A magas vérnyomás kezelése testsúlycsökkentéssel
A testsúly csökkentése során ajánlatos végiggondolni az elhízás lehetséges okait. Családi halmozódás esetén gyakori, hogy az alacsonyabb alapanyagcsere öröklődik, vagyis a kevesebb táplálék is jobban hasznosul.
A testsúly a megfelelő diéta, a magatartásterápia, a fizikai aktivitás fokozása, és a gyógyszeres kezelés révén csökkenthető. Az elhízás azonban betegség, mely a szív- és érrendszeri elváltozások legfontosabb kockázati tényezője. Kezelése elsődlegesen orvosi irányítással megoldandó feladat, a cél eléréséhez dietetikus, bel- és lélekgyógyász, gyógytornász együttes segítségére is szükség lehet.
A testsúlycsökkentés hatásos vérnyomáscsökkentő módszer!
Kiválónak tartunk egy vérnyomáscsökkentő szert, ha az a vérnyomást 10-15 Hgmm-rel csökkenti mellékhatás nélkül. Túlsúlyos egyénekben a szisztolés/diasztolés vérnyomás 1 kg súlycsökkenés hatására átlagosan 1,5/1,5 Hgmm-rel csökken.
Ennek alapján érthető, miért normalizálódhat 5-10 kg fogyás hatására gyógyszer nélkül is a túlsúlyos, mérsékelten hipertóniás betegek vérnyomása, vagy miért csökkenthető jelentősen a súlyosabb hipertóniások gyógyszeradagja. Enyhe vagy mérsékelt hipertóniában szenvedő túlsúlyos betegek nagy része gyógyszermentessé, vagy jelentősen csökkentett gyógyszer mennyiséggel normotóniássá válhat.
Az összefüggés csak túlsúlyos egyénekre igaz, normális testsúlyú egyének fogyását nem kíséri a vérnyomás ilyen arányú csökkenése. Az elhízott hipertóniás beteg 10 kg-os testsúlycsökkentéssel átlagosan 20%-kal csökkenti az 5 éven belüli halálozás valószínűségét, 10-20-Hgmm-rel a vérnyomását, 10%-kal a szérum koleszterinszintjét, 30%-kal a vérzsír (triglicerid) értékét!
Minden testúlycsökkentésre vágyó egyén otthonában megtalálható 4-6 „fogyókúrás” könyv, újságkivágás, a pletykamagazinok csodálatos ajánlatai újabb és újabb csodaszerekről, csodadiétákról. Nem gondolhatjuk komolyan, hogy ezek bármelyike is hosszútávon egészséges, elfogadható végső megoldást nyújthat. A sok kudarcnak, ami a túlsúlyos hipertóniás betegeket és kezelőorvosaikat éri, nem könnyű az elviselése.
Tudjuk, hogy nem többet kérünk a túlsúlyos betegektől, mint a „mindent”. Változtassanak étrendjükön, változtassanak életmódjukon, változtassanak életrendjükön, szinte a nap 24 órájában a testsúly optimalizálására gondoljanak, ne egyék azt, amit szeretnek, ne igyák, azt, ami jól esne. Mindezt azért kérjük – mi magunk is esendő, túlsúlyos, keveset mozgó kezelőorvosok – hogy az életminőség hosszútávon kedvezőbb legyen, hogy kevesebb gyógyszert kelljen szednie.
Valódi életmódváltás nehézségei
Természetesen mindenki számára egyszerűbb a vérnyomáscsökkentő gyógyszer adagjának emelése, egy újabb „zsírégető” tabletta bevétele, mint a valódi életmódváltás. A diéta kezdeti periódusában (míg a szervezet elfogadja a csökkent kalóriabevitelt, a gyomor összeszűkül), ajánlott az étvágycsökkentők, teltségérzést fokozok használata.
A törzsre és hasra lokalizált zsírfelesleg és a vérnyomás közötti összefüggés régóta ismert. Szoros az összefüggés a megnövekedett derék/csípő hányados (nőknél 0,80 fölött, férfiaknál 0,95 fölött) és a hipertónia, valamint a zsíranyagcsere zavarai és a koszorúér betegségek okozta halálozás gyakorisága között is.
Az elhatározástól a megvalósításig
A túlsúly csökkentése nagyon nehéz feladat, gyakran kudarcélmények kísérik. A testsúlycsökkentés illetve a fogyás elkezdésének igényét illetően általában nincs vita beteg és orvos között. A bajok a megvalósítás, s főként a következetesség körül vannak. Az igazi kérdés tehát a „hogyan”.
A nagyszámú csodatablettát és csodadiétát hirdetők mindig nyugodtan számíthatnak azokra a túlsúlyosakra, akik abban reménykednek, hogy gyorsan, minden kellemetlenség nélkül lefogyhatnak. A diéta nélkül ajánlott „segédeszközök” sora a karperecektől a fülklipszen át a zsírégető tablettákig végtelen. A testsúlycsökkentő masszázs csak a masszőr súlyát csökkenti, csakúgy hatástalan a túlsúly kezelésében, mint a „tekercselés”, az „átmosás”, a gőzkamra és egyéb tüneti kezelések.
Tartós eredmények
A kudarcról kevesebb szó esik, amely a diéta nélkül szedett „gyógyszer”, vagy a kampányszerű fogyás kiábrándító következményeit illeti. Mindig kiderül, hogy büntetlenül továbbra sem lehet libamájat, csokoládétortát enni, illetve sört vagy pezsgőt inni, mert a keservesen ledolgozott súlyfelesleg egykettőre visszatér. A következetesen fogyasztott, az életvitel részévé váló étrend megfelelő testmozgással párosulva viszont tartós eredményre vezet.
A kezdeti feszültségeken túljutva, már csökkent étvággyal sikerülhet az okosan felépített étrendhez/életmódhoz hozzászokni, s azt az életvitel részévé tenni, ehhez azonban a lelki beállítódás változására is szükség van. Ez megvalósítható a korábbi körülmények között is, segíthet azonban egy új környezet (munkahely, társ, szerepkör) vagy néha egy-egy betegség (műtét, cukorbetegség, szívinfarktus) kapcsán az életmód kényszerű átértékelése.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.