalom, a gyakori csípő vizelés, nappali és éjszakai bepisilés, míg a vesemedence-gyulladásé a láz, általános gyengeség érzés, derékfájdalom.
- Új generációs termék a felfázás gyors kezelésében
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A vesemedence-gyulladás súlyosabb betegség. A közvélemény felfázással magyarázza a betegséget, amiben van igazság, mert a húgycsőben, húgyhólyagban ott lévő, panaszokat nem okozó baktériumok aktivizálódnak, ha hosszú ideig hideg kövön ülünk. Ugyanakkor, ha kórokozó nincs a szervezetben, önmagában a hideg hatására nem jön létre gyulladás.
Hogyan előzhető meg a hólyaggyulladás?
Hajlamosító tényező, ha a vesében termelődő vizelet sokáig tartózkodik a vesemedencében, a húgyvezetékben, a húgyhólyagban, azaz pang.
Ezt létrehozhatja bármilyen szűkület a húgyutakon, vagy ha a húgyhólyagból nemcsak a húgycsövön keresztül ürül a vizelet a külvilágba, hanem visszafelé folyik a vesék felé. Ezt refluxnak nevezzük. Ezek az eltérések hajlamosítanak a kórokozók megtelepedésére és húgyúti fertőzésekre. Az elfolyási akadály és a visszatérő húgyúti fertőzések tönkretehetik a veséket, s krónikus veseelégtelenség, magasvérnyomás-betegség alakulhat ki, mely a gyermek, s később a felnőtt életét veszélyezteti, és művesekezelést igényel.
Mi tehetünk a fertőzés ellen?
Megelőzhető a fertőzés, ha kerüljük a kórokozókkal való találkozás lehetőségét. Melegvizes fürdőmedencében ne ücsörögjön egész nap a gyerek, főleg a kislány, mert a melegvízben a baktériumok könnyen elszaporodnak, s ülő helyzetben a rövid női húgycsövön könnyen felmásznak a baktériumok. A húgycső és a végbélnyílás környékének higiénéje nagyon fontos, mert a bélbaktérium a végbél környékéről könnyen a húgycsőhöz kerül.
Igyunk sok folyadékot!
Ha lehetőség van rá, székürítés után folyóvízzel ajánlatos a végbél környékének tisztítása. Fontos továbbá a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztása. Kevés folyadék kevés, sűrű vizeletet eredményez, mely „erős” vizelet s ingerli a húgyutakat, s az esetleges baktériumok is koncentráltabban vannak benne. A bőséges folyadékivás ezt kiküszöböli, s ennek következtében a többszöri vizeléssel mechanikusan is átmossuk a húgyutakat. Ennek megfelelően fontos a rendszeres, gyermekkorban ötször-hétszer való pisilés. A vizelés visszatartása hólyagfeszülést, vizeletpangást okoz, és ez hajlamosít fertőzésre.
Mit tehetünk a vizsgálat után?
A korai felismerést biztosítja a vizelet laboratóriumi vizsgálata. Ha a gyermek nem úgy viselkedik, mint korábban, típusos betegségi tünete még nincs, de úgy gondoljuk, valami baja van, mindig meg kell vizsgálni, vizsgáltatni a vizeletét. A vizeletszennyeződés elkerülésére a vizeletvétel előtt szappannal mossuk le a húgycső környékét, majd vizeljen a gyermek a WC-re guggolva, vagy állva (hátrahúzott fitymával), s a vizelet eleje folyjék a WC-be, s csak a vizeletsugár közepét vegyük ki egy tiszta edénybe, s azt vizsgálják laboratóriumban.
Mire figyelnek még terhesség után?
Megszületés után ezeket az újszülötteket részletesen vizsgálni, majd ellenőrizni kell, hogy a húgyúti fertőzéseit megelőzzük. A fejlődési rendellenesség eredményesen operálható, de nem minden elváltozásnál van szükség műtétre. A húgyúti gyulladás kezelésének fontos része még a pihenés, az ágynyugalom. Fekvő helyzetben jobb a vese vérellátása és melegen is van a vese, ez segíti a gyógyulást.
Kezelés után mi a teendő?
Ha a húgyúti fertőzés előfordult, akkor az ismételt fertőzésre nagyobb az esély, ezért a gyermekek rendszeres ellenőrzése, gondozása szükséges. Hólyaghurut esetén egy évig, hajlamosító fejlődési rendellenesség nélküli vesemedence-gyulladás esetén két évig, fejlődési rendellenesség esetén 18 éves korig szükséges a rendszeres ellenőrzés. Általában havonta és panaszok esetén szükséges a vizelet laborvizsgálat elvégzése, 3-6-12 havonta ultrahangvizsgálat, évente vérvizsgálat a vesefunkció megítélésére. A legegyszerűbb, nem ismétlődő vesemedence-gyulladás esetén is csak két év múlva végzett ultrahangvizsgálat mutatja, hogy maradvány nélkül meggyógyult a vesegyulladás. Krónikus folyamatra utal a vese növekedésének megállása, vagy a veseméret csökkenése, vesezsugorodás.
Húgyúti kövesség
Gyermekkorban minden olyan kőforma előfordul, ami felnőtteknél megtalálható. Ezzel szemben gyermekkorban a veleszületett anyagcsere-betegségek következtében a vizelettel kóros mennyiségben kiválasztódó anyagok kicsapódnak, és vesekövet képeznek. A gyermekkori vesekövesség talán legnagyobb problémája, hogy akinek egyszer volt köve, annak újra lesz, s mivel gyermekkortól hosszabb idő van hátra az életből, így több kővel és több kőeltávolítással kell számolni, ami a vese krónikus károsodását okozza.
Mik a lehetséges tünetei?
Ez görcsös fájdalmat okoz, a kő sérti a h úgy utak nyálkahártyáját, és vérvizelés jelentkezik.
Örökletes tényezők, táplálkozási szokások, vizeletáramlási zavarok, húgyúti fertőzések játszanak szerepet a kőképződésben. Súlyos károsodás, ha a kő teljesen lezárja a vesét, és gennyes gyulladás alakulhat ki, vagy az ismétlődő kőkristályok elpusztítják a vesék állományát.
Kalciumoxalát kövek fordulnak elő leggyakrabban. Kalciumoxalát kristályok normálisan előfordulnak a vizeletben, de kicsapódva követ képeznek. Úgynevezett cystinosis esetén, anyagcsere-betegség következtében nagy mennyiségben választódik ki cisztin a vizeletben és a kristályok kicsapódnak a vizeletből.
Hogyan előzhetjük meg az ilyen fajta betegségeket?
A megelőzés lényege, hogy az oldott anyag mennyiségét csökkenteni kell a vizeletben és biztosítani kell a jó vizeletáramlást. Ennek érdekében bőségesen kell folyadékot fogyasztani, hogy a vizelet víztartalma, az oldószer bőséges legyen. Különösen figyelni kell erre, amikor a szervezet könnyen a „száraz oldalra” kerülhet – fokozott vízleadás, mint erős izzadás, munkavégzés, meleg nyár vagy hasmenés esetén. Csökkent lehet a folyadékfelvétel, erre különösen kell figyelni olyan helyzetekben, amikor a gyermek önállóan nem tud folyadékot fölvenni, mint a csecsemők, a kisgyermek, vagy az idős, magatehetetlen beteg.
Általában is igaz, de itt különösen, hogy a táplálkozás során a túlzott fogyasztást kerülni kell! Fontos a húgyúti fertőzés kerülése, mert a gyulladt területen a baktériumra könnyen kicsapódik a mikrokristály, s egyre növekszik. A vizeletáramlás biztosítására pedig fejlődési rendellenesség esetén műtéti megoldás is szóba jön.
Figyeljünk családunkra! Gyermeknél is előfordulhat?
Ha a családban előfordult kőbetegség, húgyúti fejlődési rendellenesség vagy húgyúti gyulladások, akkor szűrővizsgálatot kell végezni a gyermeknél. A vizelet laboratóriumi vizsgálata és hasi ultrahangvizsgálat kimutatja vagy kizárja az eltérést. Ismételt vizsgálatra csak panaszok esetén van szükség.
Ha kőbetegség észlelhető, spontán távozásra nagy esély van, mert a gyermekek szövetei rugalmasak, tágulékonyak s ezért a kő végig tud haladni a húgyutakon és kipisili a gyermek. Ugyanezért, nem kell mindig heves fájdalommal járnia a kőürítésnek. Szükség szerint kőzúzás és egyéb műtéti eltávolítás is végezhető a gyermekeknél.
Ha panaszok, tünetek maradnak meg, akkor 18 éves korig szükséges gyermeknefrológiai ellenőrzés, majd felnőtt nefrológia és/vagy urológiai szakrendelésnek kell folytatni az ellenőrzést. Ha krónikussá válik a folyamat, akkor további teendőkre van szükség, melyek a krónikus veseelégtelenség címszó alatt olvashatók.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.