Triptofánok: egy másik természetes nyugtató
A triptofán aminosav, a vegyi anyagok egyik csoportja, mely életfontosságú az emberi élethez és az anyagcseréhez. A triptofán nélkül a testünk nem lenne képes elegendő fehérjét felépíteni, a fehérje nélkül viszont meghalnánk.
A klinikai kísérletek igazolták, hogy a triptofán jól segíti az alvást, különösen az idősek és az antidepresszánst szedők körében. Lerövidíti az elalváshoz szükséges időt, meghosszabbítja az alvás időtartamát, és csökkenti az alvást megzavaró spontán ébredések számát. Más hipnotikumoktól eltérően (például a benzodiazepinektől) nem sok kóros eltérést okoz az alvási ciklusban, sőt valójában az egyetlen változás (és még ez sem jelentős) a mély alvási szakasz növekedése.
Nem mindenkinél hatásos
Sajnos a triptofán nem mindenkinél válik be, de a gyógyszert szedők mintegy 60-70%-án segít. Még egy jótékony hatása van: számos vizsgálatban kimutatták, hogy időnkénti használata éppen olyan hatásos, mintha folyamatosan szedik – azaz azoknál, akik csak heti három-négy alkalommal szedték, éppúgy jelentkeztek az eredmények, mint akik folyamatosan használták.
Depresszióra leküzdésében is segít
A triptofán nem csupán altatóként hasznos, de egyesek hasznosnak találták a depresszió leküzdésében is, különösen ha antidepresszánsokkal kombinálva szedték. Az ilyen emberek agyában csökkent a szerotonin szintje, így aztán, minthogy a triptofán az anyagcsere során szerotoninná alakul, elméletileg a depresszión is kell tudnia segíteni.
A triptofán mellékhatásai
A nagyobb lélegzetű vizsgálatok egyike sem tudott kimutatni jelentős mellékhatást, ámbár hányinger és álmosság időnként előfordulhat. Javasolni szokták azonban a gyógyszer mellé a B6-vitamin (piridoxin) szedését, hogy az e nélkül esetenként fellépő depresszió elkerülhető legyen. Nem szedhetik a cukorbetegek és a szklerodermiában szenvedők.
- Rozácea kialakulása, természetes kezelése
- A rákbetegség természetes gyógymódja
- A szembetegségek természetes gyógymódja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A triptofán jól helyettesítheti az erősebb hipnotikumokat – hatásosnak tűnik, kevés mellékhatása van, lehet szakaszosan alkalmazni, és nem okoz erős másnaposságot. Természetesen ez a gyógyszer nagyon népszerű a bioboltokban, mint a vényköteles nyugtatók természetes alternatívája. Sajnos 1989-ben Új-Mexikóban az Államok déli részén súlyos mérgezésről számoltak be, amit a triptofán mellékhatásának tulajdonítottak.
Izomfájdalmak
A triptofánt szedő néhány beteg azt jelezte az orvosának, hogy határozott izomfájdalmat érez, különösen a lábában és a hátában, és ezt a tünetet gyakran összefüggésbe hozták az ideg perifériális részét ért károsodással, különösen a zsiborgással és érzéketlenséggel, majd később az ideg funkciójának kiesésével. Sőt mi több, kezdtek az olyan jelzések is sokasodni, hogy gyulladás indult be a test több szövetében, többek között a tüdőben, a szívben, sőt még az agyban is. Számos haláleset is bekövetkezett, és a szakemberek a triptofánt gyanúsították.
Összegzés: nem a triptofán okozta az izomfájdalmakat
Végül megállapították, hogy a jelentett tüneteket mutató betegek mind a triptofán egy bizonyos fajtáját szedték, amit vegyi úton állítottak elő, csomagoltak és egy bizonyos cég forgalmazta. A gyógyszer megfelelő mennyiségének előállítása során ez a gyártó egy új szennyező anyagot vitt a készítménybe, egy másik szert, amiről aztán kiderült, hogy ez okozta a reakciókat. Magát a triptofánt „felmentették”, a vizsgálat szerint mindenféle súlyos mérgező hatástól mentes, és manapság hasznos hipnotikumként kapható.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.