Gyógynövények

Közönséges vasfű – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Közönséges vasfű (Verbena officinalis) története, alkalmazott drogjai

A közönséges vasfű, más néven vasvirág már az ókorban híres volt a neki tulajdonított gyógyító hatásáról. A vasból készült fegyverek ejtette sebek elleni legjobb szernek tartot­ták, innen származik neve is. Főleg Dél-Európa hiedelemvilágában volt jelentős a faj. A középkorban esküszertartásokon is szerepelt.

A közönséges vasfű egy-, két- vagy többéves, a vasfűfélék családjába (Verbenaceae) tartozó kistermetű lágyszárú növény. Eredetileg a Földközi-tenger mellékén őshonos, de napjainkra világszerte meghonosodott. Virágzó hajtásait júliustól szeptemberig gyűjtik.

A vasfüvet évszázadok óta használják orvosi, mágikus és mitikus tu­lajdonságai miatt. Angol neve, a vervain a kelta ferfaen szóból szárma­zik, amit úgy lehetne fordítani, hogy „elhajtja a követ”, mivel a hólyagból és a húgycsőből vasfűvel hajtották ki a követ. Állítólag a druidák nagy­ra becsülték a növényt, mondván, hogy az szemet nyitott a bölcsességre és ihletre, és a varázslók szerelmi bájitalba tették, és jövendőmondás­ra használták. A V. officinalist Vénusz virága néven is ismerik, mert állí­tólag afrodiziákum.

Isteni fűnek is nevezik, utalva arra, hogy Krisztus keresztre feszíté­se után a Kálvária-hegyen találták meg a növényt, és feltételezhetően ezzel kezelték sebeit is. Vasfűvel készítették a szent kenőcsöket, amik­kel bekenték magukat a „démoni betegségek” ellen. A növény megszen­telt használata már a Krisztus előtti időkre visszanyúlik, mivel az óko­ri egyiptomiak „Ízisz könnye”-ként, a rómaiak pedig „Juno könnye”-ként ismerték.

Az Európai Gyógyszerkönyv 5-6 kötetének definíciója szerint a Verbenae herba (vasfű­hajtás) a Verbena officinalis L. (közönséges vasfű) virágzáskor gyűjtött egész vagy aprított, szárított föld feletti hajtásából áll. A gyógyszerkönyv minőségi követelmények tekinteté­ben legalább 1,5% verbcnalintartalmat ír elő.

  • Tavasszal vessük el a magvakat, s mikor a magoncok gyökeret eresztettek, kiültethetjük.
  • Tavasszal a vasfű tőosztással és gyökérdugványról is szapo­rítható.
  • Fagytűrő évelő, inkább a jó vízelvezetésű, de üde, táp­dús talajt kedveli napos helyen, vagy félárnyékban.
  • Rendszeres öntözést igényel, különben a virágzása és a növe­kedése lelassul.
  • Megfelelő körülmények kö­zött a vasfű elszaporodik magvairól.
  • Virágzás után vágjuk vissza.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A növény 0,2-0,5%-ban tartalmaz iridoidokat, ezek közöt verbcnalint, hasztatozidot, va­lamint kávésav-származékokat (verbaszkozid, eukovozid) és flavonoidokat.

Gyógyászat

Nicholas Culpeper elsősorban női panaszokra való orvosság­nak tartotta. Ma is méhproblémákra, fájdalmas és rend­szertelen menstruációra és a menopauzával kapcsolatos hőhullámok, palpitáció és alvá­si zavarok kezelésére használ­ják. Culpeper köszvény, sárga­ság, légszomj és vízkór ellen is alkalmazta.

A kínai gyógyászatban a nö­vényt malária kezelésére hasz­nálták, a nyugati fitoterápiában pedig az idegesség, depresszió, szorongás és álmatlanság eny­hítésére. Külsőleg jó vágások­ra, égésre, fájdalomra és se­bekre. Egyszóval, hírneve sze­rint mindenre jó.

Konyha

A Verveine du Velay nevű, a francia Le Puy-en-Velay-ból származó zöld likőrt vasfűvel és legalább tíz másik gyógynö­vénnyel ízesítik, köztük angyal-gyökérrel és zsályával.

Figyelmeztetés! A vasfű emésztő szervrendsze­ri panaszokat és allergiaszerű bőrkiütéseket okozhat.

Háztartás

A forró acélt úgy keményítik meg, hogy hideg vízbe mártják. Néhány országban, mint Dánia, Finnország és Szlovákia, a vas­fű egyike volt azon növények­nek, melyeket a vízbe raktak, hogy az acél különleges minő­séget nyerjen. Innen kapta ne­vét a vasfű.

Csillagászat és vallás

A nők az esküvőjükön vasfű­koszorút viseltek, hogy meg­őrizzék egészségüket és férjük iránti vágyukat.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

 Hagyományos alkalmazás

A népi gyógyászatban a száj- és garatnyálkahártya megbetegedései (pl. fajdalom, torokgyul­ladás), a légzőrendszer megbetegedései (pl. köhögés, asztma), gyomorpanaszok, étvágyta­lanság, külsőleg pedig nehezen gyógyuló sebek, égések, tályogok kezelésére alkalmazzák.

Franciaországban a növény föld feletti részeit tradicionálisan a vizeletkiválasztás ser­kentésére, valamint külsőleg bőrelváltozásokban, zúzódások, fagyás és rovarcsípés, nap­égés és felületi égés, valamint pelenkakiütés ellen használják.

Preklinikai vizsgálatok

In vilro vizsgálatokban különböző polaritást, oldószerekkel készült valamennyi kivonatát gyulladáscsökkentő hatásúnak találták. Gyomoreróziót gyógyító, sebgyógyulást elősegítő hatását is dokumentálták.

A drog kivonatának hatását piroxikam és metil-szalicilát pozitív kontroll mellett vizs­gálták karragén- és formalin-indukálta ödématesztekben. Odémaképződés-gátlás tekin­tetében a kivonat gyulladáscsökkentő hatása megegyezett a piroxikáméval, míg lokális analgetikus hatása elmaradt a metil-szalicilátétól.

A növény kivonatának neuroprotektív hatását vizsgálva azt találták, hogy a kivonat az Alzheimer-kór etiopatogenezisében is jelentős tényezőnek tartott β-amiloid fehérjék fel­halmozódását dózisfüggő módon csökkentette.

Farmakológiai vizsgálatok történtek a drog köhögéscsillapító, köptetó, tejelválasztás serkentő hatására, amelyeket az iridoidoknak, köztük is elsősorban a verbénáimnak tulaj­donítanak. A vasfű iridoidjai keserű ízűek, ezzel magyarázható emésztési panaszok esetén történő felhasználása. Bár a vasfűvel vagy kcscrűanyagaival nem végeztek vizsgálatokat, a kcserűanyagokkal kapcsolatos ismeretek alapján értelmezhető a drog étvágy- és emésztést javító hatása. A keserű ízérzés a szájnyálkahártya ízérző receptoraiból induló, a nervus vagus által közvetített reflexszel javítja az étvágyat és az emésztőnedvek elválasztásának fokozá­sával az emésztést is elősegíti.

Humán bizonyítékok

A vasfű hatásait humán vizsgálatokban nem tanulmányozták.

Indikációk, adagolás

A vasfű sokrétű tradicionális felhasználását nem támasztja alá megfelelő mennyiségű és minőségű tudományos bizonyíték. A népi gyógyászatban leírt indikációi közül a székre -tolitikus hatáson alapuló köptetés és az emésztési panaszok enyhítése a leginkább elfoga­dott. A herbának nincs általánosan elfogadott adagolása.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Néhány esetben beszámoltak a faj okozta allergiás kontakt dermatitisről, más nemkívá­natos hatás és interakció nem ismert. Mivel a növényt dysmenorrhoea kezelésérc és abor-tívumként is használják a népi gyógyászatban, terhesség alatti fogyasztása nem javasolt

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.