Ébrenlétet okozó betegségek
Az alvászavarért, különösen az időseknél, szinte bármely betegség felelőssé tehető, legyen az akár akut, akár krónikus, sőt ennek az állapotnak a kezelésére szolgáló szerek is.
Telítődött hólyag, vizelési inger
Igen gyakori oka a megzavart alvásnak a felébredés, amit a telítődött hólyag okoz. A férfiaknál ez általában a prosztata megnagyobbodására vezethető vissza, mert ez a jóindulatú duzzanat gátolja a hólyag ürülését. A hólyag tehát vizelés után részben telített marad, kapacitása kisebb, azaz, gyorsabban megtelik. A vizelettel teli hólyag feszülése felébreszti az alvót, aki felkel, hogy könnyítsen magán. Hasonló problémával küzdenek azok a nők is, akik krónikus húgyhólyaggyulladásban szenvednek.
„Hiperaktív húgyhólyagnak” nevezik azt az állapotot, amikor valaki akkor is vizelési ingert érez, amikor a hólyag csak csekély mennyiségű vizeletet tartalmaz. Az ilyen beteg újra és újra felébred, és elballag a vécébe. Mindkét nembeliek problémája a megnövekedett vizeletkiválasztás vagy azért, mert vízhajtót szednek, vagy azért, mert koffeint fogyasztanak, aminek természetes vízhajtó hatása van.
Ízületi fájdalmak
Az alvást másodsorban a fájdalom zavarja meg igen gyakran, különösen az ízületi gyulladás vagy más mozgásszervi betegség miatt. Minthogy az idősek érzékenyebbek a szenzoros ingerekre, mint a fiatalabbak, alvásukat befolyásolja bármiféle fájdalom vagy görcs.
Felböfögés
Az időseknél gyakran előforduló betegség a hiatus hernia, azaz rekeszsérv, a nyelőcső ernyedtsége azon a ponton, ahol a gyomorral találkozik, s így sokszor előfordul, hogy a gyomorsav visszafelé mozogva, amit regurgitációnak, savas felböfögésnek neveznek, bekerül a nyelőcső alsó részébe. A gyomor maga úgy van berendezkedve, hogy savval érintkezve nem károsodik, hisz a belső réteget nyálkaszerű váladék védi a sav maró hatásától.
- Hogyan hat az alvás az egészségünkre – És mi köze ennek a matracunkhoz?
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A nyelőcső alsó részébe azonban nem szokott bejutni a sav. A betegeknél azonban fekvő helyzetben, alvás közben a sav feljut a nyelőcső alsó részébe, s az alvó arra ébred, hogy ég a gyomra, szájában pedig sokszor savanyú ízt érez. Egyszerű módszerrel el lehet kerülni a jelenséget, csak egy kicsit (5-10 cm-rel) meg kell emelni az ágy fej felőli részét. A nehézségi erő miatt a sav így nem tud feljutni a nyelőcsőbe.
Cukorbetegésg
A diabetes mellitus, azaz a cukorbetegség is gyakoribbá válik, ahogy korosodunk, és ez is sokszor megzavarja az éjszakai nyugodalmat. A megemelkedett vércukorszint miatt éjjel gyakoribb az izzadás, és a vizeletkiválasztás is megnő. Másrészt viszont, ha túlságosan is szoros ellenőrzés alatt tartjuk a cukorszintet, akkor éjjel leesik a vércukor, ami nyugtalansághoz, szorongáshoz, hidegrázáshoz, néha fejfájáshoz vezet. Ha ez a hypoglykaemia, azaz alacsony vércukorszint csak enyhe mértékű, akkor csak abban nyilvánul meg, hogy romlik az alvás minősége.
Az öregek alvását sokszor zavarja szívbetegség is
A mellkas szorulása vagy fájdalom, mint az anginás rohamban, nem hagyja a beteget aludni, de zavarja az alvást a szívelégtelenséggel együtt járó nehéz légzés is, amit a fekvés csak még súlyosbít. Ennél a betegségnél, álló helyzetben, a légzés alig romlik, ám amikor a beteg lefekszik, a megváltozott keringés miatt fulladni kezd. A nehéz légzés általában nem annyira súlyos, hogy akadályozza az elalvást, de ahhoz elég, hogy megzavarja az éjszakai pihenést.
Asztam tüdőbetegség
Hasonlóképpen rosszabbodik a beteg állapota éjjel, ha asztmás vagy bármiféle krónikus tüdőbetegségben szenved. Azokban az időszakokban (például a REM fázisban), amikor a légzés szabálytalanná válik, ha valaki horkol vagy valami akadályozza a levegő áramlását, az ilyen krónikus tüdőbetegek vérében jelentős mértékben csökken az oxigén mennyisége. Ez végül felébreszti a beteget – néha oly enyhe a tünet, hogy a beteg másnapra el is felejti -, és szaggatott alvást eredményez.
Depresszió
Végül pedig, mind a depresszió, mind a szorongás sokkal gyakrabban fordul elő időseknél, s mindkettővel felszínesebb, könnyen megzavart alvás jár együtt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.