A fájós hát legjobb gyógymódjai
Az egyik leggyakoribb panasz a hátfájás. Szinte mindenki találkozik vele élete során. A torokfájáson és a megfázásos betegségeken kívül az orvosi praxisban a hátfájásos esetek fordulnak elő a legtöbbször. Ami viszont jó hír, hogy a hátfájás többnyire sikeresen kezelhető.
Üljön egyenesen!
Ugye, emlékszik még, hogy édesanyja milyen sokat küszködött azzal, hogy gyermekeibe oltsa a helyes testtartás szabályait. A mama szájából az erről szóló intelmek – „Húzd ki magad!”, „Ne görnyeszd előre a vállad!” – nem is annyira az egészség megőrzését szolgáló tanácsként hatottak, mint inkább a jó modor alapszabályaiként. Mintha a görnyedt vállú gyermekből később semmirekellő válna, viszont egyenes háttal övé lenne a világ…
Nem mondhatnánk, hogy a mamának teljesen igaza volt ebben, de legalábbis jó úton járt afelé, hogy ráébressze gyermekeit az egyenes hát fontosságára, hiszen ez az egyik fő tényezője a későbbi általános jó közérzetnek.
A hátfájás nem holmi új keletű népbetegség, a történelmi források alapján tudható, hogy végigkíséri az emberiséget talán már azóta, hogy ősei két lábra egyenesedtek. Szinte mindenkit elővesz élete során a hátfájás, azonban az is igaz, hogy a derékfájásos esetek – amelyek a leggyakoribbnak számítanak a hátfájások közül – 90 százaléka egy hónapon belül magától meggyógyul. A hátfájás mindössze 5 százaléka jár bénító, szinte elviselhetetlen fájdalommal.
A fájós hát legjobb gyógymódjai
A hátfájás általános kezelései közé tartozik a hosszas ágynyugalom, az izomlazító szerek szedése, az erős fájdalomcsillapítók alkalmazása, sőt, még a műtét is. Sok szakértő szerint ezek a módszerek nemcsak hogy nem segítenek, hanem sokszor még ártanak is. Habár még ma is alkalmazzák, egyre inkább csak a legsúlyosabb esetekre korlátozzák ezeket.
- Derékfájás és keresztcsonti fájdalmak okai
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az első és legfontosabb feladat, hogy ismerje ki a fájdalom természetét. Ha emeléskor vagy valamely más mozdulatsor közben jelentkezik, azonnal hagyja abba a tevékenységet.
Ezek után vegye számításba a következő lehetőségeket:
- Bevehet egy fájdalomcsillapítót, mint amilyen az aszpirin, a paracetamol vagy az ibuprofen.
- Pihenhet egy kicsit, de ne túl sokat. Persze, ha fáj a dereka, pihentetni szeretné egy darabig. De milyen hosszan is? Szakértők szerint két nap ágynyugalom a legtöbb esetben többet használ, mint egy hét fekvés. Más tanulmányok azt is kimutatták, hogy négy napnál több fekvés lassítja a gyógyulást, mivel az izmok gyengülni kezdenek.
- Használjon hűtőpakolást. A jegelés nagyon jó a gyulladások ellen, tehát tegyen jégtömlőt vagy kendőbe tekert fagyasztott zöldséget a sajgó pontra. Napi két alkalommal 15-20 perc hosszan alkalmazott jegelés eloszlatja a görcsöket, és megszünteti a fájdalmat.
- Használjon meleg borogatást! A meleg borogatás is kellemesen csökkenti a fájdalmat, mivel azonban nincs gyulladáscsökkentő hatása, először a jeget alkalmazza.
- Mozogjon! Ha már pihentette a hátát, kezdjen hozzá valamiféle kímélő tevékenykedéshez, ha nem akarja, hogy az ízületei teljesen elmerevedjenek.
A hát csontjai
Hogy megelőzhesse a hátfájást, először is jó, ha tisztában van a hátat alkotó csontok természetével, valamint azzal is, hogy mi okozhat problémát az esetükben.
A gerincoszlop gyűrű alakú csigolyák sorozatából áll. Az embernek összesen 33 csigolyája van, ebből 24 mozgathatóan ízesül egymáshoz, a maradék pedig nagyobb egységekké forr össze. A csigolyák által alkotott alagútban található a központi idegrendszer részét képző gerincvelő. A gerincvelőből 31 pár úgynevezett gerincvelői ideg lép ki, az agyból jövő impulzusok ezeken keresztül érik el a test távolabbi területeit, illetve itt lépnek be a gerincvelőbe a felfelé haladó érző impulzusok.
A szomszédos csigolya testek között egy-egy rázkódáselnyelő párnácska található, az úgynevezett porckorongok. Ezek rugalmas, rostos porcból épülnek fel. Ezek akadályozzák meg, hogy a csigolyák egymáshoz dörzsölődjenek, illetve kipárnázzák a gerincet olyan erősebb behatások esetére is, mint amikor például valaki leugrik valahonnan, és a talpára érkezik. A csigolyák és a porckorongok védelmezik a gerincvelőt, és nagyfokú hajlékonyságot biztosítanak a gerincoszlopnak. A gerinc stabilitásáról és mozgatásáról rengeteg izom, szalag és ín gondoskodik.
A gerincoszlop előbb említett alkotóelemeinek bármelyike okozhat fájdalmat. A porckorongok veszíthetnek víztartalmukból, és megrepedezhetnek; az izmok görcsbe rándulhatnak; az inak begyulladhatnak; a szalagok meghúzódhatnak; a csigolyákról csontdarabok törhetnek le; a gerincidegek becsípődhetnek vagy összenyomódhatnak. Bár sokszor hallhat az ember a porckorongsérvről, ami a megrepedt porckorong másik neve, valójában ez a bántalom a hátfájásoknak csak kis százalékáért felelős. Legtöbbször izomhúzódás áll a háttérben, amit gyakran a rossz munkakörülmények okoznak. Sokszor nagyon nehéz megtalálni a hátfájdalom pontos okát.
Tünetek
A gerincoszlop öt jól elkülöníthető szakaszra osztható. Fentről lefelé haladva ezek a következők: nyak, hát, ágyék (amely a deréktájékot jelenti), majd a keresztcsonti, végül pedig a farkcsonti terület. Az öt gerincszakasz közül bármelyikből származhat a fájdalom, ám egyértelműen a deréktáji panaszoktól szenvednek a legtöbben. Úgy tűnik, ez a gerincszakasz hordozza a legnagyobb terhet a test középpontján elhelyezkedve, mintegy forgáspontot képezve a törzs mozdulataihoz. A legtöbb hátfájás oka az izmok meghúzódása, és csak minden kétszázadik esetben vezethető vissza valamiféle súlyosabb okra, például daganatra vagy gyulladásra. Az alábbiakban áttekintjük a leggyakoribb tüneteket és a mögöttük álló betegségeket.
Ízületi gyulladás
Állandó fájdalom jellemzi, valamint a hát merevsége, amely kiterjedhet a fenékre és a combra is. A fájdalom bárhol fészkelhet a gerinc mentén.
Csontritkulás
A csontok törékennyé válnak, a csigolyák is töredezhetnek. A hát fájdalmas, a váll előreesik, a testtartás meggörnyed. A testmagasság csökkenhet, bár ez hetvenéves kornál előbb nem szokott jelentkezni. A csontritkulás nem csak a nők problémája, a tesztoszteronszint csökkenésével a férfiaknál is előfordul.
Porckorongsérv
Amikor a sérült porckorong nyomást gyakorol egy idegre, éles fájdalmat okoz, leggyakrabban deréktájon. Ez rosszabbodik, ha az ember köhög, emel, fordul vagy lehajol. Ha a fájdalom a derékból kisugárzik a combba és a lábszárba is, a sérült porckorong valószínűleg az ülőideget ingerli. Súlyos esetben a beteg elveszítheti a széklet- és vizeletürítés fölötti uralmát is.
Spondylitis ankylopoetica
Általában negyven év alatti férfiaknál jelentkező, ritka, ízületi gyulladással járó betegség. Tünetei lehetnek: állandó vagy időszakosan visszatérő deréktáji fájdalom, reggel kezdődő, nap közben javuló merevség a csípőben, a bordáknál, mellkasi és/vagy nyaki fájdalom. Előfordulhat súlyvesztés, láz, szemfájdalom és homályos látás, kimerültség és étvágytalanság is.
Gerincdaganat
A fájdalom állandó, a gerinc bármely szakaszáról származhat, és legtöbbször éjszaka rosszabbodik. Gyakori az érzéketlenség, a bizsergés és az izomgyengeség, amely fokozatosan rosszabbodik, és időnként a széklet- és vizeletürítés szabályozásának elvesztésével is járhat.
Rándulás, ficam
Fájdalom, merevség és bizonyos mozdulatoknál erős, nyilalló fájdalom jellemző ezekre. Gyakori, hogy a derék tájékáról származik a fájdalom. Kialakulhat egy sérülést követően azonnal, vagy pedig fokozatosan, a folyamatos megterhelés miatt.
Sztenózis
A hátban és a lábban enyhe fájdalmat érezni, amely járás közben rosszabbodik, és enyhül, amikor az ember leül. Érzéketlenség, izomgyengeség is előfordulhat.
Alternatív hátgyógyítás
Sokan állnak elő csodálatosabbnál csodálatosabb gerincgyógyító ötletekkel. Vannak ezek között új megoldások, de némelyek eredete az ókorig vezethető vissza.
Az akupresszúra hasonló az akupunktúrához, csak tűk helyett az ujjak végét használják nyomásgyakorlásra. A térdhajlat bizonyos pontjainak nyomására megnyílnak a hát energiaösvényei, így a fájdalom kiáramolhat. Az aromaterápia a gyógynövények illóanyagait tartalmazó olajokat használ a hátfájás enyhítésére. A gyümölcslékúra a friss szőlőlét tartja a hátfájás ellenszerének, amelyből mindennap el kell fogyasztani egy-egy pohárnyit az étkezések között. És ezzel még nincs vége a sornak. Sokan esküsznek a csontkovácsokra és az úgynevezett Alexander-módszerre is.
Most már csak az a kérdés, hogy vajon ön is kipróbálhatja-e ezeket? Valódi bizonyíték még nincs a hatásosságukra, azonban sok szakember nem ellenzi alkalmazásukat, különösen, ha a szokásos orvosi kezelések hatástalanok.
Ha ki szeretné próbálni valamelyik módszert, a leghelyesebb, ha egy kombinált megoldás mellett dönt. A legrosszabb, amit tehet, hogy mostantól csak és kizárólag alternatív módszereket követ. Vigyázzon: csak azok a jó alternatív gyógyítók, akik nem haboznak visszaküldeni betegeiket az orvosi kezelésre, ha úgy ítélik meg, hogy ott több az esélyük.
A legjobb az volna, ha olyan alternatív megoldást választana, amit a saját orvosa javasol. Gyanakodjon, ha egy alternatív „gyógyító” nem hajlandó megbeszélni az általa alkalmazott kezelést a háziorvosával.
Ügyeljen a háta épségére!
Az első és legfontosabb lépés, hogy őrizze meg általános, jó fizikai állapotát. Nem meglepő, hogy az edzettebb, egészségesebb emberek sokkal kevesebbszer panaszkodnak hátfájásra. Hetente három alkalommal, fél-félórányi aerob testedzés vagy egyéb, nem túl megterhelő testmozgás, például úszás, biciklizés, séta képes megfelelő kondícióban tartani a hátizmokat, az ízületeket és a szalagokat, nem beszélve a keringési rendszer egészségéről. Ami nagyon fontos: minden testedzés előtt végezzen legalább 10 perc bemelegítést. Ez lehet akár friss séta is, hogy egy kissé verejtékezzen.
Lényeges, hogy megfelelően gondoskodjon a gerincet támasztó fő izomcsoportokról, amelyek közül a legfontosabbak a hasfalban, illetve a farpofákban találhatók. Minél erősebbek ezek az izmok, gerince annál nagyobb megterhelést képes elviselni.
Az alábbi egyszerű eljárásokkal tarthatja jó formában a hátát, és kerülheti el az orvosi viziteket:
- Az orvosi kutatások határozott összefüggést találtak a cigarettázás és a hátfájdalom előfordulásának gyakorisága között. Igazából még nem tudják, hogy miben rejlik e káros hatás, mindenesetre két lehetséges kapcsolatra gyanakszanak. Először is, a dohányzás rontja a vérkeringést, tehát lehet, hogy a dohányosok gerince nem kap elég vért. A másik megoldás, hogy a dohányosok többet köhögnek, és a köhögés extra megterhelést jelent a csigolyák közötti porckorongoknak.
- Ne felejtkezzen el a nyújtógyakorlatokról, mivel bizonyos izomcsoportok fokozott rugalmassága védő szerepet tölthet be. Ha úgy érzi, nagyon elmerevedtek a tagjai és a törzse, csatlakozzon azon férfiak egyre növekvő táborához, akik jógagyakorlatokat végeznek. Nem fog beletelni néhány hétnél több, és meglepve tapasztalja majd, milyen hajlékonnyá vált.
- Üljön egyenesen! Emlékezzen anyukája tanácsaira, és szívlelje meg azokat – ne görnyedjen az asztalnál. Ez különösen fontos azoknál, akik ülőmunkát végeznek. A munkahelyi rossz testtartás nagyon gyakori oka a hátfájásos eseteknek. Ha javít a hát helyzetén, az izmai nem fognak folyton azon erőlködni, hogy kiegyenesítsék a gerincet.
- Tanuljon meg helyesen emelni! Egy nehéz tárgy rossz testtartásban történő felemelése igazi gyilkosság a gerinc szempontjából. A hátsérülések egyik leggyakoribb forrása az, amikor egyszerre csavarodik és hajlik meg a gerinc egy rosszul kivitelezett emelés során. A helyes megoldás az, ha leguggol, és a nehéz terhet a testéhez a lehető legközelebb tartva emeli fel. Hasonló elvek érvényesüljenek a sportban is. Ha súlyemelést végez, mindig nagyon ügyeljen a helyes, biztonságos technika követésére.
- Adja le felesleges kilóit! Különösen a hason lévő háj jelent olyan plusz megterhelést, amely egyáltalán nem tesz jót a gerincnek.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Általános szabályként tartsa észben, hogy fel kell keresnie az orvost, vagy legalábbis fel kell hívnia telefonon, ha a hátfájása (különösen egy újonnan kezdődő) olyan súlyossá válik, hogy megzavarja a normális életvitelét. Ugyanígy járjon el, ha a már megszokott hátfájás felerősödik, és ennek nincs semmi köze, mondjuk, megemelkedett aktivitásához.
Ha a hátfájása nem javul néhány napos otthoni kezelés hatására, vagy minduntalan kiújul, ideje elmenni az orvoshoz, aki feltehetően gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítót fog felírni. Kiegészítésként vagy alternatívaként javasolhat személyre szóló edzésprogramot is, illetve változtatásokat az életvitelben, a munkavégzésben. Az is lehet, hogy fizioterápiás szakemberhez küldi.
Azonnal menjen orvoshoz, ha a hátfájás mellett vizelet-, illetve széklet-visszatartási gondjai támadnak; ha izomgyengeséget észlel, ami túlmegy a fájdalom indokolta erőtlenségen; illetve ha bármilyen érzéketlenséget vagy bizsergést tapasztal.
Hogyan óvja hátát?
Emelés
Ha egy nehéz tárgyat kell felemelnie, mindig guggoljon le mellé, tartsa a gerincét – amennyire lehet – függőlegesen, majd emeléskor leginkább a comb- és a lábizmait vegye igénybe. Ugyanezt a technikát használja (de persze fordított sorrendben), amikor letesz a földre valami nehezet. Ha emelésnél derékból hajol le, nagyon megterheli dereka sérülékeny izmait, így aztán még több munkájuk lesz a csontkovácsoknak és a fizioterápiás szakembereknek.
Cipekedés
Immár sikeresen felemelte a nehéz tárgyat, most már csak odébb kellene vinnie. A hát védelmének érdekében tartsa a terhet minél közelebb a testéhez. Még egy kisebb tömegű tárgy is jelentős terhelést jelent a deréknak, ha távolabb tartja magától. Kerüljön minden törzsfordító mozdulatot, amíg magánál tartja a terhet.
Alvás
A hát védelme egyike azon kevés dolognak, amelyet alvás közben is végezhet. Hason fekve az ágyéki gerincszakasz görbülete tovább fokozódik, és a nyak oldalra csavarodik, ezért inkább háton vagy oldalt fekve aludjon. Az is fontos, hogy a matrac elég kemény legyen ahhoz, hogy hatékonyan támaszthassa alá a gerincét, akár a hátán, akár az oldalán fekszik. Ha az oldalfekvést választja, egy megfelelő méretű párna a fej alá segít egyenesen tartani a gerincet.
Ülés
Ideális esetben ülés közben a hát teljesen egyenes. Talpát fektesse a padlóra, és csússzon hátra a széken addig, hogy a feneke az ülőke és a háttámla találkozásánál legyen. A kartámasz jól jöhet, hiszen ennek használatával csökken a derékra nehezedő teher. Ha a szék támlája egyenes, tegyen egy kispárnát a dereka mögé támasztékul. Ha számítógépet használ, úgy állítsa be a széket, hogy anélkül pillanthasson a monitorra, hogy a nyakát hajlítani vagy fordítani kellene.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.