Aszpirinnel a szívinfarktus ellen? – Tények és tévhitek
Lehet, hogy szülei gyógyszerszekrényében az aszpirin volt az egyetlen fájdalomcsillapító, ma azonban már nem ez a gyógyszer jut eszünkbe elsőként, ha fájdalmat vagy lázat akarunk csillapítani. Sokan előnyben részesítik az ibuprofent vagy más, újabb fájdalomcsillapító szereket. Ennek ellenére még mindig az aszpirinból adnak el a legtöbbet annak köszönhetően, hogy kiderült: csökkenti a szívinfarktus kockázatát.
Szedjen mindenki aszpirint, hogy ne kapjon szívinfarktust?
NEM Az orvosok csak azoknak ajánlják a napi egy tabletta aszpirin szedését, akik esetében magas a szívinfarktus és a szélütés kockázata. Nők vonatkozásában ez a hatás kevésbé kifejezett.
Ha fáj a feje, vagy sajognak a tagjai a sok kerti munkától, az aszpirin elmulasztja a panaszokat, mivel gátolja a prosztaglandin nevű vegyületek termelését a szövetekben. A prosztaglandinok nemcsak gyulladást váltanak ki, így idézve elő fájdalmat, hanem vérlemezke-összecsapzódást és vérrögképződést is okoznak. Mivel az aszpirin megakadályozza a vérrögképződést a verőerekben, az orvosok az 1970-es évektől kezdve azt javasolják a magas szívinfarktus-kockázatú betegeknek, hogy megelőzésként szedjenek naponta aszpirint.
Azóta az aszpirin sok életet mentett meg. Kimutatták, hogy kb. 25 százalékkal csökkenti a szívinfarktus, a szélütés és az ezek okozta elhalálozás kockázatát, ám mégsem ajánlják mindenkinek az orvosok, hogy a reggeli gyümölcslével kapjon be mindennap egy szem aszpirint, mert nem egészen veszélytelen. Azokat a prosztaglandinokat is gátolja ugyanis, amelyek a gyomor nyálkahártyáját védik, ezért rendszeres szedése gyomorfekélyt és gyomorvérzést okozhat.
Ezen túlmenően némelyek – főként nők – esetében nem jelentkezik olyan mértékben az aszpirin védőhatása, mint korábban gondolták. Negyvenezer, 45 éves vagy idősebb nő adatainak elemzése során nem találtak különbséget a szívinfarktus és a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás gyakoriságában azon nők körében, akik 10 éven át kétnaponta bevettek 100 mg aszpirint, és akik 10 évig placebót szedtek.
Jó tanács
Az aszpirint szedők esetében 17 százalékkal volt kisebb az agyi érelzáródás gyakorisága, megnőtt viszont az agyvérzés előfordulási aránya, melynek oka egy ér megrepedése az agyban. Az aszpirint szedő nők 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel kaptak gyomorvérzést.
Létezik aszpirinrezisztencia?
IGEN Az aszpirin nem véd mindenkit a szívinfarktus ellen -van, akire nincs hatással.
Képzeljen el két embercsoportot, amelyek tagjainak magas a koleszterinszintje és a vérnyomása, és a szívinfarktus egyéb kockázati tényezői is fenyegetik őket. Csak az egyik csoport tagjai szednek naponta aszpirint. Idővel az aszpirint szedő csoport tagjai körében 25 százalékkal kevesebb infarktus fordul elő – tehát jelentős védelmet élveznek, de nincs garancia arra, hogy ne kaphatnának infarktust. Ha az aszpirin megakadályozza a vérrögképződést az erekben – ez áll az infarktus hátterében -, akkor miért nem hatékonyabb?
Több oka is lehet annak, hogy az aszpirin nem tudja megakadályozni a szívinfarktust. Ha például valaki egyidejűleg szed ibuprofent és egyéb gyulladásgátlót, csökken az aszpirin vérlemezkékre gyakorolt hatása. Sőt olyanok is vannak, akik születésüktől fogva érzéketlenek az aszpirin vérrögképződést gátló hatására. A legújabb kutatások szerint négy ember közül egynek aszpirinrezisztenciája van. (Ez a szám bizonytalan, mivel a jelenségnek még nincs általánosan elfogadott definíciója.) A rezisztens emberek számára fájdalomcsillapítóként továbbra is hatásos az aszpirin.
Egyes orvosok laboratóriumi tesztet használnak, hogy kiderítsék, érdemes-e betegeiknek aszpirint adni, vagy jobban járnak, ha más típusú alvadás-gátló szert, pl. klopidogrélt szednek. Mások szerint a teszt még nem elég megbízható, és nem is biztos, hogy olyan sok ember rezisztens, hogy érdemes lenne a tesztet rutinszerűen elvégezni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.