Terheléses asztma – fogalma és tünetei 1.
Gyermekek szaladgálnak és játszanak önfeledten a szabadban látszólag fáradhatatlanul – az egyik legörömtelibb látvány az életben. A mozgásuk oly könnyednek tűnik: rohangálnak, ugrándoznak, labdáznak.
A terhelési asztma fogalma
A terheléses asztma a krónikus asztma egyik formája. Nem asztmatípus, nem „asztmaszerű” állapot, és nem is külön betegség.
Noha a gyakori rohamok nem megfelelően kezelt asztmát is jelezhetnek, a terheléses asztma fő oka egyelőre ismeretlen. A kutatók arra gyanakszanak, hogy a szervezetnek a testmozgás során bekövetkező, tüdőn keresztüli növesztésével, vízvesztésével – vagy mindkettővel – függhet össze. Ez azért fordulhat elő, mert az ember testmozgás közben hajlamos a száján át lélegezni, így a hűvösebb és szárazabb kinti levegőnek nincs lehetősége az orron áthaladva felmelegedni és párásabbá válni.
Hogy egy kicsit még bonyolultabb legyen a helyzet, a testmozgás terheléses hörgőgörcsöt (angol rövidítéssel EIB) is kiválthat: ez gyakori, de csak ritkán diagnosztizált probléma, ami sokszor érint sportolókat. Ilyenkor az történik, hogy az erőteljes mozgás megkezdése után 5-10 perccel görcsbe rándulnak a hörgők.
- Asztmavizsgálatok – spirometriás vizsgálat
- Asztma, sport és csúcsáramlás mérő használata
- Vényköteles asztmagyógyszerek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A terheléses asztmával ellentétben azonban az EIB-nek nincs gyulladásos összetevője. Az EIB (testmozgás terheléses hörgőgörcs) az amatőr és a hivatásos sportolók körében is igen gyakori, a különféle vizsgálatok 11 és 50 százalék közöttire teszik az érintettek arányát. Sokszor viszont csak a testmozgás utáni légszomj és zihálás jelzi az EIB-t, ezért az emberek azt gondolják, hogy csupán könnyen kifulladtak a mozgás után. Ez magyarázhatja azt is, miért talált egy tanulmány a vizsgált sportolók 29 százalékánál fel nem ismert terheléses hörgőgörcsöt.
Az asztma ezzel szemben krónikus betegség, ami rendszeres kezelést igényel, és nem csak a tünetek jelentkezésekor kell vele foglalkozni. Ha testmozgást végez, figyeljen az alábbi jelekre: nehézlégzés, zihálás, csökkent állóképesség, fájdalom vagy feszülés a mellkasban, köhögés, torokfájás, gyomorpanaszok.
Fulladok – asztmás vagyok?
Csak egyféle módon tudhatja meg biztosan, hogy a tünetei asztmára vezethetők-e vissza: forduljon asztmaspecialistához, aki terheléses vizsgálatot végezhet a pontos diagnosztizálás céljából. Ez általában abból áll, hogy megvizsgálják a tüdőfunkcióját, mielőtt és miután nagyjából 10 percen át edzett futógépen vagy szobakerékpáron.
A kutatók arra gyanakszanak, hogy a terheléses asztma oka, hogy a mozgás során szájon át vett levegő jut a tüdőbe, amely hővesztéssel, vízvesztéssel – vagy mindkettővel – függhet össze.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.