Székrekedés okai gyermekeknél, hogyan kezeljük?
Okai:
Az orvosi szaknyelv obstipáció néven emlegeti a székrekedést. Gyermekkorban nem olyan gyakori ez az emésztési probléma, mint felnőttkorban. Rendszertelen székletű gyermekek aggódó szüleiben gyakran merül fel a kérdés: nem húzódnak-e meg komolyabb okok a dolog hátterében. De ritkán van ok az aggodalomra, nem szükségszerű, hogy a gyermekeknek minden nap legyen széklete. Egy-két nap kimaradás még teljesen normális, a szülőknek nincs miért aggódniuk.
Szoptatott csecsemők esetében még ennél tovább is tiszta maradhat a pelenka anélkül, hogy fejtörésre adna okot, az anyatej ugyanis olykor olyan mértékben hasznosul, hogy alig „marad hátra” belőle valami. Amennyiben a bélürítés egyébiránt nem okoz nehézséget és a széklet állaga normális, akkor a gyakorisága másodrangúnak mondható.
Így jelentkeznek a panaszok:
A széklet gyakran kemény és száraz, a gyermeket teltségérzet, haspuffadás, hasfájás kínozhatja. A székelés fájdalommal járhat.
Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?
Ha a székrekedés nagyon makacs, gyermekünk hasfájásra panaszkodik, rossz a közérzete, akkor forduljunk a gyermekorvoshoz, hogy tisztázza, mi áll a rendszertelen székelés hátterében.
Így segíthetünk gyermekünknek:
- Búzakorpa: búza- vagy zabkorpát némi víz hozzáadásával hagyunk megduzzadni, gyermekünk Így fogyassza el. Nagy ballasztanyag-tartalmának köszönhetően természetes módon képes a gyermek emésztését serkenteni.
- Lenmag: a tört lenmag szintén segít a renyhe belek beindításában. Keverjünk tehát a gyermek müzlijébe vagy joghurtjába egyszerűen egy teáskanál korpát és lenmagot.
- A széklet nagyon kemény és sötét, a gyermeket erős szomjúság gyötri, hideg folyadékot kíván, mohón iszik, nagyokat kortyol; azt akarja, hogy nyugton hagyják: Professional Medical (fehér földitök), naponta háromszor.
- A széklet kemény és száraz, a gyermek rendkívül fázós, finom, törékeny, nagyon lelkiismeretes. Kívánja a meleget, fáradékony Professional Medical (kovasav), naponta kétszer.
- A széklet többnyire görcsösen ürül, a gyermek sok időt tölt a mellékhelyiségben, ingerült, szeszélyes, kiegyensúlyozatlan: Professional Medical (hánytató dió), naponta kétszer.
- Szénavirággal töltött zsákocska: egy a has felső részére helyezett meleg, szénavirággal töltött zsákocska képes aktiválni a belek vérellátását és ily módon elősegíteni az emésztést.
- Savanyú káposztáié: a savanyú káposzta a tej savas erjesztésnek köszönhetően nagyban hozzájárul a belek egészségéhez. Kínáljuk meg gyermekünket a bioboltokban kapható savanyú káposztalével, amit esetleg hígíthatunk más levekkel vagy teával. Beindítja a renyhe beleket.
- Kínai masszázs: igen egyszerű ötlet, amit Ázsiában gyakran alkalmaznak. Székrekedés esetén helyezzük a bal kezet a jobb kézre, majd gyengéd, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk át a hasfalat.
- gyömbér: ezenkívül a gyömbér a legjobb ír emésztési panaszok esetén. Fogyasztható tea formájában vagy frissen, a mindennapos étkezés részeként.
- Enzimtartalmú gyümölcsök: az ősi indiai gyógyító művészet különböző enzimtartalmú gyümölcsöket ajánl a belek természetes stimulálására, pl. papáját, ananászt és fügét. A gyermeknek ízlenek majd a gyümölcsök, s azonfelül kifejtik jótékony hatásukat is.
Mit tegyünk megelőzésképpen?
Ahhoz, hogy a belek jól működjenek, bőséges folyadékbevitelre van szükség. Ügyeljünk hát rá, hogy gyermekünk eleget, ideális esetben napi két liter vizet, herbateát vagy hígított gyümölcslevet igyon. Különösen fontos ezenkívül a mozgás, ami serkenti a bélműködést. Ügyeljünk rá, hogy eleget mozogjon a gyermek a friss levegőn.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.