Mit tesz az orvos, mit tehetünk mi?
Nagyjából elmúlt már az az idő, amikor az orvosok betegeiktől nem kérdeztek semmit csupán utasításaik végrehajtását várták tőlük. Az allergiás és az érzékenység egyéb formáiban szenvedő betegeknek és hozzátartozóiknak fontos szerep jut a betegség kezelésében. A legtöbb orvos ma már felismeri ezt, s arra ösztönzi betegét, hogy ismerje meg jobban betegségét, s legyen partner saját gyógyulása elősegítése érdekében.
Ettől teljesen függetlenül léteznek az allergia kezelésének olyan részterületei, amelyeknek az állandó időhiány miatt csak kevés orvos képes szakértőjévé válni. Jó példa erre a háziporatka elkerülésének vagy az élelmiszerek megjelölésének aprólékos technikája. Itt a kellő ismeretek megszerzésével magunk is hatékonyan hozzájárulhatunk az orvosi kezeléshez.
De meddig terjedhet a beteg „önállósodása”?
E nehéz kérdéssel mind gyakrabban szembesülnek a doktorok. Az egyik legújabb jelenség, mellyel számos orvosi szaklap is foglalkozik, az interneten fellelhető orvosi információk bősége. Sok doktor retteg az olyan betegtől, aki, mielőtt felkeresi őt, a világhálóról felvértezi magát a betegségével kapcsolatos tényözönnel. Ezek egy része helytálló, más része tökéletes zagyvaság, míg a további része erősen vitatható. Vannak azonban orvosok, akik kifejezetten értékelik, ha betegük aktívan érdeklődik problémája iránt.
Ha egy orvos dühödten felhorkan, amikor egy weboldalon azt olvassa, hogy az allergiát olyan űrlények okozzák, akiknek célja a nyugati civilizáció elpusztítása, szigorú értelemben véve nem tudományosan közelít a témához, hiszen a tudományban minden hipotézist figyelembe kell venni.
Elméletben a tudomány működési mechanizmusa az, hogy mindent megkérdőjelez, mert semmit sem fogad el „hittételként” – ám ha túl szigorúan ragaszkodunk ehhez a megközelítéshez, nem jutunk előre a gyakorlatban.
- Intzédy László orvos
- Orvosokkal kapcsolatos kérdések
- Kórházak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mi az igaz?
Sem a tudósok, sem az orvosok nem azzal kezdik pályafutásukat, hogy vizsgálatokkal ellenőrzik, igaz-e mindaz, amit valaha is tanítottak nekik. A tudományos kutató – miként a kutatóorvos is – óhatatlanul eljut egy olyan pontra, ahol bizonyos dolgokról feltételezni kell, hogy igazak, s erre építve kell végeznie a kutatást. Ha feltevésekre hagyatkozva jelentős haladást ér el, akkor azok valószínűleg helytállóak voltak. Ám a lelkiismeretes kutató mindig szem előtt tartja, hogy ezek csupán feltevések.
Némely feltételezést túl hamar bizonyított tényként fogadnak el. Ötven éve az volt az elfogadott nézet, hogy sok asztmás gyermeknek pszichés, ún. belső eredetű asztmája van. Később a kutatások kimutatták, hogy majdnem minden gyerekkori asztmának allergia van a hátterében. Sok más példát is lehetne sorolni arra, amikor az orvostudomány „tényeit” a későbbi kutatások megcáfolják.
Placebohatás fennállásának lehetősége
Az orvosok erősen törekszenek a bizonyosságra, ami teljesen érthető, hiszen annyi emberi igénnyel szembesülnek. A gyógyszerek és kezelések hatásának egy része a placebohatás eredménye, ami azon alapszik, hogy a beteg bizalommal van orvosa, ül. az általa nyújtott kezelés iránt. Ezt a bizalmat hagyományosan úgy erősítették az orvosok, hogy páciensük felé a magabiztos tudást sugározták mind a diagnózis felállításakor, mind a kezelés során – vagyis arra törekedtek, hogy hozzáértésükhöz ne férhessen kétség. A bizonyosság iránti igény mindig siettette a feltevések ténnyé alakulásának folyamatát.
A hajdani orvosok atyáskodóan fölényes magatartása nagyrészt annak leplezésére szolgált, hogy mennyire kevés valódi, hatékony gyógymóddal tudtak szolgálni, és hogy mennyire a placebohatásra hagyatkoztak. A mai orvosok munkáját azonban a korábbiaknál sokkal hatékonyabb gyógyszerek és eredményesebb kezelési módok segítik, s lehetőségük van arra is, hogy szükség esetén egyéb megközelítést alkalmazzanak.
A mai orvosok többségét már nem a fölényes tekintélyelvűség, hanem a beteggel való együttműködés, a tájékozottság, rugalmasság, kíváncsiság és nyitottság jellemzi. Ez a szemlélet lehetővé teszi, hogy az orvos ki tudja mondani, hogy „Lehet, hogy tévedek,vagy: „Próbáljuk ki ezt, és figyeljük meg, mi történik” – anélkül, hogy ezáltal elvesztené a tekintélyét.
A hamis gyógymódok
Sajnos, ebben a komplikált helyzetben van még egy meghatározó tényező, nevezetesen a kuruzslás – hamis „gyógymódok” eladásának ősi mestersége. Az egészségügyi szervek ennek úgy próbálnak gátat szabni, hogy mérlegelik az újfajta kezelési módokat, és döntenek ezek érvényességéről. Ez nagyon hasznos lehet. Ám annak eldöntése során, hogy mi a valódi tudomány és mi nem az, az orvosok, ill. hivatalos testületeik abba a hibába eshetnek, hogy saját bizonyítatlan feltevéseiket összetévesztik a tényekkel.
A kezelési kritériumok felállítása kulcsfontosságú az orvostudományban, ám kifejezetten egészségtelen, ha ez dogmatizmussá fajul. Manapság sok olyan kezelési módot nyilvánítanak értéktelenné, amelyek kedvezőbb elbírálásra érdemesek.
Crohn-betegség és a kizárásos diéta
Ezen kezelések egy része a legkorszerűbb tudományos vizsgálati módszerek szerint is eredményes. Jó példa erre a Crohn-betegségnél alkalmazott kizárásos diéta – egyes betegeknél látványos és tartós javulást hoz, ami arra utal, hogy betegségüket legalább részben ételérzékenység okozza.
Amikor a tudományos összefoglaló közleményekben (melyek a jelenlegi ismereteket és a legújabb kutatási eredményeket összegzik) a Crohn-betegségről írnak, az étrenddel kapcsolatos kutatásokról általában egy szó sem esik. A rendre figyelmen kívül hagyott bizonyítékok végül feledésbe merülnek, a legtöbb orvos ugyanis csak ezeket az összefoglalókat futja át, az eredeti kutatási jelentések elolvasására már nem jut ideje.
Félremagyarázott diagnosztika
Olykor az is előfordul – s ez még szégyenletesebb -, hogy a megalapozott, de a bevett orvosi felfogással ellenkező bizonyítékokat az összefoglalókban egyszerűen eltorzítják vagy félremagyarázzák. Az új kezelési módok gondolkodás nélküli elutasítása különösen gyakori az újabban leírt és egyelőre gyógyíthatatlan betegségekben. Az ilyen problémák utat nyitnak a kísérleti kezeléseknek éppúgy, mint a kuruzslásnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.