Hogyan készüljek fel egy műtétre?
Ismerje meg a kockázatokat!
Nem akarjuk megijeszteni, de minden operáció – tűnjön akármilyen aprónak is – kockázatokat hordoz. Ezért kell a műtét előnyeit szembevetni a komplikációk és a mellékhatások kockázatával. Ne féljen megkérdezni a sebésztől, hogy milyen gyakori a komplikációk előfordulása. Egy felkészült sebész örömmel nyújt tájékoztatást.
Tudja meg pontosan, mi történhet, ha nem vállalja a műtétet.
Az orvos az operációt a választható, a halasztható, a szükséges, a fontos vagy az életmentő kategóriába sorolja-e? Ez alapján megtudhatja a műtét sürgősségének a fokát. A választható és a halasztható beavatkozások, köztük a kozmetikai műtétek sok típusa, nem az egészség megóvása miatt fontosak. A szükséges műtétek a tisztán orvosi problémák, így a térd porckopásának megoldására valók, de általában nem égetően sürgősek.
Ezzel szemben az olyan operációk, mint a sérvplasztika, az epehólyag eltávolítása vagy a koszorúér-bypass a fontos kategóriába tartoznak, és a legtöbb esetben a páciens állapotának romlása előtt gyors megoldást igényelnek. Bármely életveszélyes probléma, így a súlyos vérzés kezelése is az életmentő operációk közé tartozik.
Odafigyelt?
Amikor a sebésszel a műtét során előforduló és az azután következő dolgokról beszélget, önön múlik, hogy aktív figyelmet szentel-e a megbeszélésnek. A sebész információk és tanácsok egész garmadával láthatja el, ha azonban nem figyel rá, és nem érti meg őt, akkor biztosan nem számíthat gyors felépülésre.
Ne vonakodjon kérdéseket feltenni! Ha nem ért egy kifejezést, igyekezzen azonnal tisztázni azt. Jó, ha tollat és papírt is visz a megbeszélésre – meglepődik majd, milyen sok mindent elfelejt az orvostól való távozás után. Néha a legkisebb részlet is fontos lehet. Ha a tájékoztatón kritikus hírekről értesülhet, legyen ön mellett valaki, aki biztonságot jelent és támogatja. Olyanokra is felfigyelhet, amiken ön átsiklana.
- Intzédy László orvos
- Angioplasztika és műtét mente, kockázatai
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Műtét előtt kerülendő
Hasonló okból kerülnie kell a következő gyakori táplálék kiegészítőket is:
- E-vitamin
- Halolajok
- Fokhagyma
- Galagonya
- Szelén
Lelki előkészületek
Segítheti a gyógyulást, csökkentheti a komplikációk esélyeit, és enyhítheti a fájdalmait és a szorongását, ha lelkileg felkészülten fekszik a műtőasztalra.
- Gyűjtsön össze minél több információt, és igyekezzen megérteni a sebészi eljárást; érezze, hogy ura a helyzetnek.
- Fantáziája segítségével győzze le félelmeit, erősítse meg elméjét. Az operáció előtti éjjelen képzelje el, hogy békésen szendereg a műtőben, és egy felkészült sebész sikeresen végrehajtja az eljárást. Folytassa azzal, hogy éberen fekszik a lábadozóban, ahol fájdalma testet ölt. Ruházza fel alakkal, nagysággal, adjon neki színt, és tegye tapinthatóvá. Majd változtassa folyadékká, hagyja, hogy elússzon a testéből.
- Gyakorolja a relaxációs technikákat.
Legyőzheti a műtét előtti lámpalázat, ha előre elképzeli az operációt.
Legyen felkészült!
A fizikai és a mentális felkészülés kritikus szerepet játszik a műtéti kockázatok csökkentésében és a gyors felépülésben. A mentális részről később ejtünk szót, most lássuk azokat a fizikai tényezőket, amelyeket az orvos számba vesz majd: mit ehet, mit ihat, milyen az erőnléti állapota, dohányzik-e és így tovább.
Az orvosok a nagy nap közeledtével a követendő szabályok egész listáját adják majd a kezébe. Lássuk, mire számíthat!
Étel- és italkorlátozások
Az útmutatások között biztosan első helyen szerepelnek a műtétet megelőző éjfél után fogyasztható ételek és italok megszorításai. Ennek fontosságát az altatás során várható életveszélyes komplikációk adják.
A „szájon át semmit” elvének régebben általános alkalmazása a gyomortartalom visszaöklendezésének megelőzését szolgálta. Ma azonban már tudjuk, hogy a műtétre váró páciensek biztonsággal fogyaszthatnak folyadékokat – például vizet, almalevet vagy feketekávét – egészen az operációt megelőzően 2 óráig. A műtét típusától függően a sebész enyhíthet a megszorításokon, de erről előbb mindenképpen meg kell őt kérdezni.
Az erőnlét kérdései
A jó fizikai kondíció határozott előnyt jelent, ha műtét előtt áll. Legalább annyira legyen formában, hogy túlzott kifulladás nélkül tudjon legyalogolni 1 kilométert, vagy felsietni néhány emeletet a lépcsőn. Az orvosok biztosan tudni akarják majd, milyen fokú megerőltetésre képes.
Táplálkozás
A fertőzések leküzdésének, a szövetgyógyulásnak és a folyadékok pótlásának komplex gyógyulási folyamata bőséges fehérje-, zsír- és szénhidrátellátást igényel. Ha ezt nem biztosítja megfelelő táplálkozással, a teste a saját szöveteit éli fel, s a gyógyulása zavart szenved.
Dohányzás
Az orvosnak tudnia kell, hogy vajon dohányos-e a betege. A dohányosok hatszor nagyobb eséllyel szenvednek ugyanis műtét utáni mellkasi komplikációktól, mint a nem dohányzók. A sebgyógyulásuk is lassabb, hiszen a test oxigénellátása hiányos.
Alkoholfogyasztás
Ha napi egy-két egységnyi alkoholnál többet iszik, másképpen reagál az altatásra, ezért biztosan megkérdezik majd, hogy mennyi a szokásos alkoholfogyasztása. Legyen őszinte! Így az altatóorvosa felkészülhet a test reakcióira, és nem éri váratlan meglepetés.
Egy pillantás a kulcslyukon át
A laparoszkópia kulcslyuktechnikáját csak mintegy tizenöt éve végzik
A hasi sebészet néhány típusánál használják, ilyen a vakbélműtét, az epehólyag eltávolítása és a gyomorfekélyek gyógyítása. Általános altatással indul, majd a hasat szén-dioxiddal fújják fel, így nyerve teret a sebészi eszközök munkájához. A sebész néhány apró metszést ejt, ezek egyikén vezeti be az endoszkópot, amely egy körülbelül 12 mm vastag cső. Ebben van egy miniatűr kamera, amely a sebész számára egy monitoron keresztül betekintést nyújt a hasüregbe. A többi metszésen a sebész által kintről vezérelt eszközöket helyezik be, így hosszú vágások nélkül végezhetik az egész operációt.A laparoszkópos sebészet előnyét a fájdalom, a vérveszteség és a fertőzések kockázatának csökkentése adja. Néhány műtétet, amely valaha többnapos kórházi tartózkodást jelentett, ma egy nap alatt letudhatnak vele. Azonban néhány operádét ma is legjobb hagyományosan végezni, mivel laparoszkópos kivitelezésük több komplikációt jelentene. Az endoszkóp segítségévei végzett hasi műtétnél a sebészeket monitor vezeti. Ehhez egy apró metszés is elég, s így a felépülés is gyorsabb.
Mit kérdezzen a sebésztől?
A legtöbb, műtétet igénylő probléma nem kíván azonnali megoldást, azaz van ideje kikérdezni az orvosát, és tudatos döntést hozhat arról, hogy aláveti-e magát a beavatkozásnak.
Egy vezető sebész a következő kérdéseket ajánlja ilyen esetekre:
- Elmagyarázná nekem egyszerű szavakkal az ön általjavasolt beavatkozást?
- Tényleg szükségem van-e a műtétre? Mi lenne, ha mégsem vállalnám?
- Mik a kockázatok és a lehetséges szövődmények? Milyen gyakran jelentkeznek ezek?
- Milyen előnyökre számíthatok, és azok milyen tartósak?
- Van-e a bajomra más gyógymód is?
- Ön hányszor végzett már ilyen beavatkozást?
- Beszélhetnék-e valakivel, aki már átesett hasonlón?
- Milyen altatásra lesz szükségem?
- Mennyi ideig tarthat a felépülésem?
- Mennyibe kerül a műtét?
A sebésznek feltett kérdései – és a válaszadás módja – döntő szerepet játszanak az ön tudatos választásában.
A mentális hozzáállás
Ne becsülje alá az elmének a műtét sikerességében és a gyógyulás folyamatában játszott szerepét! Közismert, hogy az operációban aktív részt vállaló betegek, akik igyekeznek megérteni azt, ami velük történik, kisebb fokú szorongást és stresszt élnek át, és kevesebb komplikációtól szenvednek. A reményüket vesztő, betegségük felett siránkozó páciensek hosszabb kórházi tartózkodásra és visszaesésre számíthatnak.
Kérdezze ki a sebészt, hogy pontosan mi is történik majd a műtét során. Bár ez kezdetben megriaszthatja, végül segít majd az események feletti irányítás megnyugtató tudatának a kialakításában. Igyekezzen képzelete segítségével ellazulni, és álljon pozitívan a képet öltött eseményhez.
Mi vár önre a műtét után?
A lábadozás ideje a beavatkozás típusától és egészségi állapottól függően változhat; a sebész elmondja majd a lehetőségeit. A műtét előtt tudja meg, hogy hazatérve milyen ellátásra, eszközökre és segítségre lesz szüksége. Kérdezze meg, mikor veheti fel újra a munkát, és mikor kezdhet rendszeres testmozgásba. Ha tudja, mire számíthat, könnyebben boldogul majd.
A szövődmények elkerülése érdekében arra biztatják majd, hogy minél előbb, akár már 24 órával a műtét után keljen fel és mozogjon. Ezzel megelőzhető a hosszú ágyban fekvés okozta életveszélyes vérrögök kialakulása, és elkerülhetők a gyakori légzőszervi komplikációk, így a tüdőgyulladás is. Hazakerülve a legtöbben a felépülés útjára lépnek, de visszaesésekkel mindig számolni kell. Forduljon orvoshoz, ha émelygés, székrekedés vagy hasmenés gyötri, vagy ha nem múló vérzést vagy fájdalmat tapasztal.
Kérje ki többek véleményét is!
Legjobb lesz, ha arra kéri a háziorvosát, hogy ajánljon egy ugyanazon a szakterületen dolgozó, de másik kórházban működő specialistát. A közgyógyellátás keretein belül erre minden lehetőség adott, és ezt használja is ki. Dönthet úgy is, hogy megkéri a háziorvosát, mutassa be egy olyan páciensének, aki azelőtt hasonló problémával küzdött. Vele nyugodtan megvitatja a dolgot, és felteheti legégetőbb kérdéseit is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.