Kezelési terv kidologzása az orvosunkkal
Miután beigazolódott a mért vérnyomásértékek helyessége (előző cikkekben írtunk róla), s túl vagyunk az orvosi és laboratóriumi vizsgálatokon is, itt az idő, hogy orvosunkkal közösen kidolgozzuk a kezelési tervet.
Egy szakértői bizottság véleménye szerint a kezelést nem tanácsos teljes erőbedobással elkezdeni, inkább csak fokozatosan.
Gyógyító életmód
Ha a mért értékek alapján vérnyomásunk nem éri el a második fokozatú magas szintet, a kezelést életmódbeli változtatásokkal kell kezdeni.
Nem tévedés, a gyógyszerek a legtöbb magas vérnyomásos esetben nem először, hanem utoljára kerülnek bevetésre.
Pillanatnyi szokásainktól függően a következő változtatások válhatnak szükségessé:
- testsúlycsökkentés
- több mozgás
- egészségesebb étrend
- a táplálékkal bevitt nátrium (só) mennyiségének csökkentése, illetve a ká-liumbevitel növelése
- leszokás a dohányzásról
- kevesebb alkohol fogyasztása és a stressz csökkentése.
Ez a lista mostanra már bizonyára ismerősen hangzik.
- Intzédy László orvos
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Lehetséges, hogy az életmódbeli változtatások önmagukban is biztonságos szintre csökkentik vérnyomásunkat. Ám ha ez nem sikerül, gyógyszerekre van szükségünk. Először a lehető legkisebb adagot írja fel az orvos (valószínűleg béta-blokkolót vagy vizelethajtót), s ha vérnyomásunk továbbra is túl magas, fokozatosan emelni kell a dózist.
Egy- vagy többféle orvosság
Ha az elsőként kipróbált gyógyszer többhavi kezelés után sem viszi lejjebb vérnyomásunkat, az orvos feltehetően másféle készítménnyel próbálkozik -talán egy ACE (angiotenzin-átalakító enzim)-gátlóval vagy egy kalcium-antagonistával. A magas vérnyomás különösen makacs eseteiben egynél több gyógyszer egyidejű alkalmazása is szükségessé válhat.
Természetesen e szerek szedése közben sem hagyhatjuk abba életmódunk megreformálását. Hogy miért? Azért, mert a gyógyszer önmagában sokszor nem elegendő a vérnyomás optimális szintre csökkentéséhez. Ráadásul az egészséges életmód erősebbé teszi a szívünket és az immunrendszerünket, így szervezetünk az idősödés ellenére is hatékonyabban száll szembe egy sor betegséggel.
Az orvos-beteg kapcsolat. Beszélő viszonyban vagyunk?
Az orvossal fennálló kapcsolatunknak elméletileg termékenynek kellene lennie, ám ez nem mindig van így. Egy nemrég készült felmérés szerint az orvosoknak nincs elég idejük arra, hogy alaposan elmagyarázzák a magas vérnyomás mibenlétét. A felmérésben a beteg és az orvos közti kommunikáció szánalmasan gyenge osztályzatot kapott: csupán kettes fölét.
A kezelési tervnek egyénre szabottnak kell lennie, nem létezik egyetlen, legjobbnak tekinthető módszer. Bár vannak általános kezelési sémák, a nekünk legjobban megfelelő terápiát az orvosunkkal közösen kell kiválasztanunk.
Nincs egyedül üdvözítő módszer. Lehet, hogy a sóbevi-tel csökkentése egy barátunknak segít vérnyomása normalizálásában, a mi esetükben azonban alig van kimutatható hatása. Előfordulhat, hogy egy adott gyógyszer testvérünk vérnyomását remekül lejjebb viszi, a miénk viszont gyakorlatilag meg sem moccan tőle.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.