Az ember mozgási szervrendszere
A mozgásszervrendszert a csontok, ízületek és izmok, és ezek megfelelő kapcsolódásai építik fel. Születésünkkor még mintegy 350 csonttal rendelkezünk, amelyek közül a későbbiekben néhány összeforr. A felnőtt csontváz 206 csontból áll, bár lehet ettől egy-két eltérés (szám feletti bordák, csonthiányok). Az emberi szervezet legnagyobb csontja a combcsont (femur), legkisebb a fülben található kengyel. Az izmok és szalagok a csontokkal együttműködve mozgatják a test vázát, a legegyszerűbbtől a legbonyolultabb módon kivitelezett mozgásokig.
A csontozat az emberi szervezet állandóan növekvő és változó része
Sajátos, belül húzódó vérkeringéssel rendelkezik, ezért észleljük azt, hogy nagyobb törések akár komolyabb vérvesztéssel is járnak. A csont méhsejtszerű kollagénvázból és az ebbe beilleszkedő csontsejtekből áll; ezek kalciumtartalma biztosítja a csontok merevségét, erejét. A halál után a kollagén lebomlik, és csak a mésztartalom marad meg.
A legtöbb csont a porcban fejlődik
A porc sima, kemény védőszövet, amely megtalálható többek között a bordák végeiben, a belső fülben, orrban. A magzati életben kezdődik meg a porcból a csontosodás folyamata (osszifikáció), és a születés után a növekedéssel ez folytatódik. A csontnövekedés mindig a csontok végein zajlik, ahol a képződő új porc lerakódik, és később csontszövetté alakul. A teljes csontosodási folyamat a 30. életév táján fejeződik be.
A csont szerkezete
A csont szerkezetileg két csoportba sorolható: a tömör csontok simák és kemények. A szivacsos csontok lyukacsos állományuk miatt könnyebbek. A hosszú, csöves csontok belső, szivacsos rétege körül tömör csontállomány található. Az ebben lévő üregekben vérerek húzódnak keresztül, oxigént és tápanyagokat szállítva. Vörös csontvelő található a furcsa alakú lapos csontok szivacsos állományában: csigolyák, bordák, koponyacsont.
- „Erősítő” edzéstípus – mit jelent és mi a hatása?
- Testmozgás kérései
- A kevés mozgás hatásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
(Képen fent) A képen a csont tömör állományán keresztül húzódó csatornában erek és idegek láthatók.
(Képen fent) A combcsont szivacsos állományának mikrostruktúrája: az üregeket csontvelő tölti ki.
A csontok szerepe
A csontos váz csontjai biztosítják a testtartást és a test különféle irányú mozgásait.
Más funkciókat is ellátnak:
- Egyes csontok életfontosságú szerveket védenek. A koponya csontjai védik pl. az agyat, a medence csontjai pedig az alhas fontos szerveit. A bordák védik a tüdőket, segítik a légzés folyamatát, valamint védik a szívet is.
- A fülben lévő csontok részt vesznek a hallás érzékszervi működésében. A külvilágból érkező hangokat, zajokat „felerősítik”, és továbbítják az agy felé.
- A lapos csontokban levő csontvelőben (lapocka, szegycsont) termelődnek a vörös- és fehérvérsejtek.
Az ízületek
Az ízületek biztosítják a csontok közötti összeköttetést. Egyes ízületek (így a koponya ízületei) kötöttek, vagy igen kis mértékben mozoghatnak (a gerincoszlop ízületei). A test legtöbb ízülete szabadon képes mozogni, több irányban is (szinoviális ízületek). A csontvégeken levő ízületeket vékony porcréteg vonja be, hogy az egymáson való elmozduláskor ne súrlódjanak.
Kenőanyagként ízületi nedv (szinoviális folyadék) vékony rétege borítja ezeket a csatlakozási pontokat a finom és súrlódásmentes mozgás lehetővé tétele érdekében. Az ínszalagok erős, rostos szövetből álló csíkok, amelyek a csontokat az ízületeknél „rögzítik”, és nem engedik meg, hogy túl messzire mozduljanak el egymástól.
Az izomerő
Az emberi testben mintegy 640 vázizom található, a testtömeg mintegy felét a vázizomzat teszi ki. Izmok borítják a csontokat, és határozzák meg a test alakját. A vázizmok két csont között feszülnek, és az ízületeken keresztülívelnek. Minden izom izomrostokból áll, amelyek lehetnek akár 30 cm hosszúak is, és az egyes rostok vékonyabbak a hajszálnál.
Háromféle izom működik szervezetünkben:
- Vázizmok – a test izomzatának nagyobb része vázizom, ezek mozgatják a testet. A vázizmok beidegzése akaratlagos, maguktól nem húzódnak össze. Az agyból érkező idegimpulzus hatására az izom összehúzódik, és a hozzá tapadó csont megfelelő irányba mozdul. Az izom mindig összehúzódik (vagy elernyed), és ez mindig páros működést jelent: ha a bicepsz (kétfejű karizom) húzódik össze, az alkar a felkar felé mozdul el, a kar a könyöknél meghajlik. Ekkor a túloldalon levő tricepsz (háromfejű karizom) a felkaron ellazul, hogy a mozgás létrejöhessen. Ha viszont a tricepsz húzódik össze, akkor pedig a bicepsz ernyed el, és a mozgás is fordított irányú.
- Sima izmok – a szervezet belső szerveiben találhatók, például az emésztőrendszerben. Beidegzésük automatikus, tehát akaratunktól függetlenül működnek.
Csontváz és izomzat
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.