Az anorectummotilitás-, illetve defekációs zavarok kezelése
Az inkontinencia kezelése
A székletszám és -állag beállítása. A székletállag keményebbé tétele alapvető eleme az inkontinens beteg kezelésének. A diétás anamnézis felvétele lehetőséget ad arra, hogy a hasmenést okozó, rendszerint magas fruktóz- és szorbitoltartalmú ételeket kiemeljük és elimináljuk.
Gyógyszeres kezelés
A loperamid, diphenoxylat opiátago-nista hatása révén a székletet formáltabbá teszi, ugyanakkor emeli a belső sphincter tónusát. Fontos, hogy adekvát dózisban alkalmazzuk: pl. 2-4 mg 30 perccel étkezés előtt bevéve, napi maximum 16 mg-os dózisban. Társasági megjelenés előtt bevett loperamid csökkenti a kellemetlen balesetek lehetőségét, és segíti a beteg szociális izolációjának elkerülését. Cholestyramingyanta csökkenti a postcholecystectomiás hasmenést. Az amitryptilin (20 mg/nap) hatékonyan csökkenti az inkontinenciascore-értékeket: a napi székletszámot és a rectum motoros működését.
Lokális kezelés
Idős, székrekedéses betegekben széklet-impaktáció hatására túlfolyásos hasmenés és az impaktátum által aktivált rectoanalis inhibitoros reflex miatt inkontinencia jelentkezik. Ezért ezekben a betegekben a végbél kitisztítását rendszeresen el kell végezni.
Erre kúp formában alkalmazott bisacodyl, glicerin jól használható, illetve a végbél mechanikus kitisztításával biztosítani lehet a rendszeres székürítést, ami egyben a látszólagos inkontinens panaszokat is megszűnteti. A helyileg alkalmazott alagonista phenylephrin képes emelni az anus-sphincter nyomását.
Biofeedback-kezelés
A biofeedback-kezelés lényege az operatív kondicionálás. Rectalisan felhelyezett ballonkatéterrel, manometriás rendszer segítségével a beteg megtanulja a külső sphincter összehúzását akkor, ha ballondisztenzió jelentkezik. Meg lehet tanítani arra is a beteget, hogy a „széklet” (ballon) érzékelésekor a hasizmot lazítsa, a külső sphinctert húzza össze. Ezáltal a hasűri nyomás csökken, a sphincterbarrier javul, ezáltal a nyomásgradiens a külvilág felé csökken, az inkontinencia enyhül.
- Sebészet
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A percepció javulását is el lehet érni a ballontérfogat tudatos, folyamatos csökkentésével. Több mint 500 betegen végzett prospektív vizsgálatban tüneti javulás volt elérhető az esetek 72%-ában. A javulás 1 évig kimutatható volt, az inkontinencia súlyossága csökkent vagy megszűnt, a nyugalmi és szorítási sphincter nyomás nőtt. A módszer hatásosságának további felmérése és validálása még folyamatban van.
Sebészi kezelés
A sphincterplasztika azokban az esetekben adja a legjobb eredményt, ahol a beavatkozást sikerül a szülészeti sphinctersérülést követően mihamarabb elvégezni. Átfedő anterior sphincterplasztika az esetek 85%-ában hoz javulást, a betegek kb. 50%-a hosszú távon is kontinens marad.
Dinamikus graciloplasztika
Az anuscsatorna köré forgatott m. gracilis folyamatos elektrostimulációja lezárást biztosít az anus csatornának. Az elektrostimulus során a II. típusú (gyorsan összehúzódó, hamar kifáradó) rostokról átkapcsolás jön létre az I. típusú (lassan összehúzódó, nehezen fáradó) rostokra, ezáltal a lezárás teljes lesz.
A módszert Európában befogadták, az Egyesült Államokban azért nem, mert az operáltak 60%-ában a módszer ugyan hatásos, de a súlyos szövődmények (28% fertőzés, 15% elektrostimulátor-probléma, 13% lábfájdalom) lépnek fel. A betegek 50%-ában az új barrier kimeneti akadályt képez székletürítéskor. Mesterséges sphincter implantációja hasonlóan magas arányban okozott szövődményeket, de ezek további tesztelése még folyik.
Ha a beteg életminősége rossz, szociálisan izolálódott, mindenképpen javasoljuk a colostoma felajánlását, mert jól rendben tartott stomával jobb minőségű életet élhet, mint inkontinensen.
Inkontinenciatermékek
Az eldobható szuperabszorbens anyagok forgalomba kerülésével az inkontinens betegek életminősége javult, bár elsősorban vizeletinkontinencia esetén tudnak igazán sokat segíteni. Az anusba helyezett dugószerű applikátorok segítségével a vizsgált betegek több mint 60%-ában volt tüneti javulás. Az applikátor rossz felhelyezése folytán jelentkező migrálás anustáji diszkomfortérzést okozhat. Székletürítést megelőzően a dugót a beteg eltávolítja az anusból.
Klinikai kipróbálás alatt állnak a következő eljárások: n. sacralis stimulációs kezelés, implantálható mikrosti-mulátor-beültetés, intrasphinctericus kollagén- vagy szilikoninjektálás.
A kimeneti obstrukció vagy medencefenék-diszfunkció okozta obstipáció kezelése
A defekációs zavarok okozta obstipáció kezelése attól függően változik, hogy funkcionális vagy strukturális defekációs zavarról van-e szó. A mindennapi gyakorlatban első lépésben a székürítést elősegítő kúpok, beöntések és a különböző lubrikánsok (paraffinolaj, glicerin) alkalmazására kerül sor. Természetesen gondoskodnunk kell megfelelő rostbevitel biztosításáról is.
Biofeedback-kezelés
A funkcionális defekációs zavarok menedzsmentjében a leghatékonyabbnak a biofeedback-kezelési eljárásokkal kombinált defekációs tréningek bizonyultak. A defekációs tréningek célja, hogy a betegeket a tréning során próbáljuk megtanítani azokra a helyes defekációs eljárásokra, amelyek sikeres székürítést eredményeznek. A biofeedback-kezelés során manometriás vagy EMG-s katéter segítségével számítógépes monitor képernyőjén vizualizáljuk a székelés közben generált nyomásgörbéket vagy EMG-s jeleket.
A végbélbe helyezett ballon feltöltésével szimulált székürítésre vesszük rá a beteget, amelynek során megtanítjuk a gáttáj izomzatának erősítésére és a paradox kontrakciók elkerülésére, azaz arra, hogyan ürítse ki eredményesen a székletét úgy, hogy a külső záróizomzat ne kerüljön kontrakcióba. A beteg a székelés során a képernyőről állandó vizuális feedbackben részesül, úgyhogy a tréning során állandóan korrigálni képes a székelési manővereket. A helyes székelési manővereket az ismételt tréningek során addig gyakorolja a beteg, amíg ezek rögzülnek.
Sebészi kezelés
Az organikus defekációs zavarok, mint a rectum invaginációja, továbbá a jelentős reziduumot képző rectocele sebészi reszekciót, posterior colporrhaphiát, a rectovaginalis septum és a perinealis test rekonstrukcióját teszi szükségessé, akár implantátum beültetésével. Sajnos a műtétet követően nagy arányban rekurrálnak a tünetek (27-38%), illetve dyspareunia (33-92%), szexuális diszfunkció (18-25%) alakulhat ki. Rectumprolapszus esetén sebészi rectopexia válhat szükségessé.
A stomaképzés (appendix, coecum) és ezen keresztül az anterograd beöntés alkalmazása a legintraktábilisabb esetek kezelésére tartogatott módszer. Előnye a reverzibilitás, hátránya a beöntés kapcsán jelentkező mikrotrauma és az annak következtében fellépő hegesedés. Súlyosabb motilitászavarok mellett hatásossága elégtelen lehet. Ha a kimeneti akadály, jelentős tüneteket képez, a stomaképzést is fel lehet ajánlani a betegnek, ami sok esetben az életminőség javulását eredményezi!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.