Pikkelysömör és kezelése
A pikkelysömör (pszoriázis) gyakori bőrprobléma – a világon mindenütt előfordul. Bármely életkorban megjelenhet, oka pedig ismeretlen. A bőr vörös, megvastagodott, foltos, ezüstös pikkelyek képződnek rajta, gyakran kíséri viszketés, fájdalom. A foltok a test bármely részén kialakulhatnak, gyakran a könyökháton, térdeken, hajas fejbőrön és a hegszöveteken. Az érintett területekben a hámréteg nagyon gyorsan osztódik, és ezért vastagszik meg a bőr. A pikkelysömör okozhat körömelváltozásokat és ízületi panaszokat is. A tünetmentesség csak átmeneti.
Tünetek és jelek
- Vörös, gyulladt, megvastagodott bőrterületek;
- ezüstös, hámló bőr;
- a köröm foltos, elszíntelenedett;
- ízületi fájdalom;
- a fertőzött területen időnként gennyedés látszik.
A pikkelysömör valódi oka ma még nem ismert
Kiválthatja stressz, testi sérülés, fertőzés, esetleg gyógyszerek (lítium, béta-blokkolók). Sokszor családi halmozódást is mutat. Ritka esetben ízületi gyulladás (reumatoid artritisz) is kísérheti, ezt pikkelysömörös ízületi gyulladásnak is nevezik.
Nem életveszélyes
A pikkelysömör, bármennyire kellemetlen és nehezen viselhető, még súlyos esetekben sem válik az életet veszélyeztető betegséggé. De ha a megvastagodott foltok a testfelszín nagyobb részét beborítják, ez zavarhatja a szervezet általános hőháztartását, és a testhőmérséklet megemelkedhet. Az ilyen betegeket kórházban kezelik. Ha tehát úgy látjuk, hogy a pikkelysömör terjed, érdemes felkeresni az orvost!
(Fent) A képen pikkelysömörös beteg bőre látható. Tipikus esetben a bőr vörös, gyulladt, pikkelyesen hámlik, és viszket, ízületi merevség kísérheti, amiben főleg a könyök és térdek vannak érintve.
Akárcsak más kiterjedt bőrbetegség esetén, a beteg ennél is szorong, zavart, különösen ha az arcán is látszanak a tünetek. Ilyenkor pszichológiai szaktanácsadás is szükséges lehet.
A pikkelysömör kezelése
A pikkelysömör ma még nem gyógyítható, de sokféle módon kezelhető:
- A szteroid tartalmú krémek gyorsan javítják a tüneteket, de a tünetek a kezelés abbahagyásakor esetleg újra visszatérnek.
- Kátrány- és ditranol-tartalmú készítmények (utóbbiak eredete az indiai goa fa). Ezek évtizedek óta a pikkelysömör alapgyógyszereinek számítanak, és nagyon hatásosak. A krém erőssége, dózisa lassan növelhető, amíg elérjük, hogy hasson. Kellemetlen „mellékhatásuk”, hogy a ruházatot és az ágyneműt beszennyezik.
- D-vitamin-származékok, melyek a kátránykészítmények alternatívájaként kerültek a kezelésbe; ugyancsak hatásosak, és nem is szennyezik sem a bőrt, sem a ruházatot.
- Ibolyántúli fényterápia akkor lehet hasznos, ha a pikkelysömör nagy bőrfelületet érint. Az ibolyántúli fény viszont öregíti a bőrt, és fokozhatja a bőrrák veszélyét, ezért ezt a kezelést csak azoknak ajánlják, akik súlyos pikkelysömörben szenvednek.
- Erős hatású szerek, mint a daganatpusztító metotrexát vagy az immunműködést elnyomó cikloszporin, szintén csak súlyos esetekben alkalmazhatóak. Mint az ibolyántúlifény-terápia, ezek is veszélyesek, és számos mellékhatásuk van, úgyhogy csak szigorú orvosi ellenőrzés mellett alkalmazhatók.
(Fenti kép) Ibolyántúlifény-kezelést krónikus pikkelysömör esetén alkalmazhatnak. A kezelés mellékhatása lehet a bőr korai öregedése, és a tapasztalatok szerint nő a bőrrákok száma, ezért a kezelést csak kellő óvatossággal lehet végezni. A képen egy pikkelysömörös beteget ibolyántúli sugarakkal működő kabinban kezelnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.