Mi a teendő gombás fertőzés esetén?
Ha úgy gondolja, hogy napjaink két gyorsan terjedő betegsége az érelmeszesedés és a cukorbetegség, megfeledkezett valamiről – legalább ennyi embert érint a kevésbé veszélyes, ám igen kellemetlen baj: a bőr-és körömgomba. Sokakat szinte az őrületbe kerget a bőrükön és a körmeiken elhatalmasodó fertőzés.
Hatásosak a recept nélkül kapható szerek a viszketést okozó lábgomba ellen?
IGEN A vény nélkül kapható szerek éppoly hatékonynak bizonyultak a tesztelések során, mint a receptre fölírtak.
Nem kell edzőterembe járni ahhoz, hogy valaki lábgombát kapjon, bár a fertőzést okozó gombák meleg, nedves környezetben szaporodnak el a leginkább, például a tornatermek öltözőiben és az uszodákban. A verejték és a dörzsölődés (például a ruházat pántjai miatt) is elősegíti a fertőzés kialakulását.
A bőr gombás fertőzését különféle gombák okozzák. Bár a tünetek különbözők aszerint, hogy melyik testtájon jön létre a fertőzés, a gombák általában a bőr kipirosodását, viszketését és hámlását okozzák. A lábgomba a lábujjak között a leggyakoribb, de ráterjedhet a lábkörmökre is. Viszkető gombafertőzés alakulhat ki a testhajlatokban, különösen a lágyéktájon.
A vény nélkül kapható krémek, zselék és spray-k, például a klotrimazol, a mikonazol és a terbinafin, hatékonyan enyhítik e panaszok egy részét, de nem mindet. Van olyan adat, hogy a gombaellenes szerek a tünetek 80-90 százalékát megszüntették, más kutatások szerint azonban csak az esetek felében bizonyultak hatékonynak. A lábgomba ellen a leghatékonyabb.
Elmulasztják a vény nélkül kapható szerek a körömgombát?
NEM Ezek a szerek nem hatolnak be a körömlemez alá, ezért igen kevéssé vagy egyáltalán nem hatásosak.
Ugyanaz a gomba, amely a lábujjak bőrén okoz viszketést, megfertőzheti a körmöket is. A körmök megvastagszanak, elsárgulnak és törékennyé válnak. Ésszerűnek tűnik, hogy azok a szerek, amelyekkel el lehet mulasztani a lábgombát, a körömgombát is meggyógyítják. Ám ez sajnos nem így van.
A gomba a köröm felszíne alá hatolva okoz fertőzést, ott, ahová a krémek nem jutnak el. A legtöbb bőrgyógyász szerint a körömgombát nem lehet kenőcsökkel gyógyítani. A ciklopirox gombaellenes szert tartalmazó körömlakk, úgy tűnik, képes behatolni a körömlemezbe, és hozhat javulást. Kitartóan kell azonban kenegetni vele a körmöket, mert a hatás csak hónapok múlva mutatkozik. Nem akadályozza meg viszont a fertőzés kiújulását, így az gyakran megtörténik.
A vényre kapható gombaellenes tabletták hatékonyabbak – általában az esetek felében elmulasztják a körömgombát -, ám mellékhatásaik is lehetnek, például fejfájás, hányinger, álmatlanság, sőt májkárosodás. Kölcsönhatásba léphetnek más gyógyszerekkel, többek között alvadásgátlókkal és fogamzásgátlókkal. A körömgomba-fertőzést úgy lehet a legjobban kivédeni, ha a kezünket és a lábunkat tisztán és szárazon tartjuk, illetve a cipő belsejét gombaellenes spray-vel befújjuk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.