Orvosi tanácsok

Milyen testápolókat használjunk?

Testünk sok mindent elárul rólunk – hogy gondolkozunk, hogy érezzük magunkat, mennyit mozgunk, és mennyire ápoljuk. A kéz- és lábfej gondozása, valamint az illatos hintőporok és masszázsolajok készítése nem fényűzés – e tevékenységek fontos szerepet játszanak önbecsülésünk növelésében.

Selymes bőr

  • Az elhalt hámsejtek eltávolítása és a vérkeringés serkentése érdekében dörzsöljük át testünket természetes sörtéjű kefével! Kíméletes, körkörös mozdulatokat végezzünk a lábfejtől kezdve, felfelé a csípőn és a hason, majd következzék a kar, a mellkas, a váll és a hát!
  • Kenjünk mandulaolajat a testünkre, és pihenjünk 15 percen át kellemesen meleg környezetben! Ezután vegyünk fürdőt, vagy zuhanyozzunk le, s az olajat óvatosan, arctörlővel dörzsöljük le a bőrünkről!
  • Alkalmazzunk természetes mód-szert a könyök és a térd megkeményedett foltjainak felpuhítására és eredeti színének visszaadására! Áztassunk vattadarabot citromlébe, és dörzsöljük be vele a térdünket, majd könyököljünk bele a kifacsart fél citromokba, és maradjunk így 5 percig! Végül öblítsük le a kezelt felületeket vízzel, és finoman szárítsuk meg a bőrt!
  • Az érdes, dudoros bőr kezeléséhez kenjünk rá tejfölt! Hagyjuk fenn 10 percig, majd öblítsük le! A tejsav természetes kémiai folyamatok útján hámlasztja a bőrt.
  • Kiszáradt, repedezett a kezünk? Próbáljuk ki az alábbi régi gyógymódot – valóban hatásos. Keverjünk el 2 összetört főtt burgonyát I evőkanál növényi glicerinnel és annyi tejjel, hogy jól kezelhető masszát kapjunk! Dörzsöljük alaposan a bőrbe, hagyjuk fenn 5 percig, és öblítsük le!
  • A bőr viszketésének enyhítésére oldjunk fel 2 evőkanál szódabikarbónát a fürdővízben! Ha a bőrünk érzékeny az illatosított fürdőkészítményekre, ez a módszer kiváló.
  • Lágyabbá tehetjük a bőrt, ha egy maroknyi rizskorpát tiszta, levágott harisnyába kötünk, és a fürdővízbe tesszük, ahol vitaminokban gazdag olajok áznak ki belőle. Használhatunk muszlinba kötött zablisztet is, és az is hasonló hatású, ha 1/2 csésze tejport szórunk a vízbe, majd kicsit elkeverjük benne.

Kellemes illat

  • Mindennap fürödjünk meg vagy zuhanyozzunk le! Alaposan mossuk meg a testünket, hogy megszabaduljunk a testszag két fő okától, a verejtéktől és a baktériumoktól!
  • Hordjunk természetes szövetből készült ruhát és hálóruhát! Ezek jobban magukba szívják az izzadságot, mint a műszálas szövetek.
  • Dezodorként próbáljuk ki a bioboltokban kapható kristályrudat! Ez valójában ásványi sókból áll, amelyek megakadályozzák a baktériumok elszaporodását, s a bőrt sem irritálják.
  • Figyeljünk oda az étkezésre! Bizonyos ételek és fűszerek – pl. a hal és a curry – erős testszagot okoznak.
  • Készítsünk kellemes illatú dezodort! Keverjünk 10 csepp levendulaolajat 1/2 csésze varázsmogyoró-kivonatba, és töltsük szóróflakonba!

Amit tudni kell…

Az alumíniumsókról

A bolti dezodorok többségében használt alumíniumsóknak érösszehúzó hatásuk van: a verejtékmirigyek összehúzásával csökkentik az izzadást. Néha alumíniumot adnak a babahintőporokhoz is, hogy fokozzák azok víztaszító hatását, a szemhéjpúderekhez pedig azért, hogy ezüstös fényűek legyenek. Noha a tudomány mai állása szerint az alumíniumnak nincs egészségkárosító hatása, a természetgyógyászok azt javasolják, hogy ne használjunk e fémet tartalmazó készítményeket.

Méregtelenítő fürdősó

Ez a készítmény a méreganyagok eltávolítására szolgál. A meleg víz, az illóolajok meg a só fokozza a kiválasztást és a vérkeringést.

  • 1 csésze keserűsó
  • 4 csepp rozmaringolaj
  • 4 csepp borókaolaj
  • 4 csepp grépfrútolaj

Adjuk a meleg fürdővízhez, és áztassuk benne magunkat 20 percig!

Izommasszírozó olaj

A növényi olajok, például a mandula- és az avokádóolaj helyreállítják a bőr természetes rugalmasságát és fényét. Az alábbi keverék a feszülő izmok ellazítását segíti.

  • 2 evőkanál almaecet
  • 1 nagy csipet száraz mustárpor
  • 3 csepp télizöldolaj
  • 5 csepp rozmaringolaj
  • 2 csepp borókaolaj 200 ml olívaolaj

Melegítsük meg az ecetet, és keverjük el benne a mustárport feloldódásig! Adjuk hozzá az illóolajokat, és alaposan keverjük össze! Az olívaolajjal már egy műanyag szóróflakonban elegyítsük! Tároljuk száraz, hűvös helyen, és használat előtt alaposan rázzuk fel!

Testradír

Ez a kezelés megfiatalítja a bőrt, ráadásul javítja a vér- és a nyirokkeringést.

  • 1 csésze durva szemcsés tengeri só
  • 2 evőkanál olívaolaj

Keverjük pasztává a hozzávalókat! A zuhany alatt dörzsöljük a krém kis adagjait körkörös mozdulatokkal a lábunk, a karunk és a hasunk bőrébe! Mindig felfelé és a szív irányába haladjunk, a mellkast azonban hagyjuk ki! Öblítsük le, majd tusoljunk hideg vízzel, így kellemesen friss, bizsergető érzés járja át a testünket.

Testpezsdítő

A testradír használata után ezzel a készítménnyel permetezzük be a bőrünket! A keverék a hűtőszekrényben nagyjából 6 hétig áll el. Dobjuk ki azonnal, ha már nincs illata!

  • 150 ml szódavíz
  • 100 ml almaecet
  • 1 evőkanál vodka
  • 2-3 csepp grépfrútolaj
  • 2-3 csepp citromolaj

Az összes hozzávalót keverjük össze, majd az oldatot töltsük tiszta, műanyag szóróflakonba, amelynek a kupakja sem készült fémből! A testpezsdítő keveréket hűtőben tároljuk, és használat előtt alaposan rázzuk fel!

Illatos hintőpor

A gyakran kellemetlen, irritáló hatású illatanyagokat is tartalmazó bolti hintőporok helyett használjuk az alábbi, csak természetes alapanyagokból álló készítményt!

  • 1 csésze rizsliszt
  • 1 és 1/2 csésze kukoricaliszt
  • 8 csepp ilang-ilang olaj
  • 4 csepp citromolaj
  • 4 csepp vaníliaeszencia

Keverjük össze a liszteket, majd szitálással távolítsuk el az esetleges csomókat! Adjuk hozzá az olajokat és a vaníliaeszenciát, majd ismét szitáljuk át a keveréket! Tároljuk nedvességtől szigetelő edényben!

Dezodor

Az alábbi illatos dezodor hatékony alternatívát kínál az általában alumíniumsókat tartalmazó bolti termékekkel szemben.

  • 20 csepp levendulaolaj
  • 12 csepp teafaolaj
  • 10 csepp citromolaj
  • 100 ml almaecet
  • 50 ml varázsmogyoró kivonat

Keverjük össze a hozzávalókat, majd töltsük a folyadékot műanyag permetszóró flakonba! Használat előtt alaposan rázzuk fel, majd permetezzük a testünkre vagy a hónaljunkra! (Soha ne használjuk azonban a dezodort a nemi szerveken és azok környékén!)

Növények a természetesen ragyogó bőrért

MegnevezésLeírás, előnyök MegnevezésLeírás, előnyök
AngyalgyökérMutatós növény, amely a legkisebb konyhakertben is szépen fejlődik. Szára és levele házi készítésű kölnikhez és egyéb, enyhén illatosított termékekhez használható.CsalánÖsszehúzó hatású növény, amely segít a bőr tisztításában, és felgyorsítja gyógyulását. Házi bőr-és hajápoló készítményekben, valamint serkentő hatása miatt fürdőkészítményekben használhatjuk.
AvokádóA benne található lecitinfehérje jót tesz a száraz és sérült hajnak. Az avokádóolaj hidratálószerként és hajbalzsamként használható, de a köröm és a száraz bőr lágyítására is alkalmas.IstenfaRégóta termesztett gyógynövény, kiváló adaléka lehet a nyugtató fürdőknek, valamint a serkentő hatású hajtonikoknak és hajöblítőknek.
BanánSok karotinoidot és káliumot tartalmaz. Összetört húsából kímélő, tisztító és finomító hatású pakolás készíthető.JojóbaA jojobaolaj valójában egyfajta viasz, amely szobahőmérsékleten is cseppfolyós. Eléggé drága, de kis mennyiségben is igen hatásos az arcápoló olajokban és a hajkondicionáló szerekben.
BarnamoszatSok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ezért hasznos összetevője az arcpakolásoknak és testápolóknak, bőrproblémák esetén is. Szárított formában vagy porként használjuk!KakukkfűAz erős fertőtlenítő hatású kakukkfüvet torok- és szájöblítőkhöz használhatjuk. Lehűtött és átszűrt főzete összehúzó tulajdonságú, így frissítő bőrfeszesítőnek, valamint serkentő fürdőszerek adalékának is alkalmas.
BazsalikomÁztassuk a növény szárított leveleit forró vízbe, majd miután kihűlt, szűrjük le! Az így kapott tea kellemesen illatosítja a fürdővizet.KamillaSzépen kiemeli a szőke haj árnyalatait, emellett a fáradt szem, valamint a száraz vagy cserepes bőr megnyugtatására is alkalmas. Kíméletes bőrfeszesítő, fürdőszerben és arcpakolásban használható.
BorsikafűA gyógynövényszakértők enyhe összehúzó és antibakteriális hatásuk miatt használják a leveleit. Illóolaját bőrfeszesítőkbe és -frissítőkbe keverik -különösen problémás bőr esetén.KókuszdióMás összetevőkkel elkeverve a kókuszból tápláló, mosás előtti hajkondicionáló készíthető. Bőrhidratálóként is használható.
BorsmentaA fodormentával vegyesen készített teája szájfris-sítőként használható. A kihűlt teával a bőrünket frissíthetjük, illetve más összetevőkkel keverve bőrtisztítót, hajöblítőt vagy akár lábfürdőt készíthetünk belőle.KorianderA magokból nyert olajat számos híres parfüm készítéséhez felhasználták. Készítsünk belőle kölniket és fürdőillatosítókat!
BurgonyaAz összetört főtt burgonya, miután kihűlt, intenzív hidratálószerként és arcpakolásként használható, főként száraz bőrre. A duzzadt szemhéj és a leégett bőr kezelésére is alkalmas.KöményA magok összerágcsálva semlegesíthetik a lehelet kellemetlen szagát, vizes főzetük megnyugtatja a gyulladt, duzzadt szemhéjat. A köménymagos arcgőzölés mélyen tisztítja a pórusokat is.
BúzavirágFőzete a szem és a száj mosására, arcgőzölésre és fürdőkészítmények összetevőjeként használható. A viszkető bőr borogatására is alkalmas.KörömvirágLeveleinek leszűrt és kihűtött főzete remek bőr-feszesítő. Használható haj balzsam ként is, mivel nagyon szépen kiemeli a barna és a vörös haj árnyalatait.
CitromLeve kiváló alapanyag toroköblítőkhöz, de magas C-vitamin- és bioflavonoid-tartalma révén a bőr egészségének megőrzésében is segíthet. Bőrfeszesítő és enyhén szagtalanító hatású.SárgadinnyeA sárgadinnye B- és C-vitaminban gazdag húsából hűsítő arcpakolásokat és tápláló bőrápoló szereket készíthetünk.
CitromfűA kellemes illatú növényből tonik készíthető, amely segít enyhíteni az idegességet és a feszültséget. A levelek fürdőillatosító zacskókban és kozmetikai ecetekben használhatók.SóskaErős fertőtlenítő hatású növény. Lehűtött teája problémás bőr és pattanások kezelésére használható.
LestyánA friss levelekből készült erős teának enyhe fehérítő és szagtalanító hatása van. Használhatjuk bőrfeszesítőkhöz és illatszerekhez.SzegfűszegOlajának antiszeptikus hatása miatt a fogkrémek értékes összetevője lehet. Szájvizekhez és más szájhigiéniai készítményekhez is használható.
LigetszépeAz amerikai indiánok népi gyógyászata a magokból nyert olajat a bőr rendellenességei és a korpa kezelésére használta. A benne lévő gamma-linolénsav segít a pattanások kezelésében, valamint a köröm erősítésében.SzemvidítófűGyulladáscsökkentő glikozidjainak köszönhetően leszűrt teája - borogatás vagy fürdő formájában -az égő szem kezelésére és a szem alatti karikák halványítására használható.
MakadámiadióSűrű olaja kis mennyiségben házi kozmetikumokban is felhasználható, hatékony bőrnyugtatószer. A száraz, cserepes bőrön tisztán, a haj fényesítéséhez illóolajokkal keverve használjuk!SzezámKönnyű és finom olaja sokféle tápláló bőrkezeléshez felhasználható, emellett masszázsolajok alapjául is szolgálhat.
MandulaA számos jó minőségű készítmény alapanyagaként is használt mandulaolaj az egyik legősibb kozmetikum. Hatásosan tisztítja és táplálja a száraz, érzékeny bőrt.SzőlőmagA belőle készült könnyű, finom olaj jó alapanyag a masszázsolajokhoz és kozmetikai szerekhez, mivel alig észrevehető bevonatot képez a hajon és a bőrön.
MetélőhagymaMagas kén- és vastartalmának köszönhetően a metélőhagyma leve kiváló bőrtisztító és -feszesítő hatású.TárkonyIllóolaját különféle bőrrendellenességek kezelésére tartják alkalmasnak: anélkül feszesít, hogy irritálna.
MogyoróDrága, különleges olaja könnyű és finom, s igen mélyre hatol a bőrben. Bőrápoló készítményekhez, masszázsolajokhoz és általában a mandulaolaj helyett is használható.TurbolyaLehűtött főzetével a bőr foltjai kezelhetők, a növény friss levét pedig különféle bőrelváltozásokra, egyebek közt pattanásokra használhatjuk.
OlajbogyóAz extraszűz olívaolaj a házi szépségápolási készítmények egyik legjobb alapanyaga, bár sajátos illata van. A gyógyszertárakban az olaj szagtalan változata is beszerezhető.UborkaA szemhéjra tett szeletei csökkenthetik a püffedtséget. Húsa napozás utáni szerekben, bőrtisztítókban és érzékeny bőrre szánt pakolásokban egyaránt használható.
PetrezselyemTeája kitűnő szájöblítő és szeplőhalványító szer. Turmixgépben pépesítve tonikokhoz, bőrfeszesítőkhöz és bőrtisztító szerekhez használhatjuk.VarázsmogyoróAlkoholmentes bőrfeszesítő száraz bőrre. Fertőtlenítő és vérkeringést serkentő hatása is van. Cseranyagai hűsítik a pattanásokat, és gyorsítják a gyógyulásukat.
RozmaringFrissítő, serkentő tulajdonságai miatt arcgőzölésre, fürdőszerekbe és lábfürdőkhöz használható. Leveleiből korpásodás elleni szer és kitűnő hajtonik készíthető.VízitormaVirága, levele és termése is sok C-vitamint és ként tartalmaz, így nagyon hatásos a bőrfertőzések kezelésére. A pattanásos bőrt főzetével kezeljük!
RózsaIllatos olaját házi készítésű parfümökben, valamint fürdőszerekben, arcpakolásokban, kézkrémekben és hajöblítőkben használhatjuk. A rózsavíz kitűnő szájöblítő, s a száraz bőrt megnyugtatja és lágyítja.SárgabarackA gyümölcs magjából nyert finom olaj kiváló általános célú hidratálószer, amely a striák eltüntetésére is alkalmas. Ezenkívül az arc ránctalanítására is használják.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.