Alvászavarok egyik oka: éjszakai lábgörcs
Az alvászavarok egyik leggyakoribb oka az éjszakai lábgörcs, különösen az idős embereknél. Egy az ötven év felettiek körében végzett tanulmány szerint legalább 70%-uk tapasztal legalább heti egy alkalommal éjszaka lábgörcsöt. Ez nem betegség, de a visszatérő görcsölés sok fölösleges szenvedést okoz, egyrészt a fájdalom, másrészt a megzavart éjszakai pihenés miatt.
Az izomgörcs fájdalmai
A legtöbb izom-összehúzódás nem okoz fájdalmat, de a görcs során érzett fájdalmat több tényező okozza. Először is, az izom olyan erősen megrövidül, hogy benne fájdalmat okozó salakanyagok termelődnek. Másodszor, az izom olyan erősen dolgozik, hogy a szervezet képtelen a megfelelő vérellátást biztosítani, így a vérellátásra szomjazó izom maga is fájdalomforrás. Végül a súlyos görcs során maga az izom is károsodhat, az egyes izomrostokban mikroszkopikus méretű részleges szakadások történnek.
Az izom élete meglehetősen egyszerű. Csak két dologra képes: rövidül (azaz összehúzódik) vagy megnyúlik (azaz elernyed). A rövidülés aktív folyamat, ami általában akkor következik be, amikor az izom megfelelő jelet kap az idegtől. A nyúlás passzív folyamat. Az izmok normális esetben ellentétpárokban működnek – ahhoz, hogy az izom az ízület egyik oldalán rövidülni tudjon, az átellenes izomnak el kell ernyednie.
Öntevékeny görcs
Amikor ezt az elvet, azaz hogy az izmok ellentétes irányú párokban mozognak, a bokára alkalmazzuk, láthatjuk, hogy a lábszár hátsó felén levő izmok (a térd mögött és alatt levő nagy izomkötegek) behajlítják a bokát és lefelé, a padló irányába nyomják a lábfejet. Ez az a művelet, amikor álló helyzetből lábujjhegyre emelkedünk, és ez az a bokamozdulat, amire a járáshoz feltétlenül szükségünk van.
A rövidülés bekövetkeztéhez az ellentétes izmoknak, a sípcsont két oldalán és elöl el kell lazulniuk. Ezek az izmok nem olyan nagyok, mint a lábszár hátsó oldalán levők, mert a lábujjak és a lábfej megemeléséhez, azaz egy lépés megtételéhez nem szükséges olyan erős izom, mint ahhoz, hogy a föld felé nyomva a lábujjainkat, a teljes testsúlyunkat megemeljük a járás indításához, amit a hátsó nagy izmok végeznek. Mindenesetre azok az izmok, amelyek a lábujjakat megemelik, ellentétesen működnek azokkal, amelyek a lábujjakat a testtől eltolják.
- Alvászavarok és álmatlanság kezelése gyermekkorban
- Éjszakai felriadás (pavor nocturnus) okai
- Alvászavarok kezelése – Kéz reflexmasszázs
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A legtöbb ízületnél, ha egy izom az egyik oldalon összehúzódik, a másik oldali izom húzó hatást fejt ki, ahogy megnyúlik, valamiféle erőt, ami ellenáll a másik izom összehúzódásának. Emlékezzünk csak, az izom hosszabbodása passzív jelenség, és valójában az ízület egyik oldalán a másik oldali rövidülés miatt nyúlik meg az izom. Ez egy húzd meg, ereszd meg viszony, egy adok-kapok, és a hirtelen összehúzódások kivédése miatt történik így.
Amikor arról álmodott, hogy a tűz előtt áll, az ágyban valószínűleg ki volt fordulva a lába, be volt hajlítva a térde, és a lábujjak a térd felé mutattak. A legtöbb ember oldalt fekve ilyen pozitúrában alszik, ebben az úgynevezett embrióhelyzetben, amikor a térdeit a mellkas felé húzza. Ebből a helyzetből azonban nem könnyű megfordulni, mert a térd útban van. Ágnes valószínűleg úgy próbált megfordulni, hogy kinyújtotta a lábát, s közben a lábujjait előrenyújtotta, azaz spiccelt, s valószínűleg ez a mozdulat váltotta ki a görcsöt.
A lábszár hátoldalán levő izmok hatalmasak, és ha ezek elkezdenek erőteljesen összehúzódni, akkor fájdalmat érzünk. Magának az izomnak nehéz kibontakozni a görcsből, így hát a láb ebben a kicsavart pozícióban marad. Ez tarthatatlan helyzet, amit csak passzív izomnyújtással lehet feloldani. Pontosan ez az, amit Ágnes is megpróbált, azzal, hogy felkelt az ágyból, állt a padlón (amivel visszakényszerítette a bokáját a maga szokásos derékszögébe), és masszírozta a görcsös izmot.
Emlékezzünk csak, hogy az éjszakai lábgörcs álmunkban jelentkezik. Ha napközben érzi valaki, hogy húzza a lábát a görcs, akkor orvoshoz kell fordulni.
A lábgörcs másik oka
A görcsök egy másik fontos kiváltó oka az izom nyugtalansága, többnyire a megerőltetéstől, például a túlzott tornától vagy a nem megfelelő használattól, ami sokkal gyakoribb. Ez az időseknél jelentkezik gyakrabban. Amint öregszünk, a láb és a boka izmai gyengülnek, a lábboltozat lesüllyed, átalakul a láb anatómiája, ami azzal jár, hogy a teherviselés dinamikája drámaian megváltozik.
Ez többnyire azt jelenti, hogy a lábikra izmaira nagyobb teher nehezedik (mert más szögben húzódnak), és valószínűbb a görcs kialakulása. Ha odafigyelünk a láb teherbíró képességére, például azzal, hogy talpbetétet viselünk a cipőnkben, az csökkenti az izmok érzékenységét, és ily módon csökkenti vagy megszünteti az éjszakai lábgörcs kialakulását.
Megelőzési tippek
Napközben a megfelelő cipő viselésével csökkenthetjük a lábizmok terhelését, és elkerülhetjük az éjszakai lábgörcsölést. Az elmúlt néhány év során a kocogás iránt megnövekedett érdeklődés javította a cipőtervezést, és ráirányította a figyelmet a láb biomechanikájának hatékonyabb megismerésére. A futócipők nyújtják a lábnak a legjobb alátámasztást, kiegyenlítést és lökésgátlást. Ha valaki egész nap futócipőt visel, az bizony hozzásegítheti a jobb alváshoz.
Ásványi anyagok pótlása
Igaz az, hogy az alacsony kalcium-, kálium- és nátriumszint, a veseelégtelenség és más anyagcserezavarok okozhatnak görcsöt a lábban, éppen úgy, mint egyes gyógyszerek, de ezek csak ritkán szerepelnek a kiváltó okok között, és a legtöbb betegnél, aki arról panaszkodik, hogy húzza éjjel a lábát a görcs, sem kémia eltérést, sem betegséget nem lehet kimutatni.
Ötletek azoknak, akiknek éjjel húzza a lábát a görcs
- A láb éjszakai görcsének leggyakoribb oka az, hogy az izmoknak megvan az a hajlamuk, hogy éjjel megrövidülnek. Próbálja megnyújtani az érintett területet lefekvés előtt. A legjobb, egyedül végezhető gyakorlat a lábikra izmainak nyújtására az, amikor a fal előtt egy méterrel megállva előrehajol, és kezével a falnak támaszkodva leszorítja a sarkát a földre. Lehet érezni, ahogy kinyúlnak az izmok. A masszázs és az izom melegítése is segít, csakúgy, mint a lefekvés előtti egyszerű, ritmikus tornáztatás.
- Ne spicceljen a lábujjakkal, amikor egyenesen fekszik az ágyban. Lehet, hogy nagyon bután hangzik, de bármi, ami spiccelésre készteti a lábujjakat, az eleve görcsbe húzza a lábat. Ha szorosan maga köré tekeri a takarót, ha hason fekszik, ha forduláskor kinyújtózik, az mind lehetővé teszi, hogy a lábszár izmai erőteljesen összehúzódhassanak. Az ágy lábánál emelje meg egy kicsit a takarót, vagy használjon olyan állványfélét a lábánál, ami eltartja a lábtól a takarót, s nem engedi, hogy a takaró súlya spiccbe kényszerítse a lábujjakat. Amikor egyik oldalról a másikra fordul az ember, az automatikusan a lábujjak nyújtását feltételezi, tehát csak nagyon óvatosan szabad elvégezni. Ha mindenáron a hasán akar feküdni, engedje a lábujjait lelógni az ágy végénél, így a boka a megfelelő szögben marad.
- Próbálja ki, hogy párnát tesz az ágy lábánál a lepedő alá, hogy rövidebb legyen az ágy, s a lábát ne tudja teljesen kinyújtani. Ez sokaknál hatásos, különösen a várandós kismamáknál, akik gyakran tapasztalják, hogy húzza a görcs a lábukat éjszaka, és akik épp a terhesség miatt nem szedhetnek semmi preventív gyógyszert.
- Ha mégis begörcsöl a lába, próbálja az izmot nyújtani, mert az hoz megkönnyebbülést, ha visszafordítja az összehúzódást. Álljon a padlóra, vagy ülő helyzetből nyújtózzon előre, fogja meg a lábujjait, és húzza a térde felé. A masszírozás is segít.
- Viseljen cipőt alvás közben. Az ötlet nem olyan őrült, mint amilyennek hangzik – de fontos, hogy cipő legyen, nem pedig kéreg nélküli papucs. A sarok akadályozza a boka behajlását, s egyúttal a lábujjak spiccelését.
- Megpróbálhatja megemelni az ágy lábát 22 centivel. Ez az egyszerű lépés sokakon segít, talán épp azért, mert megnehezíti, hogy kinyújtsa az ember a lábát.
- Vizsgálja meg a lábfejét, nincs-e valami strukturális eltérés, ami nagyobb, vagy a nem megfelelő helyen történő terheléshez vezet a lábikra vagy a lábfej kis izmai területén. Sokan elkerülhetik a láb görcsölését éjszaka egyszerűen azzal, hogy megfelelő alátámasztást biztosító lábbelit vásárolnak, vagy olyan talpbetétet, amely korrigálja a lábfej strukturális hibáit, és enyhíti a lábikra izomzatára nehezedő terhelést. Még akkor is érdemes beruházni egy pár jó futócipőbe, ha utál kocogni vagy alig tud járni.
- Használjon mágnest. Sokaknak segítséget nyújt az éjszakai lábgörcs enyhítésében, ha egy közönséges 7-szer 15 cm átmérőjű mágnest helyez a lepedő alá. Bár nem végeztek bizonyítékokkal alátámasztott vizsgálatot a mágnes hatékonyságára vonatkozóan, sok orvos számol be róla, hogy a mágnes enyhíti betegei panaszát.
Kinin-szulfát
Ha a lábgörcsöt nem lehet egyszerű módszerekkel megszüntetni, akkor orvoshoz kell fordulni. Ha minden csődöt mond, akkor ki lehet próbálni gyógyszert is a görcsök kezelésére. Gyakran kinin-szulfátot ír fel az orvos, mert vegyi összetevői ellazítják az izmokat, enyhítik a fájdalmat, és csökkenti az izmok érzékenységét. A lábgörcsökben szenvedők mintegy felénél jó hatású, és a betegek nagy többsége már egy, de legfeljebb két héten belül vagy nagyon jól reagál (szinte teljesen megszűnnek a görcsök), vagy teljesen meg is szűnnek a görcsök.
Kinin-szulfát adagolása
A szokásos adag éjszakára 300 milligramm, idősebbeknek 200 milligramm (az idősek a kinint és más gyógyszereket is lassabban dolgozzák fel és ürítik ki). Terhes nők nem szedhetik, és van mellékhatása is, például a fülzúgás, fejfájás, hányinger és homályos látás.
Fontos!
A kinin gyakorta lép reakcióba más gyógyszerekkel, például a digitáliszkészítményekkel, a véralvadásgátlókkal, továbbá mindennap be kell venni, hisz nem lehet tudni, hogy mikor is fordul elő görcs. Orvosi felügyelet nélkül ne szedjük!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.