A 10 hónapos gyerek táplálása
Mára emlékké halványodtak azok az első szoptatási napok, amikor ügyetlenkedve zajlottak az etetések, a mama ugyanannyi időt töltött sajgó mellbimbója ápolgatásával, mint a gyerek szoptatásával, és a tejkiürülés maga volt a megszégyenülés. A szoptatás most már teljesen természetes mindkét szereplő számára, még álmukban is meg tudnák csinálni (és valószínűleg gyakran csinálják is). A mama úgy érzi, mintha világéletében szoptatott volna, és voltaképpen azt kívánja, bárcsak örökké szoptathatna. Ugyanakkor azon töpreng, vajon itt van-e már az ideje, hogy abbahagyja.
Mikor válasszuk el a babát?
Erre a kérdésre nem ad választ egyetlen szakértő sem. Végül is ez csakis az anyukától függ, bár valószínűleg sok tényező számításba jön a döntés során.
A tények
Nem győzzük hangsúlyozni: bár a legkisebb mennyiségű szoptatás is jobb, mint a semmi, ideális esetben legalább egy teljes éven keresztül érdemes szoptatni, majd utána addig, ameddig a mama és a baba folytatni szeretné. Ha az elválasztással az első születésnapig várunk, a baba, aki soha nem kapott cumisüveget (legalábbis tápszert), az anyatejről rögtön a csészében kapott teljes tejre térhet át, és nem kell tápszert közbeiktatni.
Sok kismama folytatja a szoptatást még a második életévben és azon túl is, és ez helyes. Mivel azonban a szorgos tipegősnek több fehérjére, vitaminra és egyéb tápanyagokra van szüksége, mint amit az anyatej önmagában adni tud, szüksége van megfelelő mennyiségű ételre (és tejre) is.
Bár egyesek úgy vélik, hogy a szoptatás tipegő- vagy akár óvodás korig történő folytatása gátolja a gyerek szociális és érzelmi fejlődését, az ilyen elméletekre nincs bizonyíték. A nagyobb, még szopós gyerekek ugyanolyan valószínűséggel válnak magabiztos, boldog és független emberré, mint azok a gyerekek, akiket korábban választottak el.
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
- Az élelmiszerek kiválasztása szoptatós anyukáknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha úgy döntünk, hogy az első év után is folytatjuk a szoptatást…
Egy-két további tényt is meg kell gondolni. Először is, az éjszakai szopás (amire a mamájukkal együtt alvó tipegősök hajlamosak) – hasonlóan a sokáig elhúzódó éjszakai cumisüveges tápláláshoz – fogromlást okozhat, bár szoptatott gyerekeknél általában kevesebb szuvas fog alakul ki, mint cumisüvegből etetetteknél. Másodszor, a fekvő helyzetben történő szopás (amely éjjel szintén gyakori) növeli a fülfertőzés veszélyét, bár szoptatott gyerekeknél általában ritkábban lépnek fel fertőzések is. Ezeket a buktatókat egyszerűen el lehet kerülni: szoptassunk lefekvéskor, de ne éjjel.
Az anya érzései
Sokan még mindig ugyanúgy élvezik a szoptatást, mint az elején, és nem sietnek lemondani erről a különleges anya-gyerek kapcsolatról. Nos, folytassák addig, amíg az érintettek csak szeretnék!
De van, aki belefáradt, hogy egész nap (és valószínűleg egész éjszaka) állandóan előbújtassa, majd visszarakja a mellét a ruhába. Vágyódni kezd egy kis szabadság és rugalmasság után, ami elérhetetlennek látszik addig, amíg szoptat (bár egy idősebb gyerek szoptatása általában már nem annyira fárasztó). Esetleg kellemetlennek tartja a gondolatát, hogy egy nagyobb gyereket szoptasson.
Ha vegyes érzelmek támadnak az anyában a szoptatás iránt, a gyereke minden bizonnyal venni fogja az adást. A gyerek ezt talán személyes visszautasításnak fogja megélni, és nem csupán a dajkálás elutasításának. Ilyenkor az elválasztás útjára kell térni – de lehetőleg csak az első születésnap után.
A baba érzései
Egyes babák maguktól abbahagyják a szopást. Reakcióikkal (nyugtalanok és közömbösek, amikor a mellen vannak, röviden, szeszélyesen szopnak) voltaképpen azt közlik, hogy már készen állnak más formában elfogyasztani a folyékony táplálékot. Ám a baba jelzéseit félre is érthetjük. Öt hónapos korban a szopás közben elkalandozó figyelem a környezet iránti növekvő érdeklődés jele lehet; hét hónapos korban a fizikai aktivitás utáni vágy felülmúlhat minden éhséget; kilenc hónaposán vagy később a függetlenség és az érettség kifejezője lehet.
És bármikor utalhat betegségre vagy fogzásra. Soha nem szabad tehát személyes visszautasításnak felfogni. (Azok a babák, akik látszólag elvesztik érdeklődésüket a szopás iránt, könnyen meggyőzhetők, hogy tovább szopjanak. A kisbaba leggyakrabban valamikor a kilencedik és a tizenkettedik hónap között hagyja abba magától a szopást. Ha a gyerek tizennyolc hónapos korában sem mutatja jelét annak, hogy szeretné elhagyni az anyai mellet (és ez nem szokatlan), lehet, hogy ő maga nem is fogja soha kezdeményezni az elválasztást.
Az anya helyzete
Bár ajánlott egy teljes évig szoptatni a babát, előfordul, hogy ez nem lehetséges vagy nem kívánatos. Néha a munka az akadály, és az egész napra való anyatej lefejésének megszervezése túl nagy áldozatot követel. Néha (az iskolától kezdve a sporton keresztül a házaséletig) más tevékenységekkel ütközik a szoptatási időrend.
Ha a szoptatás már nem illik az anya életébe, életstílusába, érdemes megfontolni a részleges vagy teljes elválasztást. Lehetőleg ne olyankorra időzítsük az elválasztást, amikor más, nagyobb változások is történnek az anya vagy a baba életében (lásd alább). Betegség vagy utazás szintén jó ok lehet az elválasztásra; ebben az esetben nincs más lehetőség, mint a hirtelen elválasztás.
A baba helyzete
A gyerek elválasztására az a legjobb időszak, amikor otthon minden teljes nyugalomban van. Betegség, fogzás, költözés, nyaralás, az anya visszatérése a munkába, új pótmama vagy a baba életében történő bármifajta változás vagy stressz idején jobb elhalasztani az elválasztást, hogy a baba ne legyen kitéve további megpróbáltatásnak.
Az anya egészségi állapota
Ha állandóan kimerültek vagyunk, és úgy tűnik, ennek nincs más magyarázata, mint a szoptatás fizikai és érzelmi terhe, az orvossal egyeztetve talán tanácsos lenne elválasztani a gyereket, annak érdekében, hogy visszanyerjük erőnket. Döntés előbb azonban győződjünk meg róla, hogy nem csak egy könnyen orvosolható problémáról van-e szó, például helytelen táplálkozás és/vagy nem elegendő pihenés.
A baba egészsége
Ahogy a baba növekszik, az anyatej-utánpótlás jelentősen csökkenhet. Ha a gyerek súlya alig nő, ha letargiás, ingerlékeny vagy bármilyen más jelét mutatja annak, hogy nem gyarapszik megfelelően (az orvos bizonnyal meg tudja állapítani, ha erről van szó), lehet, hogy a tej nem elegendő táplálkozási igényeinek a kielégítésére. Három lehetőség van: több szilárd ételt adni, tápszerrel egészíteni ki az étrendjét vagy teljesen elválasztani. Az elválasztott babák gyakran hirtelen érdeklődést mutatnak olyan ételek iránt, amelyeket addig elutasítottak, amíg az anyai mell készenlétben volt, és újból elkezdenek gyarapodni.
A baba egyéb táplálékforrásai
Ha a gyerek egész idő alatt evett cumisüvegből is, a cumisüvegre történő elválasztás bármikor viszonylag egyszerű. Hasonlóképpen, ha a baba már egészen jól megtanult csészéből folyadékot inni, rögtön csészére történő elválasztás (a cumisüveg kihagyásával) is lehetséges az első év végén. Ha viszont a gyerek nem hajlandó tejet fogyasztani semmilyen más forrásból, csak mellből, akkor az elválasztással várni kell addig, amíg vagy a cumisüvegből, vagy a csészéből ivás már megy.
A gyerek életkora
Nem számít, hogy mennyi idős a gyerek, ha sem ő, sem az anya nem akar véget vetni a szoptatásnak, akkor folytassák, amíg szeretnék. Ha viszont az anya már készen állsz az elválasztásra, érdemes néhány dolgot megfontolnia. A legtöbb kisbaba, még ha nem kezdeményezi is, az első születésnapja körül könnyebben elválasztható, s ekkor csészében adott teljes tejre lehet váltani (tápszer nem szükséges). A többségnek már kisebb a szopási igénye, nem szeretik, ha etetés közben karban tartják őket vagy ülniük kell (egyesek jobban szeretnek állva szopni), és általában sokkal függetlenebbek.
Ebben a korban (10. hónap) még nincsenek kialakult szokásaik – később, tipegőként majd lesznek -, ami ugyancsak könnyebbé teszi az elválasztást. A döntés az elválasztásról csak egy lépés abban a hosszú – és már a cumisüvegből való első korttyal vagy az első kanál szilárd étellel elkezdődő – folyamatban, amelyben a baba az anyatejtől eljut más táplálékforrásokig. Bármikor és bárhogy következzék is be, az elválasztás mindig vegyes érzelmekkel jár.
Egyrészt valószínűleg megkönnyebbülést hoz, hogy felszabadulunk a szoptatás kötelezettsége alól, és felvillanyozódunk a nagyobb kötetlenség kilátásától (egy késő esti kimaradás a városban, egy távol töltött hétvége). Bizonyára büszkék vagyunk, hogy a csemeténk újabb lépést tett a felnőtté válás felé vezető úton. De ugyanakkor szomorúak is, hogy véget ér gyerekünk életének egy fejezete, bánatosak, hogy lazulni kezdenek a kötelékek, és fáj annak a tudata, hogy a gyerek már soha többé nem fog ennyire függeni tőlünk – és rajtunk.
Akár korábban, akár később, az elválasztás elkerülhetetlen mérföldkő a gyerek fejlődésében – mint mondják, mire valaki főiskolára megy, már nem csügg az anyja emlőjén. A gyerek (még ha valóban szenvedélyes szopós volt is) végül is csak rövid ideig fogja hiányolni az anyai mellet, és valószínűleg sokkal gyorsabban továbblép, mint szeretnénk. Mi is túl fogjuk élni az anyaságnak ezt az emlékezetes korszakát, bár valószínűleg továbbra is belesajdul majd a szívünk, ha kismamákat látunk szoptatni, akár évekkel később.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.