Wellness – Stresszterápia és relaxáció
A wellness nélkülözhetetlen eleme a stressz hatékony kezelése, valamint a pihenés, ellazulás biztosítása. A speciálisan stresszcsökkentő és relaxációs terápiák száma igen nagy. Ebben a fejezetben a legnépszerűbbek közül válogattunk, röviden összefoglalva jellemzőiket, előnyös tulajdonságaikat. Mindezek előtt azonban fontos a stressz alapjaival és a kiegyensúlyozott, egészséges életvitelhez szükséges viselkedésmintákkal megismerkedni.
A stresszről általában
A distressz (negatív életeseményből adódó stressz), hosszú távon, ill. megfelelő kezelés nélkül negatív hatással van a szervezet fizikai állapotára és számos betegség előidézője lehet, kezdve a magas vérnyomástól a legyengült immunrendszerig. Az általános tünetek két csoportra oszthatók, testi (fizikai) illetve lelki-mentális tényezőkre:
Lelki (mentális) tünetek
- kimerültség, energiaszegénység
- állandósult fáradságérzet
- rendszertelen alvás (túl sok vagy túl kevés)
- túlzott aggodalom
- ingerültség és harag
- elszigetelődés (a társas érintkezés kerülése)
- pánik (a közelgő katasztrófától való félelem)
- a koncentráció hiánya
- félelem
- szomorúság, szorongás
- depresszió, kiégés
Testi (fizikai) tünetek
- fejfájás
- izom és/vagy hátfájdalom
- szapora pulzus és/vagy mellkasi fájdalom
- étvágytalanság
- a szexuális vágy csökkenése vagy hiánya
- függőség kialakulása (evési zavarok vagy élvezeti szerek használata)
Ha nem gondoskodunk a stressz megfelelő kezeléséről, az egy bizonyos idő eltelte után a következő betegségek kialakulásához vezethet:
- magas vérnyomás
- érelmeszesedés
- szívroham
- szélütés
- cukorbetegség (diabetes mellitus)
- asztma
- autoimmun betegségek
- nemzőképtelenség
- daganatos betegség
Richárd Lazarus és Susan Folkman 1984-ben megalkotott definíciója szerint stresszről akkor beszélünk, amikor a külső feszültség túllép azon a szinten, amivel az egyén képes megbirkózni. A stresszkezelés módszerei azon a feltevésen alapulnak, hogy a stressz nem egy adott helyzetre, avagy körülményre adott direkt válaszreakció, hanem a saját képességünk a szituációra adott válasz kontrollálására.
Természetesen hasznos dolog a stressz okának feltárása, azonban legfőbb célul saját stresszel szembeni ellenálló képességünk fejlesztését kell kitűzni magunk elé. A stressz kiváltó oka nagyon sok minden lehet és egyénenként eltérő.
- Tényleg beteggé tehet a stressz?
- Ginszeng és a stresszoldás
- Szorongáscsökkentők
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket az okokat 5 főbb csoportra oszthatjuk:
- munka
- emberi kapcsolatok (család, társ, gyerekek, társas kapcsolatok)
- pénz
- testi egészség (étkezés, erőnlét, pihenés)
- (spirituális) hit
Tehát, ha a stressz sikeres kezelése főleg az életben adódó kihívások leküzdésére való hozzáállásunkon múlik, vannak-e olyan külső tényezők, melyek befolyásolják mentális állapotunkat, attól függetlenül, hogy milyen jó a stresszleküzdő-képességünk? A kutatások azt bizonyítják, hogy a szélsőségek (nagyon nagy szegénység vagy nagyon rossz egészségi állapot) negatív hatással bírnak és megemelik a stressz szintjét.
Hangsúlyoznunk kell, hogy mindez szélsőséges esetekben van így, hiszen felmérések azt mutatják, hogy a „boldogság” érzékelése csak kis eltérést mutat a „nagyon gazdag” és az „anyagilag gondtalan” szint alatt élők esetében. Csakúgy, mint az amputáláson átesett betegek esetében, akik nagy valószínűséggel képesek egy idő után visszanyerni a műtét előtti mentális állapotukat.
Stressz okai
Amíg a stresszkezelésnek az egyén stressztűrő képességeinek fejlesztésére kell fókuszálnia, a hatékony terápia során meg kell állapítani a stressz okát is. Ehhez szükség van arra, hogy kívülről legyünk képesek magunkat látni, tehát megfelelő tudatossággal rendelkezzünk.
Stressz kezelése
A stressz kezeléséhez kulcsfontosságú, hogy megértsük a gondolatok kontrollálásának lényegét és fontosságát, valamint önmagunk kontrollját. Mindezek alapján különböző stratégiákat alkalmazhatunk a stressz kezelésére, melyek lehetnek ún. konstruktív vagy destruktív módszerek.
Konstruktív módszerek:
- mozgás vagy sport
- relaxáció, meditáció
- gyógyfürdő, masszás, egyéb wellness szolgáltatás
- olvasás, zenehallgatás
- pszichoterápia
Destruktív módszerek:
- cigaretta és/vagy alkohol
- gyógyszerek/függőség
- étkezési zavarok (túl kevés, vagy túlzásba vitt étkezés)
A fentiek alapján fontos megállapítani, hogy jelenleg milyen stratégiát alkalmaz az egyén és ha szükséges, a destruktívtól a konstruktív módszerek felé kell irányítani.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.