Pszichológiai segítség fogyókúrához
A fogyókúrázóknak lelki segítségre is szükségük lehet. Sokszor szakember kell ahhoz, hogy a beteg feloldódjon és „áttörjön” olyan „negativisztikus”, depressziós állásfoglalásokat, mint: „sosem fogyok le”, „sosem ehetek többé fagylaltot”, „szánalmas vagyok”, „micsoda kudarc”, „mindig kövér leszek”.
A németek „Kummer Fet”-nek, „bánatzsírnak” nevezik azt a jelenséget, amikor valaki rosszabb perceiben az evésbe menekül. Ha ez sokszor ismétlődik, jelentős elhízáshoz vezethet. Megfigyelték azt is, hogy az „aggodalmaskodó”, szorongásra hajlamos emberek is gyakran elhíznak. Nem mindegy, hogy a gondok aggodalmaskodásra, vagy problémamegoldásra sarkallnak-e. Az aggodalmaskodást tehát a problémamegoldással kell felcserélni.
Az aggodalmaskodás csökkentésére 3-4 dolgot is megpróbálhatunk:
- Ne gondolkozzon túl hosszú távon, mindig csak a legközelebbi nap várható örömeire koncentráljon. Tanulja meg a gondolatai terelését, megállítását. A rossz kedvet okozó, elkedvetlenítő, negatív gondolatsorát erőszakosan szakítsa meg és terelje a figyelmét más irányba.
- Ép testben ép lélek! Jobb lelkiállapotba kerülünk, ha erős, izzadással járó fizikai tréninggel is rásegítünk a rossz gondolatoktól való megszabadulásra.
- Az aggodalmaskodó egyén gyakran nassol, mert amíg eszik, addig jobban érzi magát. Ha nem bírunk ellenállni a nassolási kényszernek, akkor ha megoldható, kapjuk fel a futócipőnket és menjünk el egy negyedórára futni.
- Ha veszekedések, problémák miatt a belső feszültségünk egyre nő, és még nincs kezünkben a problémamegoldás kulcsa, a stressz levezetésére a futás, a fizikai tréning a legjobb módszer.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.