A magas vérnyomás kivizsgálása
Amennyiben valakinél magas vérnyomást mérnek, az orvos alaposan megvizsgálja és számos vizsgálatot ír elő. Ezek között szerepelhet a vér- és vizeletvizsgálat, valamint az elektrokardiogram (EKG). Súlyosabb esetekben az orvos speciális kórházba vagy klinikára küldheti betegét további kivizsgálásra.
Ha a magas vérnyomás fennállását több hiteles mérés is igazolja, a kivizsgálás során a következő lépcső mindig a beteg alapos kikérdezése az egyéni és a családi kórtörténet tisztázása érdekében.
Fontos ugyanis annak ismerete, hogy a beteg genetikai hajlammal is rendelkezik-e a szív és érrendszeri betegségekre nézve, vagy „csupán” életmódjának és az őt körülvevő környezeti tényezőknek köszönheti magas vérnyomását.
Három alapvető ok
Három alapvető ok miatt lehet szükség vizsgálatokra és tesztekre, amennyiben valakinek magas a vérnyomása:
1. Hogy megnézzék a koleszterinszintjét. Amennyiben a koleszterinszintet is magasnak találják a magas vérnyomás mellett, a szívinfarktus és az agyvérzés veszélye (a kardiovaszkuláris betegségek kockázata) is nagyobb, és mind a vérnyomás, mind a koleszterinszint csökkentéséhez kezelésre van szükség.
- A magas vérnyomás figyelemfelhívó jelei
- Magas vérnyomás mint betegség
- Szív betegségek kockázatai, magas vérnyomás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
2. Hogy megvizsgálják, nem áll-e súlyos betegség a magas vérnyomás hátterében. A magas vérnyomást ugyanis időnként okozhatja vesebetegség, illetve néhány esetben a vese fölött elhelyezkedő mellékvesemirigyek megbetegedése.
3. Hogy megnézzék, nem beteg-e a szív vagy a vese. Ez hosszú ideig fennálló kezeletlen magas vérnyomás esetén fordulhat elő, ezért vérvizsgálatot végeznek a vesefunkciók méréséhez, és elektrokardiográfiai vizsgálattal (EKG) felmérik a szív állapotát.
Rutin vizsgálatok
Amennyiben a vérnyomás mértéke emelkedett, minden esetben egyszerű vizeletvizsgálatot végeznek és egy kis vérmintát is vesznek. Általában EKG-t is csinálnak. Először azonban megmérik a testsúlyunkat, és ha szükséges, tanácsot adnak arra vonatkozóan, hogyan fogyhatnánk le, ami valószínűleg csökkenti a vérnyomást is. Azután az orvos a szívet, a mellkast, a pulzust és a lábakat nézi meg. Ezeken a testrészeken láthatók azok a tünetek, amelyek akkor alakulnak ki, ha a magas vérnyomás károsította a szívet vagy a vesét.
A szívkárosodás folyadék-visszatartást eredményez, ezért folyadék kerül a tüdőbe, ami sztetoszkóppal hallható. A szívbetegség tünete lehet, hogy a szív bal fele megnagyobbodik, amit az orvos meg tud állapítani.
A vesekárosodás csak vizelet- és vérvizsgálat alapján deríthető ki
Ha a magas vérnyomás nagyon súlyos, az orvos valószínűleg egy oftalmoszkóp nevű eszközzel (szemtükörrel) megvizsgálja mindkét szem hátsó falát (a retinát), ahol megtekintheti a vékony vérerek állapotát. Enyhén magas vérnyomás esetén ezek a kis erek csak kisebb elváltozást mutatnak, de igen súlyos magas vérnyomásnál bevérzések lehetnek a retinán és ún. „cottonwool spots” (vattapamacs szerű elváltozások) nevű károsodott területek is láthatók lehetnek.
A klinikai vizsgálat után valószínűleg vizeletmintát kérnek vizsgálatra
Ha a vizeletben cukrot találnak, nagyobb az esélye annak, hogy cukorbetegség áll fenn. Ha a vízben fehérje van, akkor lehetséges, hogy a vese beteg. Vérvizsgálattal megállapítják a koleszterinszintet és azt, hogy hogyan működik a vese. Ha a vesék nem működnek megfelelőképpen, a vérben elkezd nőni az urea- és a kreatinin-szint. Ezenkívül a vér nátrium- és káliumszintjét is megmérik. Ezek kóros értéket mutatnak, ha a mellékvesemirigyben növekedő jóindulatú daganat miatt nő meg a visszatartott nátrium mennyisége. Ezt az állapotot nevezik Conn-szindrómának.
Az elektrokardiogram (EKG)
A másik rutinszerű vizsgálat az elektrokardiogram (EKG), amely a szív elektromos tevékenységét rögzíti.
Az elektrokardiogramnak kettős célja van. Először is közvetett módon felvilágosítást ad a szív méretéről. Ha a vérnyomás nagyon magas, a szív megnagyobbodik, hogy megbírkózzék a nagyobb tehertétellel, ami nagyobb elektromos feszültséget eredményez, és ez jól látható az EKG-n. A bal kamra megnagyobbodása (LVH, left ventricular hypertrophy) igen fontos. Ha valakinek megnagyobbodott a bal szívkamrája, sürgősebbé válik a vérnyomás csökkentése, mert ez azt jelzi, hogy a szívizomzat nagyon terhelt, mivel nagyobb nyomással próbálja a vért a szervezetbe pumpálni.
Az EKG elvégzésnek másik oka, hogy kimutathat olyan elváltozásokat, amelyek a szív izomzatát ellátó koszorúerek szűkületére vagy elzáródására utalnak. Ezt a folyamatot ischaemiának nevezik és olyan embereknél látható, akik fizikai megterhelés hatására anginát (mellkasi fájdalmat) éreznek. Bár lehet, hogy még soha nem volt anginás tünetünk és nincs okunk arra gondolni, hogy valaha is szívinfarktusunk lett volna, ennek ellenére lehetnek az EKG-n ischaemiára utaló jelek, amelyeket fontos felismerni.
További vizsgálatok
Tulajdonképpen a fenti rutin vizsgálatokat mindenkinél el kell végezni, akinek magas a vérnyomása. Csak akkor lesz szükség részletesebb kivizsgálásra, amelyet általában kórházban vagy klinikán végeznek, ha az orvos arra gyanakszik, hogy a magas vérnyomás hátterében valamilyen szervi betegség áll.
A magas vérnyomásúak két-három százalékánál találnak mögöttes okot, amely a hipertóniát okozza. Ilyenek lehetnek a vesebetegség és a mellékvese megbetegedése. Az orvos valószínűleg mindkét esetben szakrendelésre küldi betegét a területileg illetékes kórházba vagy klinikára.
Az emberek további 3-4%-ának van igen súlyos magas vérnyomása, amely részletesebb kivizsgálást és speciális ellátást igényel.
A magas vérnyomásúak nagy többsége nem kerül kórházba, hanem a körzeti orvos kezeli őket. Igen változó, hogy milyen arányban küldik a betegeket kórházba vagy klinikára, ez a helyi szolgáltatásoktól és a vérnyomásszakértő orvosok számától függ. Némelyik orvos sok beteget beutal kórházba teljes kivizsgálásra egyszer vagy akár kétszer is, majd ő maga látja el őket, mások csak a nagyon súlyos eseteket küldik kórházi szakemberhez.
Ultrahangos vizsgálatok
A képalkotó eljárások közül általában az ultrahangos vizsgálatokat alkalmazzák, egyszerűen azért, mert ez olcsó, nagyon informatív, és a beteg számára semmiféle fájdalommal nem jár. A vese ultrahangos vizsgálata a vese erek és a veseállomány épségéről ad felvilágosítást, szívultrahang segítségével számszerűen mérhető a falvastagság, az üregek átmérője, mozgás közben figyelhető meg a billentyűk záródása és nyitódása, virtuálisan színekkel jelölhető a vér, így megítélhető, van-e valahol visszafolyás vagy torlódás. Az agyi erek állapotának megítélése már bonyolultabb módszereket és ideggyógyászi szakértelmet kíván.
Ambuláns vérnyomásmérés (Ambulatory Blood Pressure Monitoring; ABPM)
Később az értékek leolvashatók, számítógéppel feldolgozhatók, átlagolhatok. A módszer segítségével kizárható a fehérköpeny hipertenzió, megtudható, hogy a nap mely szakában jellemző az emelkedés, után követhető a gyógyszerek hatása.
Bentfekvéssel járó vizsgálatok
Csak kevés magas vérnyomásúnak kell kórházi háttérrel rendelkező szakellátást igénybe vennie. Amint a 49. oldalon kifejtettük, ezek a betegek általában azok, akiknél a magas vérnyomás szív- vagy vesebetegséghez kapcsolódik, akiknél a magas vérnyomást nehezen lehet kontrollálni vagy akiknél a körzeti orvos arra gyanakszik, hogy a magas vérnyomás oka valamilyen szervi betegség.
Akkor gyanakszanak mögöttes okra, ha a magas vérnyomás mellett fehérjét találnak a vizeletben vagy olyan rendellenességre utalnak a vérvizsgálati eredmények, amely szerint a vese működése nem kielégítő. Ha a vér káliumszintjét találják alacsonynak, valószínű, hogy a magas vérnyomás mögöttes oka a mellékvesemirigyek működési rendellenessége.
Akkor is kórházi kivizsgálásra küldik az embert, ha a vérnyomása egyik percről, óráról vagy napról a másikra nagy mértékben változik. Van egy igen ritka betegség, a phaeochromocytoma, amelynek az az oka, hogy a mellékvesemirigyben egy tumor váltakozva nagy mennyiségű adrenalint és noradrenalint választ ki. A klinikán lehet, hogy megismételnek néhány vérvizsgálatot, amelyet a körzeti orvos már elvégzett, pusztán azért, hogy megerősítsék, tényleg kórosak-e a kapott eredmények. Ha Conn-szindróma gyanúja merül fel, amelynek esetében a magas vérnyomást egy aldoszteron nevű hormon túl nagy mennyisége okozza, a kórházi orvos a vér hormonszintjének megmérését rendeli el.
Vesék vizsgálata
Hogy a vesebetegség valamennyi formáját kizárják, ultrahangvizsgálat segítségével megnézik a vesék méretét és alakját. Ez a vizsgálat ma már rutinszerűnek számít súlyos magas vérnyomástól szenvedők esetében, mivel biztonságos és nem okoz kellemetlenséget. A legtöbb esetben azt is meghatározzák, mennyi adrenalint és noradrenalint választ ki a szervezetünk 24 óra alatt; ehhez 24 órán keresztül kell gyűjteni a vizeletet. A magasabb szintek phaeochromocytomára utalhatnak.
Lehet, hogy a kórházban az orvos a szívünk méretét is megnézi echokardiogrammal, a szív ultrahangvizsgálatára alkalmas készülékkel. Az embereket igen gyakran azért küldik kórházi kivizsgálásra, mert a vérnyomásuk nem kielégítő mértékben reagál a kezelésre, és ezért a kórházi orvos úgy dönt, megváltoztatja a gyógyszerek kombinációját és más gyógyszereket ír fel, hogy jobb hatást érhessen el.
Ha sikerült a vérnyomást beállítani és a vizsgálatokat elvégezték, elbocsátják a beteget a kórházból. Csak akkor kell újból befeküdni, ha újabb probléma merül fel.
Összefoglalás
- Minden magas vérnyomású személy esetében vizelet-, vérvizsgálatot és EKG-t kell végezni.
- Csak néhány beteget kell szakambulanciára küldeni a magas vérnyomás további vizsgálatai miatt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.