Egészségvizsgáló módszerek
Egy sereg komoly betegség és tünetegyüttes – a magas vérnyomástól a rák különböző faj tájiig – már a legenyhébb tünetek megjelenése előtt károsíthatja a szervezetet. Itt lépnek be a szűrővizsgálatok, amelyek még a súlyosabb tünetek jelentkezését megelőzően kimutatják az egészségügyi problémákat.
„Egy megfelelő szűrővizsgálat olyan bajokat tárhat fel, amelyeknek a korai kezelése meghosszabbítja az életet, és javítja az életminőséget.”
Timothy B. McCall: Examining Your Doctor
Egy kis ellenőrzés
Életkora, a különböző kockázati tényezők és háziorvosa életfelfogása is meghatározza, hogy milyen szűrővizsgálatokra lehet szüksége. Az orvosok nem mindig értenek egyet egyes vizsgálatok fontosságában, s hogy a férfiaknak mikor kell először, és milyen gyakran elvégeztetniük azokat. Beszélje meg az orvossal, hogy az ön számára mi a legmegfelelőbb. A szakember akkor is vizsgálatot rendel el, amikor ön határozott tünetekről számol be.
Ez csak rutin…
Húszas-harmincas évei táján ideje elmennie a rendelőbe, hogy az orvos vizelet-, testsúly- és vérnyomásvizsgálatokat végezhessen. A magas vérnyomás nem okoz tüneteket, ezért a kor előrehaladtával legjobb rendszeres időközönként figyelmet szentelni neki. A magas vérnyomás, amelyet nem kezelnek, szívrohamhoz vagy veseelégtelenséghez vezethet. A 140/90 alatti értékeket tekintik normálisnak.
- Hagyományos röntgenfelvétel, ultragyors CT és MRI
- Echokardiográfia (szívultrahang)
- Az elektrokardiogram (EKG) lényege, menete
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
„Ezt töltse meg”, mondja majd az orvos, és a kezébe nyom egy pohárkát. A vizeletvizsgálat hasznos információkat nyújt a test általános állapotáról, egy esetleges cukorbajról, a vesefunkcióról, a vesekövekről, a húgyúti fertőzésekről, a máj és az epehólyag egészségéről stb.
Önvizsgálat
Rendszeres önvizsgálatainak ki kell terjednie a here, a bőr, a szájüreg és a mell vizsgálatára. A herevizsgálathoz álljon a tükör elé, és mindkét keze segítségével forgassa a heréjét finoman az ujjai között. Kutasson csomók, duzzanatok vagy keményedések, azaz bármely szokatlannak tűnő képlet után. E vizsgálatot legjobb közvetlenül egy meleg fürdő vagy zuhany után végezni. A hő ugyanis ellazítja a herezacskót, így könnyebben megragadhatja a heréjét.
Rutinszerűen vizsgálja át a bőrét, talál-e olyan foltokat, amelyek aszimmetrikusak, rendellenes körvonalúak, eltérő színűek, vagy az átmérőjük nagyobb, mint egy ceruza végén a radír. A szájüreg vizsgálatához futtassa végig a nyelvét a száj belső felszínén, fogai belső és külső oldalán. Keressen dudorokat. A mell vizsgálata igen hasonló a nők által végzett ellenőrzéshez, amikor csomók után kutatnak.
Elektrokardiogram (ekg)
Ha a megerőltetések nyomán mellkasi fájdalmat vagy légszomjat érez, az orvos EKG-vizsgálatra utalhat, amelynek során a csuklóra, a bokára és a mellkasra erősített elektródák fogják fel a szív elektromos tevékenységét. Az abnormális jelek szívbetegségre utalhatnak.
A fekvő helyzetben felvett EKG a szív nyugalmi állapotában rögzíti annak elektromos aktivitását. Megmutatja a kornak megfelelő normál helyzetet, ami hasznos viszonyítási alapul szolgál az ezt követően rögzített EKG-f elvételhez. A terheléses EKG-t a szív megnövekedett munkája során rögzítik, amikor általában egy szobakerékpárt kell hajtani. Ez megmutatja, hogy a szív fizikai megerőltetéskor is normálisan működik-e.
Rektális prosztatavizsgálat
Sajnos ilyen is előfordul: az orvos ujjával a végbélbe nyúl, többek között a prosztatarák korai jeleként tapintható duzzanatot keresve és végbélrák után kutatva. A szakértők véleménye eltér e vizsgálatok szükségességének idejét illetően; legjobb, ha ezt megbeszéli az orvossal.
Psa-teszt
Ezt a vértesztet olyan idősebb férfiaknak ajánlják, akiknek a családjában előfordult már prosztatarák, vagy akiknek jellemző tüneteik vannak, így vékonyabb sugárban vizelnek, a vizelet a végén csak cseppekben ürül, vagy éjjelente többször kell pisilés miatt felkelniük.
A vizsgálat a prosztata specifikus antigén szintjét méri – ez a fehérje feldúsulhat a prosztatarákos férfiak vérében. Sajnos a PSA-teszt nem túl fajlagos, így egyidejűleg rektális vizsgálatot is javasolnak. Ha a PSA szintje emelkedett, az nem szükségszerűen jelent prosztatarákot, lehet egy egyszerű fertőzés vagy prosztatamegnagyobbodás tünete is. Elképzelhető, hogy az elmúlt 48 órában történt magömlés miatt nőtt meg a PSA szintje. Ilyenkor az orvos további vizsgálatokat javasol.
Vérvizsgálat: Mit is keresnek?
Teljes vérkép: Ez egy alapvizsgálat, amely megállapítja sokféle vérsejt és véralkotó számát és alakját, hogy azok mennyi oxigént szállítanak, és hatékonyak-e a betegségek leküzdésében.
Vércukor: Ennek az egyszerű cukornak, a test fő energiaforrásának az emelkedett szintje diabéteszt jelezhet.
Bili rubin: Az idős vérsejtek pusztulásakor felszabaduló pigment magas szintje májbetegség vagy vérszegénység tünete lehet.
Kálium: Magas szintje veseelégtelenségre utalhat.
Nátrium: Túlzott mennyiségét okozhatja kiszáradás vagy valamilyen szívprobléma.
Klorid: Alacsony szintje fertőzés, bélelzáródás vagy súlyos cukorbaj jelzője lehet.
Májenzimek: Emelkedett szintjük májkárosodásra utal.
Az orvosi képalkotó eljárások
Egy betegség vagy elváltozás felismeréséhez néha többre van szükség egy egyszerű vérvizsgálatnál. Az orvosoknak kifinomult technikák tárháza áll rendelkezésükre, hogy betekintsenek a test belsejébe anélkül, hogy a szikéhez nyúlnának. Most bemutatjuk a leggyakoribbakat:
Röntgen
A röntgen hullámhossza rövidebb a fényénél, így azzal a testen áthatolva tudnak fényképet készíteni. Főként a tömör szövetek, a csontok és a fogak problémáinak felismerésére használják. Festékek és más, a röntgensugarak számára áthatolhatatlan anyagok alkalmazásával láthatóvá tehetők az erek és az üreges szervek is.
Ultrahang
A hajók mélységmérőihez hasonlóan, magas frekvenciájú hanghullámokat használnak a rejtett mélységek leképezésére. A hanghullámok visszaverődnek az eltérő sűrűségű szövetekről, így alakítva ki a belső szervek képét. A legtöbb ember a magzatvizsgálatok során biztosan találkozott már vele. A férfiaknál főként a szív, a vese, a máj és a here leképezésére alkalmazzák.
Komputertomográfia (CT)
Ennek során a páciens körül forgó sugárforrás röntgenhullámok sorozatát bocsátja ki. Számítógépes elemzés után tiszta keresztmetszeti képet kapnak a testszövetekről, a csontokról és a lágy szervekről egyaránt. A CT akár rizs-szemnyi tumorok kimutatására is képes. CT-felvételen a test. keresztmetszeti képe látható.
Mágnesesrezonancia-képalkotás (MRI)
A páciens az MRI-gépben egy hatalmas elektromágnes által körülvett ágyon fekszik, ahol erős mágneses mező és rádiófrekvenciás lökés éri. Ez utóbbi kikapcsolásakor a test által kisugárzott energia számítógépes feldolgozása a test bármely síkjában különlegesen tiszta képet tesz lehetővé. Az MRI-t főként az agy és a gerincvelő részletgazdag leképezésére és a szívizom szívroham utáni elváltozásainak a kimutatására használják.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.