Alvás javítás

A koffein hatása az alvásra, mellékhatások

Nem vitás, hogy a koffein késlelteti az elalvást, csökkenti az összes alvás­sal töltött idő mennyiségét, növeli a spontán ébredések számát, és általá­ban rontja az alvás minőségét. Ezek a tünetek erőteljesebben jelentkez­nek, ahogy öregszünk – nem csupán érzékenyebbek vagyunk a hatásaira, ahogy korosodunk, de az alvásunk egészében véve is törékenyebbé válik, könnyebben hatnak rá különféle tényezők.

Az a kávé­mennyiség, ami meg se kottyant húszéves korunkban, ötven felé már ál­matlan éjszakákhoz vezet.

A koffein hatása a gyerekek alvására hasonló, és bár a gyerekek nem túl gyakran isznak kávét, mégis jelentős koffeinmennyiség kerülhet a szervezetükbe az elfogyasztott kólán, kakaón és csokoládén keresztül. Az a 22,5 kilós ötéves gyerek, aki megevett egy szelet csokit és megivott egy Coca-Colát, körülbelül 50 mg koffeint vitt be a szervezetébe – közel annyit, amennyit egy instant kávét elfogyasztó felnőtt.

A koffein mellékhatásai

Általános stimulánsként a koffein teljesen tönkreteheti az ember szerve­zetét. Súlyosbíthatja a magas vérnyomást, és rendetlen szívdobogáshoz vezethet. Általában serkenti a sav kiválasztását a gyomorban, ami gyo­morégést és hányingert, némelyeknél hasmenést okozhat. Kis adagban fogyasztva (85-150 mg) csökken az álmosság- és fáradtságérzés, és javul a szellemi tevékenység.

Nagyobb adagban

Nagyobb adagokban azonban, esetleg érzéke­nyebb embereknél, előfordulhat idegesség, nyugtalanság, álmatlanság, remegés és a bőr zsibbadása. Igen nagy adagban egyesekben görcsöket válthat ki. 5-10 grammos adagban akár halálos is lehet – ez körülbelül 40 csészényi erős kávénak felel meg.

A koffein sok pszichés problémát tud okozni

Átfogó vizsgálatok mu­tatják, hogy közvetlen összefüggés mutatható ki a naponta elfogyasztott koffein mennyisége, valamint mind a depresszió, mind a szorongás sú­lyos rohamai között. Majdnem mindenkinél kiváltható a szorongás erősö­dése, aki elég sok koffeint iszik.

Az arc kivörösödése, a fejfájás, szédülés, nyugtalanság, ingerlékenység, az az érzés, hogy csak úgy száguldanak az ember fejében a gondolatok, hogy képtelen koncentrálni vagy hatéko­nyan dolgozni, mind a túlzott koffeinfogyasztás mellékhatásai. Kisebb adag kávé fogyasztásakor is előfordulhatnak ilyen tünetek olyanoknál, akik érzékenyek erre a drogra.

Függőség

Ha valaki rendszeresen napi 350 milligrammnál többet fogyaszt, az fi­zikai függőségbe kerülhet a drogtól – és ez azt jelenti, hogy ha nem fo­gyasztja el az illető a maga szokásos adagját, akkor elvonási tüneteket ta­pasztal, többek között ingerültséget, nyugtalanságot, jellegzetes fejfájást, valamint fáradtságot. Az elvonási tünetek gyorsan és tökéletesen meg­szűnnek, amikor lenyeljük a kávét. Miután a drog elég rövid élettartamú, a huszonnégy órás koffeintelítettségi szint folytonosan változik, ami ki­alakíthat rendkívüli stresszt, fáradtságot, fejfájást, ingerültséget, tehetet­lenségérzést és a koncentrálási képesség romlását.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.