Az elhízás diétás kezelése
A diétás kezelés legfontosabb, nélkülözhetetlen komponense az energiabevitel csökkentése. Ehhez ajánlatos az energiaszükséglet ismerete, ami két részből tevődik össze:
A nyugalmi energiaszükségletből (alapanyagcsere), amely a nyugalomban lévő ember életfunkcióinak (légzéshez szükséges izommunka, szívműködés, bélmozgás és számos egyéb, kevésbé látványos folyamat) energiaigényét jelenti, és bármilyen munkavégzéshez szükséges energiaszükségletből.
Owen képlete
Nyugalmi energiaszükségelt, alapanyagcsere:
- férfiaknál 900 -l- 10-szer a testsúly kilogrammban);
- nőknél 700 4- 7-szer a testsúly (kilogrammban).
Ahhoz, hogy a teljes energiaszükségletet megkapjuk, ezt az értéket ülőmunka esetén 1,2-del, közepesen aktív életmódnál 1,4-del, nehéz fizikai tevékenység esetén 1,8-del kell megszorozni. Egy 80 kilogrammos, közepesen aktív életmódot folytató férfi energiaszükséglete tehát (900 + 10 x 80) x 1,4 = 2380 kilokalória (kcal).
Amennyiben valaki a teljes energiaszükségletnek megfelelő mennyiségű kalóriát tartalmazó étrendet fogyaszt naponta, akkor várhatóan őrzi a súlyát. A testsúlycsökkenés eléréséhez ennél kevesebb kalóriát tartalmazó étrendet kell fogyasztani. Ennek megállapításához figyelembe vehetjük az Owen-képletet. Nem egyértelműek azonban a javaslatok arra vonatkozóan, hogy ezt a számított értéket mennyivel kell csökkenteni, hogy a kívánt fogyás, heti 0,5-1,0 kilogramm, bekövetkezzen.
A férfiak és nők közötti megkülönböztetés egyébként a nők kisebb izomtömegére vezethető vissza, ami kisebb energiafelhasználást von maga után, ezért a nőket a férfiaknál szigorúbban kell diétáztatni.
- Teendők átmeneti hallásromlás esetén
- Szívbetegek gyógyszeres terápiája
- Szívbetegség – rehabilitáció, diéta, szex
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Diétás kezelés
1200-1500 kalóriás diétától legalább heti 0,5 kg fogyás várható, ami kevésnek tűnik, de ez egy hónap alatt 2 kg, fél év alatt 12 kg! Ez utóbbival pedig már el is értük azt a reális orvosi célkitűzést, amit úgy fogalmaznak meg, hogy az elhízást kísérő rizikófaktorok lényeges befolyásolására elegendő – és egyúttal kivihető – a 10%-os testsúlycsökkenés.
Napszaki étkezés
Az energiafelvétel napszaki elosztásának szintén lehet jelentősége. Sajnos, amit este eszünk abból több hasznosul, éjszaka ugyanis a zsírok oxidációja lelassul, a fizikai aktivitás is minimális. Ezért ha csak azt tudnánk betartani, hogy este együnk kevesebbet, tehát ne futó reggeli és ebéd, majd esti nagyevés legyen a minta, azzal már csökkenne a testsúly energiakorlátozás nélkül is.
Tunéziai vizsgálatok szerint a ramadán böjt egy hónapos időszakában (napkeltétől napnyugtáig koplalnak) a vizsgáltak testsúlya a böjt ellenére nem csökkent, hanem az esti nagy étkezés miatt mintegy 2 kg-al nőtt. Ugyanakkor más vizsgálatban jelentős testsúlycsökkenést lehetett bizonyítani egy fordított ramadán böjttel (napnyugtától reggelig éhezés).
Az energiafelvétel egy napon belüli elosztásához hozzátehetjük még, hogy lehetőleg több – 3-5 részletben – történjen. Elfogadható, hogy reggel a délinél is többet fogyasszunk (ez azonban nem érvényes a cukorbetegekre, mert reggel a szénhidrátok nagyobb vércukor-emelkedést okoznak, ezért cukorbetegekben mérsékelni kell a reggeli energia-, illetve szénhidrátbevitelt).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.