Az anafilaxiás sokk tünetei és kezelése
Ménész, egyiptomi fáraó volt az anafilaxiás reakció első feljegyzett áldozata, több mint 4000 évvel ezelőtt. A sírjában talált hieroglifa szerint az uralkodót megcsípte egy darázs, s rövid idő múlva meg is halt.
Az „anaphylaxia” kifejezést 1902-ben két görög szóból alkotta egy francia orvos, jelentése „ismételt” vagy „túlzott reakció”. Az utóbbi tűnik a helytállóbbnak, hiszen ez jellemzi pontosan ezt a vészhelyzetet. Ezzel mindenki egyetért, aki egyszer már átélt súlyos anafilaxiás sokkot.
Az anafilaxia tünetei, nagyjából jelentkezésük sorrendjében, az alábbiak:
- testszerte viszketés,
- csalánkiütés,
- kiterjedt bőr alatti duzzadás, amit a vérerekből a szövetek közé szivárgó testnedvek okoznak (angioödéma),
- időnként rekedtség a gégeduzzanat miatt,
- olykor tüsszögés, orrdugulás, ül. szemtünetek,
- légzési, nyelési nehézség, a beszéd akadályozottsága,
- az arc kipirulása, általános melegségérzet (hőhullám),
- gyors szívverés, szívdobogásérzés,
- szorongás, zavartság, pánikérzés,
- gyomorgörcs,
- inkontinencia, hasmenés,
- szédülés, általános gyengeség és ájulás.
A tünetek olykor egy órán belül fellépnek, az első viszketéstől a végső – gyakran halálos – szövődmények kialakulásáig. A gyors beavatozás életet ment! – Mindez, persze, sokkal lassabban is bekövetkezhet csak a kezdeti tünetek kialakulása több mint egy órába telhet -, de ettől még igen súlyos reakció marad.
Súlyos szisztémás reakció
A katasztrofális reakciósor végső fázisait (hirtelen elgyengülés, ájulás, akár halál) anafilaxiás sokknak vagy – ritkábban – súlyos szisztémás reakciónak nevezik. A „szisztémás” azt jelenti, hogy a szervezet egészére hat (a vérkeringéssel mindenhová eljutó allergének miatt), nem csak arra a testrészre, amellyel az allergén közvetlenül kapcsolatba kerül. A szisztémás bőrreakció kizárólag a bőrt érinti, s csak az első három tünetet váltja ki. (Figyelem: az orvosok többsége az anafilaxia kifejezésen csak magát az anafilaxiás sokkot érti, a csak a bőrt érintő reakciót nem tartja annak.)
Az újabb vizsgálatok kimutatták, hogy az anafilaxiás reakció miatt elhunytak többsége asztmás. Az anafilaxiás reakció kezelésekor szívmegállás léphet fel, ami, főleg az időseknél, halálos lehet.
Azoknál, akiknél az anafilaxiás sokk hosszan tartó alacsony vérnyomást okoz, vese- és agykárosodás léphet fel.
Az anafilaxiás reakció felismerése
A reakció korai fázisában olykor még az orvos is nehezen ismeri fel, hogy valóban anafilaxiáról van-e szó. Az egyéb okból bekövetkező ájulás és a pánikroham nagyon hasonló tüneteket okozhat. Akik egyszerűen csak elájulnak, azok sápadtak és gyenge a pulzusuk, ám az anafilaxiás betegek arca rendszerint rózsaszín, pulzusuk gyors. Aki csak elájul, annak fekvő helyzetben normalizálódik a vérnyomása, és kezd magához térni, ám ez nem érvényes az anafilaxiában.
Az anafilaxiás reakciónak számos különféle oka lehet:
- az ételallergia;
- a rovarcsípés- vagy kígyóméreg-allergia;
- a latexallergia;
- a gyógyszerallergia, többnyire a penicillinnel szembeni;
- túlérzékenység;
- az oltóanyagok, bár ez ma már ritkán fordul elő;
- az immunterápiánál használt kivonatok;
- a bőrallergia-tesztek, közülük is elsősorban azok, amelyeknél az allergént nem a bőrre, hanem a bőrbe juttatják;
- allergia az egyéb orvosi vizsgálati módszereknél alkalmazott anyagokra, pl. röntgenvizsgálat előtt beadott kontrasztanyagokra;
- egyesek szerint a testmozgás – különösen, ha megerőltető, de néhány szerencsétlen betegnél már egy séta vagy kerti gereblyézés is kiváltja a rohamot; az anafilaxia szokásos tünetei mellett ilyenkor fejfájás, fokozott izzadás és fulladás is felléphet; egyeseknél csak akkor jelentkezik, : ha más kiváltó tényező is jelen van;
- a hideg – ez a hideg által előidézett csalánkiütés ritka, extrém formája; a kiváltó ok többnyire hideg vízben való úszás. Mivel a vízben bekövetkezett anafilaxiás reakció fulladáshoz vezethet, nagyon óvatosan szabad csak természetes vizekben fürödniük azoknak, akiknek súlyos hideg-urticariájuk van, ez ugyanis könnyen hideg- anafilaxiás reakcióvá fajulhat;
- az ondó – anafilaxiás sokkot okozhat, bár általában csak enyhe lefolyásút; az ondóallergia igen ritkán életveszélyes, és eredményesen kezelhető;
- a béta-blokkoló vérnyomáscsökkentő készítmények hatására az enyhe allergiás reakció nyomán súlyos anafilaxiás reakció léphet fel.
Idiopátiás anafilaxia esetei
Ha az allergológus e potenciális okokat maradéktalanul megvizsgálta, maradnak az idiopátiás anafilaxia esetei, ahol a kiváltó tényező nem állapítható meg. Az ilyen különös betegségben szenvedők száma nem kevés, de szerencsére ez csak igen ritkán halálos.
A testmozgás kiváltotta anafilaxiánál az ok kiderítése nem mindig egyszerű. Egyeseknél csak akkor lép fel, ha a testmozgás előtt ettek, vagy ha egy bizonyos élelmiszer került a szervezetükbe, pl. kagyló, rák, alkohol, paradicsom, sajt, zeller, eper, búza, őszibarack – ezek a leggyakoribbak, de bármilyen élelmiszer kiválthatja, így kizárásos diétára lehet szükség a „tettes” azonosításához. Vannak, akiknél a járulékos kiváltó tényező nem élelmiszer, hanem gyógyszer vagy szélsőséges időjárási körülmény (pl. nagy meleg, kemény hideg, magas páratartalom). A rohamokat megelőző körülményeket, eseményeket érdemes részletesen feljegyezni.
Kezelés
Az anafilaxiás sokk ellen védekezésül a veszélyeztetettek tartsanak maguknál adrenalininjekciót, és legyen náluk azonosító lap vagy kártya, amely tájékoztat betegségükről, ha egyszer egyedül és eszméletlenül kerülnének kórházba. Ez különösen akkor fontos, ha allergiásak a latexre (az elsősegélyt nyújtó orvos ne használjon gumikesztyűt, ami akár halált okozhat), penicillinre vagy más gyógyszerekre, ill. kontrasztanyagokra.
A kiváltó tényezőkkel rendkívül óvatosan kell bánni, különösen, ha már fellépett anafilaxiás sokk. Ha gyógyszerallergiánk van, arról tájékoztassuk kezelőorvosunkat (fogászt is). Az immunterápia hatékonyan segíthet olyan esetekben, amikor a kiváltó okokat nehéz elkerülni – ilyenek pl. a rovarcsípések -, de alkalmazása nagy körültekintést igényel.
Ne hagyjuk el a testmozgást!
Testmozgás kiváltotta anafilaxia esetén a mozgás teljes elhagyása nyilvánvalóan egészségtelen megoldás – a mozgásfajták, sporttevékenységek gondos megválasztásával a betegek többsége meg tudja őrizni kondícióját. Ha a szélsőséges időjárási körülmények is hatással vannak ránk, inkább otthon vagy edzőteremben tornázzunk. Nagyon sokat segíthetnek a testmozgás előtt beszedett antihisztaminok és kromoglikátok – mindkettőt akár naponta kockázatmentesen szedhetjük, és megelőzésre jobban ajánlhatók, mint a rendszeres időközönként alkalmazott adrenalininjekciók.
Ne felejtsük el, tájékoztatni sporttársainkat betegségünkről, hogy vészhelyzetben azonnal értesíthessék a mentőket. Ha már volt súlyos anafilaxiás reakciónk, ne kocogjunk egyedül. A testmozgás kiváltotta asztmával küszködőknek további óvintézkedéseket is kell tenniük. Szerencsére a testmozgás kiváltotta anafilaxia egy idő után többnyire magától elmúlik. Ugyanez igaz a hideg kiváltotta anafilaxiára is, valamint a gyerekek bizonyos ételallergiáira – szemben az anafilaxia többi fajtájával, amelyek viszont nem múlnak el.
Anafilaktoid reakciók
Amikor a hízósejtekből hatalmas mennyiségű hisztamin szabadul fel, anafilaktoid reakció következik be. Ez pontosan olyan, mint az anafilaxiás reakció, és halálos is lehet. Egyedül az különbözteti meg a két betegséget, hogy az anafilaktoid reakcióban IgE ellenanyagok nem játszanak szerepet.
Ilyen reakciót vált ki például az, amikor kígyómarásra valakinek olyan ellenszérumot adnak, amellyel korábban már találkozott az illető immunrendszere: a keringő immunkomplexek akkora tömegben vannak jelen a vérben, hogy aktiválják a komplementnek nevezett szérumfehérjéket, ezek pedig a hízósejteket mozgósítják.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.