Erős vérzés: fontos teendők a vérzés elállítására, nyomókötés, mentő kihívása
Az erős vérzés életveszélyes, mert létfontosságú testfolyadék vész el a keringési rendszerből. Nagy vérveszteség esetén a sérült eszméletét veszítheti, végül leállhat a légzése és a vérkeringése. Elsődleges feladat tehát a vérzés csillapítása.
Vigyázz!
- Ha a sebben idegen test van (pl. üvegdarab), hagyjuk olyan helyzetben, ahogy csillapítja a vérzést.
- Ne etessük vagy itassuk meg a sérültet, mert elképzelhető, hogy altatni fogják.
- Ha a sérült eszméletét veszíti, biztosítsuk a szabad légutat, és ellenőrizzük a légzést. Készüljünk fel, mert lehet, hogy meg kell kezdenünk az újraélesztést.
- Emeljük fel a végtagot! A sérült végtagot emeljük a szívnél magasabbra, mert így kevesebb vért kap. Ezzel csökkenthetjük a vérveszteséget.
- Fektessük le a sérültet! Fektessük hanyatt a sebesültet, és a lábát polcoljuk fel (pl. Helyezzük egy szék támlájára). A sérült testrészt tartsuk továbbra is a szívnél magasabban. Így elkerülhetjük a nagy vérveszteség nyomán kialakuló életveszélyes sokkot.
- Gyakoroljunk közvetlen nyomást a sebre! Ha a sebet ruhadarab takarja, távolítsuk el (akár le is téphetjük vagy vághatjuk). Nyomjunk gézlapot közvetlenül a sebre, és lehetőleg egy pólyatekercset (nyomópárnát) is szorítsunk rá.
- Készítsünk nyomókötést! Kötözzük körbe a sérült testrészt, hogy a gézlap és a pólyatekercs ne mozduljon el, és állandó nyomást gyakoroljon a sebre (de ügyeljünk arra, hogy a kötés ne legyen túl szoros).
Hívjuk a mentőket. Ha a kötés átvérzik, tegyünk rá újabb gézlapot, és rögzítsük másik pólya tekerccsel.
Segítség! Ha van segítőtársunk, kérjük meg, hogy hívja a mentőket, amíg mi ellátjuk a sérültet.
Egyéb veszély: amennyiben van, húzzunk egyszer használatos, steril kesztyűt.
Hogyan tovább?
- Amíg várjuk a mentőket, kísérjük figyelemmel a beteg állapotának változásait. Időnként ellenőrizzük, hogy eszméleténél van-e, a légzése és a vérkeringése nem állt-e le.
- A nyomó kötés ne legyen túl szoros. Végtagsérülés esetén ezt könnyen ellenőrizhetjük: nyomjuk meg a bekötött kéz vagy láb egyik ujját, hogy elfehéredjen. Elengedés után a színének rögtön vissza kell térnie. Ha sokáig fehér marad, lazítsunk a kötésen. A szorosságot ellenőrizzük tízpercenként.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.