Hasznos-e az alkohol? A büntetlen, ártalmatlan alkoholfogyasztás
A válasz lelkes igen, de csak mértékkel. Tanulmányok igazolják, hogy a bizonyos keretek között alkoholizálok szíve egészségesebb, hosszabb ideig élnek, mint a nagyivók vagy az absztinensek. A gond az, hogy nem mindenki képes néhány pohár után megálljt parancsolni magának.
A szeszes ital előnyei
Ha ön is azok közé tartozik, akik olykor-olykor iszogatnak egy keveset, akkor ezt nagy valószínűséggel nem egészségügyi okokból teszi, hanem mert ezáltal kellemesebben érzi magát. Ilyenkor elszáll a feszültség, a stressz, és a gátlások is csökkennek. Ellazultnak érzi magát, jól van, sőt, enyhe eufória lesz úrrá önön. Nem is szólva arról, hogy az italozás sok ember társas életének a középpontja.
Ön és az alkohol
A szeszes ital mindenkire más hatással van. Vannak, akik már néhány kortytól álmosak lesznek, fejfájásra panaszkodnak, vagy akiknek egy ital is jelentősen rontja az ítélő- és észlelési képességét. Sokan hiszik, hogy jobban bírják az alkoholt – tényleg léteznek ilyenek -, de hosszú távon ők is megfizetnek az élvezetekért. Lent felsoroltuk az alkoholfogyasztásra jellemző, három kategóriába sorolható hatásokat. Több közülük – személytől függően – a mérsékelt és a túlzott italozás határmezsgyéjén mozog.
Mérsékelt italozás
- felgyorsult pulzus
- ellazulás
- életkedv és örömérzet
- kisebb infarktusveszély
- megnövekedett szexuális vágy, valószínűleg alacsonyabb teljesítőképesség
Mérsékelt és komoly italozás között
- fejfájás, másnaposság
- megszokott alvásritmus felborulása
- zagyva beszéd
- emlékezetkihagyás
- megromlott ítélőképesség, észlelés és/vagy koordináció
Komoly italozás
- depresszió és levertségérzet
- nagyobb infarktusveszély
- károsult szívizom
- gyomoridegesség és gyomorfekély
- májbetegségek
- a hasnyálmirigy működési zavarai
- magas vérnyomás
- túlsúly
- impotencia
- erőszakos és/vagy kiszámíthatatlan viselkedés
Tippek másnaposság ellen
- Fogyasszon gyümölcslét! Egy pohár narancslé felgyorsítja a maradék alkohol megsemmisítését.
- Fejfájás ellen vegyen be enyhe fájdalomcsillapítót! Egy-két csésze kávé is jót tesz.
- Igyon meg két-három pohár vizet! A másnaposság egyik oka a dehidratáció. Próbáljon nem megfeledkezni a vízivásról még elalvás előtt!
- Vegyen be C-vitamint, vagy egyen sok C-vitamint tartalmazó gyümölcsöt, például narancsot, grépfrútot, epret!
- Legyen türelmes! A másnaposság legjobb ellenszere az idő. 24 óra múlva már jobban fogja érezni magát.
Fehér vagy vörös?
Egészségesebb-e a vörösbor, mint a fehér? Számít-e, hogy milyen szeszes italt fogyaszt? Egy 1992-ben megjelent könyv, a The French Paradox az állította, hogy a vörösborfogyasztás az oka a szívinfarktusok alacsony számának Franciaországban, abban az országban, amelynek konyhája megszállottan sok zsiradékot használ.
Kulcs: a mértékletesség
Az alkohol előnyei a mértékletességtől függnek. A legtöbb ember számára a napi egy-két egység még ebbe a kategóriába tartozik, a kettőt meghaladót viszont túl soknak tartják. Egy egység egyenlő egy fél korsó sörrel, egy kupica tömény szesszel vagy egy pohár borral. Az orvosok a heti mennyiség határát 21 egységben határozták meg. Ezzel az egész egészségügy is egyetért, szemben a kormány véleményével, amely szerint a fenti intézmények túl alacsonyan húzták meg a határt.
Irányítsa alkoholfogyasztását!
- Húzza meg a határt, és tartsa magát hozzá! Hacsak nem nagy növésű, izmos ember, napi két egység legyen a maximum.
- Először egyen valamit! A gyomorban lévő étel lelassítja az alkohol felszívódását, és csökkenti a másnaposságot.
- Lassan igyon! Egy óra alatt legfeljebb egy italt fogyasszon!
- Ne italozzon mindennap! Hozzászokhat az alkoholhoz, emiatt emelkedhet a fogyasztása. Néha tartson „szabadnapot”!
- Ne igyon azért, hogy jobb kedvre derüljön! Ez bizony nem működik: a kezdeti eufória ellenére az alkohol depresszánsként hat.
- Keverje az alkoholos és alkoholmentes italokat! Fogyasszon közben egy-egy szódát vagy ásványvizet!
- Mondjon nemet! Lehet, hogy csak társasági nyomást érez.
- Kerülje a szénsavas szeszes italokat! A pezsgő vagy a szénsavas vízzel kevert italok gyorsabban fölszívódnak.
Most jön a rossz hír
És ez még nem minden…
Túlzásról szó sincs, amikor az erős italozás hatásait ecseteljük.
Íme, egy rövidebb lista:
- pusztulnak az agysejtek, az agy kimutathatóan zsugorodik,
- az idegkárosodás impotenciát, az alkohol spermiumokra gyakorolt toxikus hatása meddőséget okozhat,
- máj betegségek léphetnek fel, például májrák és májzsugor,
- romlik az emésztés, gyulladásba jön a gyomor, a vékony- és a vastagbél, sérül a hasnyálmirigy.
A túlzott italozás a pszichés károk mellett számos szociális problémát is okoz, így erőszakos viselkedést, különböző baleseteket, a munkahely elvesztését, a családok széthullását, diszharmóniáját. A halálos közlekedési balesetek fele, a gyilkosságok, illetve az öngyilkosságok mintegy negyede alkoholos befolyásoltság alatt következik be.
Összefoglalva: élvezze a mértékletes italozás örömeit és előnyeit, de ne kockáztassa meg a túlzott fogyasztásból származó károkat! Utóbbiak gyászos következménnyel járnak. Húzza meg a határt, és legyen következetes!
Mennyi vérének alkoholtartalma?
A szakemberek szerint napi maximum két ital mellett nemcsak a biztonságos zónán belül marad az ember, hanem a szívinfarktus és a stroke megelőzésének előnyeit is élvezheti. Sokan mégis többet isznak a javaslatban szereplő mennyiségnél. Bármennyit is fogyaszt, jusson eszébe, hogy a vérében lévő alkohol mindaddig hatással van szellemi teljesítményére, amíg a szervezete föl nem dolgozta. Számtalan tényezőtől függ, hogy milyen gyorsan lép be a vérbe az alkohol, és távozik onnan, azaz hogyan befolyásolja az ön szellemi és fizikai működését.
Ezek a tényezők a következők:
- Testsúly, a testzsír szintje: a több zsír általában lassúbb felszívódást jelent.
- Gyomortartalom az ivás pillanatában: az üres gyomorba kerülő alkohol gyorsabban lép be a véráramba, mintha előtte megevett volna egy háromfogásos menüt.
- Az alkohol típusa: a szénsavas italok felszívódása gyorsabb, mint a szénsavmenteseké, a szesszel kevert bor, például a sherry, erősebben hat, mint érezné.
A fenti változók miatt nehéz meghatározni az elfogyasztott szeszes ital és a vér alkoholtartalma közötti összefüggést. Annyit elmondhatunk, hogy a 0,32 százalékos véralkoholszint már életveszélyes lehet, viszont ehhez az értékhez a különböző italokból teljesen eltérő mennyiséget kell elfogyasztani.
Szervezetének alkoholra adott reakciója még az alábbi tényezőktől is függ:
- Mennyire kipihent.
- Egyéni alkoholtolerancia, amelyet a szeszesital-fogyasztási szokásai határoznak meg.
- Bizonyos gyógyszerek. Mindig olvassa el a tájékoztatót, vagy kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét!
A fentiek is mutatják, hogy az azonos véralkoholszint az egyes embereket eltérő mértékben befolyásolja. Csak az biztos, hogy hatással van a koncentráló képességre és a szellemi élénkségre. Ne kockáztasson! Kerülje az alkoholt, ha autót vezet vagy gépet kezel!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.