Gorcső alatt az anyagcsere – A négy legfontosabb kockázati tényező
A kiegyensúlyozott anyagcsere az életmódtól függ. A testtömeg, a táplálkozás, a mozgás és a stressz sokkal nagyobb mértékben hat a jó közérzetre, mint azt sokan hinnék. Ezért nagyon fontos, hogy felismerjük a kockázati tényezőket, és megtanuljuk, hogyan kerülhetjük el őket.
Azt mindenki tudja, hogy felelősséggel tartozunk egészségünkért, ám sokan nincsenek tudatában annak, hogy az életmód és az anyagcsere rendellenességei között szoros összefüggés van. Akik betegség esetén egyszerre gyógyszerhez nyúlnak, csupán a tüneteket kezelik, nem az okokat tárják fel.
Első kockázati tényező: a testtömeg
Döbbenetes adat: a magyar lakosság több mint fele túlsúlyos vagy elhízott. Már a fiatalok körében is sokan küzdenek pluszkilókkal, az idősebbek közül pedig még többen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 2015-re a világon mintegy 2,3 milliárd felnőttet érint a túlsúly problémája, és az elhízottak száma meghaladja a 70 milliót. A következmény: magas vérnyomás és vérzsírértékek, cukorbetegség, érelmeszesedés.
Az éremnek természetesen két oldala van: a túlzott soványság ugyanis szintén egészségügyi problémákat idézhet elő. Az anorexiának lelki okai vannak, s az étvágytalanság hátterében ugyanúgy állhatnak lelki tényezők, mint testiek (például vírusfertőzés). A túl alacsony testtömeg akár krónikus betegségek következménye is lehet, hiszen ilyenkor a szervezet nem jut hozzá a szükséges tápanyagokhoz, vagy nem tudja őket megfelelően hasznosítani. Ezért aztán keringési panaszok, csökkent teljesítőképesség és a fertőzésekre való fokozott hajlam léphet fel -vagy még ennél is súlyosabb tünetek jelentkeznek.
Hiába vagyunk teljesen biztosak abban, hogy túlsúlyunknak vagy soványságunknak nincsenek fizikai okai, nem árt utánajárni, mi a teendő, ha ilyen gonddal küzdünk, mert a gyors fogyás vagy hízás egészségtelen. Támpontot ad, ha nap mint nap feljegyezzük, mit és mennyit eszünk. így áttekinthetjük étkezési szokásainkat, és szükség esetén könnyebben változtathatunk rajtuk. Gyakran csupán az étkezési naplót lapozgatva eszmél rá az ember, mi mindent fogyaszt egy nap.
Egészséges karcsúsítok
Második kockázati tényező: a táplálkozás
Az egyoldalú táplálkozás rendszerint tápanyagokban szegény étrendet eredményez. Noha a kalóriaszükséglet kielégíthető, a szervezet nem jut megfelelő mennyiségű vitaminhoz és ásványi anyaghoz.
A bő olajban kisütött harapnivalók, a pizzák, a kész- és a gyorséttermi ételek általában rengeteg zsírt és szénhidrátot tartalmaznak. Mindez elmondható a fehér kenyérről, a süteményekről, az édességekről és a cukrozott üdítőitalokról is. Ha valaki ezekből huzamosabb ideig túl sokat fogyaszt, ugyanakkor nem juttat elegendő vitamint és ásványi anyagot a szervezetbe, legyengül az immunrendszer, és olyan civilizációs betegségek alakulnak ki, mint a renyhe bélműködés, a túlsúly vagy a szív- és érrendszeri rendellenességek.
Ajánlatos legalább napjában egyszer egy egészséges étkezést beiktatni az étrendbe. A rántott sertésszeletet helyettesíthetjük például natúr csirke- vagy pulykamellel. A szárnyasok húsa sok fehérjét, de kevés zsírt tartalmaz: 100 gramm lebőrözött csirkemellben csupán egy gramm van. A köretként fogyasztott zöldségekkel és barna rizzsel megfelelő mennyiségű szénhidráthoz, vitaminhoz, ásványi anyaghoz és rosthoz juttatjuk a szervezetet, s a teltségérzet is tovább megmarad, mert a fehérjét hosszabb idő alatt dolgozza fel a szervezet, mint a szénhidrátokat. A durumtészta sok zöldséggel és salátával, némi sovány hússal vagy hallal szintén kitűnő választás.
A rendszeres időközönként történő étkezés szintén nagyon fontos. Ha valaki kihagy egy-egy időpontot, előbb-utóbb rettenetesen éhes lesz. Ilyenkor a legtöbben zsíros és kalóriadús ételekkel, például édességekkel és süteményekkel igyekeznek éhségüket csillapítani. Ettől a vércukorszint a magasba szökik, s a szervezet inzulintermelésbe kezel, hogy a cukor a vérből minél hamarabb eljusson a sejtekhez. Amint az inzulin elvégezte a feladatát, és cukorhiány áll elő, újabb éhségroham fenyeget – ördögi kör ez, melyet rendszeres időközönként történő étkezéssel lehet a legegyszerűbben megtörni.
A csigolyák lökhárítója
Harmadik kockázati tényező: a testmozgás
Csak az marad testileg és lelkileg fitt, aki mozog. A mozgás erőt és kitartást ad, fejleszti a testtudatot, segít megőrizni a fiatalosságot, s nem utolsósorban erősíti a szívet, valamint az ér- és immunrendszert. A mozgáshiány ezzel szemben elhízáshoz vezet, és hozzájárul egy sor krónikus betegség, például a magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szívkoszorúér-betegség, a csontritkulás és a depresszió kialakulásához.
A németországi Róbert Koch Intézet szakemberei a mindennapos, de legalább a heti háromszori mozgást ajánlják, alkalmanként legalább fél órát. Nem kell nagy dolgokra gondolni: a sétálás is bizonyíthatóan kedvező hatású, testileg csakúgy, mint lelkileg, mivel növeli az életörömöt. Sajnos kevesen fogadják meg ezt a tanácsot: egy 2009-es felmérés szerint az Európai Unió polgárainak csupán kilenc százaléka mozog rendszeresen, míg 39 százalékuk semmilyen sportot nem űz. Magyarországon még rosszabb a helyzet: öt százalék sportol, 53 viszont egyáltalán nem. Ezzel az „eredménnyel” országunk az utolsó előtti helyen áll. Az emberek zöme állandóan ül: a számítógép és a tévé előtt, az autóban és az íróasztalnál, így a szervezet kevesebb energiát használ fel.
Testmozgás és szellemi frissesség
Egyértelmű: mozgás híján az ember elhízik, ellustul, és még nehezebben veszi rá magát arra, hogy felálljon a karosszékből. A mozgásszegény életmód valamennyi korosztály egészségét, valamint testi-szellemi teljesítőképességét veszélyezteti. Ez az állítás az ízületi panaszokkal küzdőkre is vonatkozik. Amennyiben nem használjuk izmainkat, azok veszítenek a tömegükből, meggyengülnek, és kevésbé képesek megtámasztani a csontokat – vagyis romlik a testtartás. Az egyoldalú megterhelés még jobban igénybe veszik az ízületeket, ami még nagyobb fájdalommal jár: az ördögi kör bezárul. Aki túlzottan kíméli magát, vagyis nem használja megfelelően a testét, ne csodálkozzon, ha ízületei, izmai egy idő után cserbenhagyják.
Műtéteket követően – még a rákbetegek rendkívül megterhelő kemoterápiája után is -a rehabilitáció része a megfelelő és fokozatos terheléssel járó testmozgás. Aki edzett, az általában hamarabb épül fel betegség után. Ezért a lábadozás során az orvosok ma már nem a fekvést, inkább a mozgást ajánlják.
A tevékeny életmód és a hangulat
Negyedik kockázati tényező: a stressz
A szervezet stresszre adott válaszát őseinktől kaptuk örökül. Számukra ez volt az életben maradás záloga. Fenyegetettség, veszély esetén villámgyorsan energia és hormonok szabadultak fel, hogy lehetővé váljon a haladéktalan cselekvés (többnyire a menekülés, ritkábban a támadás).
Manapság alig kell testi veszéllyel szembenéznünk, a lelki fenyegetettség azonban egyre gyakoribb: mindennel sietni kell, állandóan rohanunk, igen nyomasztó a teljesítménykényszer. A szervezet minderre az évezredek alatt kialakult módon reagál. Testünkben – csakúgy, mint elődeink testében, amikor felkészültek a menekülésre – stresszhormonok szabadulnak fel, a szív hevesen dobogni kezd, a vérnyomás megemelkedik, a lélegzés felgyorsul, az immunrendszer készenlétben áll. Ezzel egyidejűleg a kevésbé fontos folyamatokat a szervezet háttérbe szorítja, példának okáért lelassul az emésztés.
Minél gyakoribb a stressz, annál inkább károsodik az egészség. A stresszhormonok a stresszreakció után hosszú ideig a véráramban maradnak. Az állandó nyomás középtávon görcsös feszültséget okoz – elsősorban a nyak, a váll és a hát izmaiban, ami fejfájáshoz vezethet. A gyomor is reagál minderre: gyomorégéssel, a gyomornyálkahártya gyulladásával vagy irritábilis bél szindrómával. Az energiatartalékok elhasználódnak, a szellemi teljesítmény romlik. Az érzelmi stressz akár szívrohamot is kiválthat, érdemes tehát mindezt nagyon is komolyan venni.
Tegyünk meg mindent azért, hogy hétköznapjainkat ne a rohanás és a stressz uralja! Engedélyezzünk magunknak néha egy-egy nyugodt, békés időszakot.
Vegyünk néhány mély lélegzetet!
Mit mondanak a leletek?
A vér összetételéből az orvos sok mindent megtud a páciens egészségi állapotáról. A kis (vagy mennyiségi) vérkép a vér állandó összetevőiről ad felvilágosítást: a fehérvérsejtek, a vörösvértestek és a vérlemezkék számáról, valamint a hemoglobin mennyiségéről. A nagy (vagy minőségi) vérkép differenciáltan vizsgálja a fehérvérsejteket, hogy bizonyos fertőzéseket vagy daganatos betegségeket ki lehessen mutatni. Mérik a cukor-, a zsír- és a fehérjeszintet is. Ezek az értékek az anyagcsere különböző szerveinek, a vesének és a májnak a teljesítőképességére engednek következtetni.
Bizonyos betegségekre a vizeletvizsgálat is felhívhatja a figyelmet. A verés vizeletvizsgálatok eredményét ugyanakkor nem lehet egymástól függetlenül értékelni, ezek együttesen adnak helyzetképet.
A referenciaértékek az egészséges emberek átlagértékei. Az ezektől való eltérés (lefelé vagy felfelé) nem okvetlenül jelez betegséget: előfordulhatnak egyszeri „kiugrások”. Természetesen az is lehetséges, hogy valóban rendellenesség áll a háttérben. Az eredményektől függően az orvos határozza meg, hogy szükséges-e további vizsgálatok elvégzése, s ha igen, pontosan melyekről van szó.
A magnézium ellenállóbbá tesz
Mit fizet a társadalombiztosítás?
A társadalombiztosító minden korosztály számára fizet kivizsgálásokat, hogy az esetleges betegségek időben kiderüljenek. A 40 év felettieknél többek között ellenőrzik a testtömeget, a has-körfogatot, a testmagasságot, meghatározzák a test-tömegindexet, megmérik a vérnyomást, a triglicerid-, a HDL-koleszterin- és az éhomi vércukorszintet. Szükség esetén vizeletvizsgálatot is végeznek, hogy kiderüljön, a vese és a húgyutak megfelelően működnek-e. Fogászati szűrésre kétévente, tüdőszűrésre minden esztendőben lehet jelentkezni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.