Szunyókálni vagy nem szunyókálni?
Sok idős ember elengedhetetlennek tartja, hogy éjszakai alvását kiegészítse valamikor a nap folyamán. Úgy látszik, ahogy öregszünk, nem tudunk egyhuzamban hat-hét óránál többet aludni. Ez rendkívüli álmosságot eredményez a nap folyamán, és délutánra a szundítás kényszerének már nem lehet ellenállni.
Más oka is van azonban annak, hogy az idősek szeretnek délután aludni egyet. Ha valaki nem dolgozik, a délután a legkevésbé aktív szakasza a napnak. Ráadásul a nehéz ételek álmosító hatása csak erősíti az alváskényszert. Így aztán a kis délutáni alvás nagyon kényelmes, és csak alig kell a napi programon változtatni.
De vajon jó-e ez?
A legtöbb idős számára a válasz igen – feltéve, hogy a délutáni szundikálás nem befolyásolja az éjszakai alvást. Tudjuk, hogy a korral egyre nehezebb elaludni és végigaludni az éjszakát, a kérdés kritikus eleme tehát az, hogy vajon a délutáni alvás megzavarja-e az éjszakai alvást. Míg a diákok vagy fiatalok délutáni alvása teljesen tönkreteheti az éjszakai pihenést, az idős embernél inkább csak kiegészíti azt.
Itt persze sok az egyéni eltérés, mindenkinek magának kell döntenie – próbálja kihagyni a délutáni alvást vagy két hétig, és figyelje meg, javul-e az éjszakai alvás minősége. Winston Churchill például egész felnőttkora során szunyókált délutánonként: „…kihasználom azt a kedvező tulajdonságomat, hogy szinte azonnal képes vagyok elaludni. Ilyen módon másfél napi munkát tudok egy napba sűríteni”– mondta.
Ötletek álmos időseknek
- Kerülje a koffeint, az alkoholt és a nikotint! Mindezek rossz irányban befolyásolják az alvását, felszínesebbé, töredezettebbé teszik. Nő az érzékenysége az élénkítőszerek iránt, ahogy öregszik: az a kávé, amit húszévesen gond nélkül elfogyasztott, hatvanévesen bizony könnyen okoz álmatlanságot.
- Szigorúan tartsa magát az alvás-ébrenlét ciklushoz. Az állandóság biztosításához az ébredés időpontja sokkal fontosabb, mint a lefekvésé. Ha tehát későn fekszik is le, próbálja tartani magát a felkelés szokásos idejéhez.
- Ne legyen a délutáni szunyókálás hosszadalmas. Egy rövid kis alvás elfogadható, s erre legjobb a délután közepe. Egyes öregek azonban úgy érzik, hogy a délutáni alvás rontja az éjszakai alvást. Próbálja meg két hétig kihagyni a délutáni pihenőt, és megfigyelni, hogy vajon javul-e az éjszakai alvás.
- Minthogy az öregedés során a felébredés ingerküszöbe sokkal alacsonyabb az eddiginél, nagyobb figyelmet kell fordítani a környezet szenzoros ingereire. Életbe vágóan fontos a zaj és a fény kiszűrése. Az éjszakai hőmérséklet legyen állandó. Hasonlóképpen a hálótárs ismétlődő forgolódása, horkolása, mozgása bizony elképzelhető, hogy nem hagyja önt elaludni. Lehet, hogy jobb lenne egyedül aludnia. Há a kedvenc háziállat is a szobában kap éjszakai hálóhelyet, lehet, hogy az ő szöszmötölése is zavarja az ön alvását, anélkül hogy ön ezt észrevenné. Próbálja ki, hogy pár éjszakán át kiteszi az állatot a szobájából, s figyelje meg, változik-e az alvása.
- Ha éjjel többször felébred, keresse az okát. Megtelt a húgyhólyagja? Gondot okoz a légzés? Ég a gyomra? Hányingert érez? Köhögnie kell? Ha rá tud koncentrálni az ébredés okára, a megfelelő intézkedésekkel vagy kezeléssel meg is előzheti ezeket.
- A rendszeres testmozgás elősegíti a mély alvási fázist, és meg is erősíti a cirkadián alvás-ébrenlét ciklust. A tétlenség, a mozgás hiánya mindenkinél rontja az alvást, akár idős, akár fiatal valaki. Arra azonban gondot kell fordítani, hogy a mozgás ne közvetlen lefekvés előtt történjen.
- Az idősek többsége aggódik éjszaka a biztonsága miatt. Lehet, hogy ez az oka annak, hogy rosszul alszik? A füstriasztó, az ajtóra szerelt erős biztonsági zár, sőt a betörésriasztó felszerelése megnyugtathatja a lelkét, és hozzásegíthet a jobb alváshoz.
- Forró fürdő, meleg tej. Még biztos emlékszik a mamától tanult jól bevált házi praktikára, a lefekvés előtti forró fürdőre és meleg tejre. Még mindig hatásosak!
- Gyógyszerek. Lehet, hogy a betegségére szedett gyógyszerek befolyásolják az éjszakai nyugodalmát? Ebbe a csoportba tartoznak a teofillinek, a salbutamol (az aeroszol formájú hörgőtágítóban), a propranolol vagy más béta-blokkolók (a vérnyomáscsökkentő tabletták alkotóeleme), a szteroidok (mint a kortizon), némelyik antidepresszáns és egyes véralvadásgátlók Sok gyógyszer tartalmaz stimulánsokat, például koffeint.
- Betegségek kivizsgálása. Minthogy az időseknél gyakrabban fordul elő a nyugtalan láb szindróma, az időszakos végtagmozgási rendellenesség és a légzésmegállás, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha a fenti alvásjavító módszerek egyikére sem reagál a szervezet, ha rendkívüli álmosságot tapasztal napközben, ha horkol, vagy ha alvás közben abbamarad a légzés.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.