A beszédtanulás segítése babáknál
Nagy utat tettél meg, babám. Az újszülöttől – aki csak sírni tud, ha közlendője van, és nem ért mást, csak a saját elemi szükségleteit – a félévesig – aki már artikuláltabb hangokat ad, szavakat ért, és azt is ki tudja fejezni, ha haragszik, csalódott vagy örül -, majd a nyolc hónaposig – aki már kezdetleges hangokkal, mozdulatokkal is ki tudja kifejezni magát – egészen mostanáig, az első érthető szavakig. Máris szép teljesítmény, és még csak most jön a java! A következő hónapokban a gyerek egyre értelmesebb lesz, egy- és másfél éves kora között pedig a használt szókincse is nagyot fog bővülni.
A gyerek beszédkészségének fejlődését az alábbi módokon tudjuk elősegíteni
Címkézni, címkézni, címkézni:
Mindennek van neve, amit a baba használ, nevezzünk hát mindent a nevén. Szóban címkézzünk fel mindent, ami a kicsit otthon körülveszi (fürdőkád, vécé, mosogató, tűzhely, járóka, lámpa, asztal, heverő stb.); játékosan kerestessük meg vele a szemet, az orrot, a szájat (fogjuk meg a kezecskéjét, és tegyük a szemünkre, orrunkra, szánkra stb., és végül adjunk rá egy puszit), mutassunk rá az ő megnevezett testrészeire is, séta közben mutogassunk neki madarakat, kutyákat, fákat, leveleket, virágokat, autókat, teherautókat, tűzoltókocsikat.
Az embereket se hagyjuk ki:
Mutassunk meg neki mamákat, papákat, kisbabákat, nőket, férfiakat, kis és nagy lányokat, fiúkat. És a babát hívjuk gyakran a nevén, hogy kialakuljon az éntudata.
Figyelni, figyelni, figyelni:
Amit a baba nekünk mond, az legalább olyan fontos, mint amit mi mondunk. Még ha nem is mond igazi szavakat, figyeljük a halandzsát, és nyugtázzuk valamilyen válasszal, például: „Nahát, de érdekes!”, „Igazán?” Ha kérdezünk tőle valamit, várjuk meg a választ, még ha egyelőre csak mosoly, élénk testbeszéd vagy érthetetlen karattyolás formájában érkezik is.
Próbáljunk szavakat kihámozni a karattyolásából:
Az első szavak még olyan nehezen formálódnak, hogy sokszor a szülők se képesek megfejteni őket. A felismerhetetlen szavakat próbáljuk összehozni olyan dolgokkal, amikre vonatkozhatnak: ha a gyerek rendszeresen mondogatja, akkor biztos van valami értelmük, még ha nyomokban sem hasonlítanak az igazi szavakra.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha valamelyik szavát nem tudjuk magunknak lefordítani, mutassunk rá a lehetőségekre (pl. „a labdát – üveget – játékot kéred?”), hátha kiderül, jól gondoltuk-e. Lesznek nehézségeink, míg a gyerek beszéde érthetőbbé válik, de ha vállaljuk az állandó tolmács szerepét, a gyerek beszédkészségének gyorsabb fejlődésén kívül lelkének is jót teszünk, hogy legalább egyvalaki van, aki nagyjából megérti őt.
Foglalkozzunk sokat fogalmakkal:
Ami nekünk magától értetődő, azt a kisgyereknek még meg kell tanulnia. Az alább felsorolt fogalmak megértetése elősegíti a gyerek fejlődését, de természetesen még rengeteg más fogalmat taníthatunk neki. A fogalom nevét akkor kell kimondani, amikor a gyerekkel közösen találkozunk vele.
Hideg, meleg, forró:
Fogja meg a kávéscsésze meleg falát és utána egy jégkockát, dugja az ujját-nyelvét hideg után meleg vízbe, meleg tejbegríz után hideg tejecskébe stb.
Fönt-lent:
Lassan emeljük föl magasra, majd engedjük vissza a földre; tegyünk föl egy kockát a komódra, majd tegyük le a földre; szánkóztassuk föl-le a gyereket.
Kinn-benn:
Tegyünk kockákat egy dobozba vagy vödörbe, majd borítsuk ki. Ismételjük meg különféle dolgokkal.
Teli, üres:
Mutassunk meg neki egy vízzel töltött, majd egy üres edényt, teli és üres homokozóvödröt stb.
Vizes, száraz:
Mutassunk neki mosáskor vizes ruhát és száraz törülközőt, fejmosás után hasonlítsuk össze az ő vizes haját a mi száraz hajunkkal stb.
Kicsi, nagy:
Tegyünk egymás mellé egy nagy és egy kis labdát; a tükör előtt mutassuk meg, hogy a papa nagy, a baba kicsi stb.
Környezetismeret, ok és okozat:
„Kisütött a napocska, világos lett!” „Beteszem a jó hideg hűtőbe, hogy friss és finom maradjon.” „Fogmosáshoz neked kicsi kefe való, a hajadhoz nagy kefe, felmosáshoz nagyon nagy pamacs.” „Ha fölnyomod a kapcsolót, és világos lesz, ha lenyomod, akkor kialszik a lámpa, és sötét lesz.” És így tovább. A gyerek beszéd- és olvasási készségének sokkal többet használ a világ dolgainak, köztük az emberi szükségletek, érzelmek elmagyarázása, mint összefüggéstelen szavak bemagoltatása.
Színismeret:
Ha van rá megfelelő alkalom, kezdhetjük megismertetni vele a színeket. „Látod azt a lufit? Olyan piros, mint a pólód!” „Ez az autó zöld, a te babakocsid is zöld.” „Nézd, milyen szép sárga virág!” Tegyük ezt annak tudatában, hogy a gyerekek általában csak hároméves korukra kezdik fölfogni a színeket.
Kétféle beszédmód:
Használjunk felnőtt mondatokat, majd fordítsuk le gyerek nyelvre. „Most elmegyünk sétálni. Apa, Berci megy pápá!” „Remek, mind megetted az uzsonnát! Bogi megette a hamit.” Ha kétszeresen mondjuk, kétszeresen tanul.
Ne gügyögjünk:
Beszéljünk egyszerűen, de szabatosan, mert ha gyermeteg hangon selypegünk, például „kérem” helyett „kéjem”-et és hasonlókat mondunk neki, nehéz lesz megtanulnia a szavak rendes kiejtését. Ezzel ellentétben a szóhasználat lehet kisbabás, például a kutyát szabad kutyusnak, vau-vau-nak nevezni, ezzel nem ártunk, és ebben a korban jobban is tetszik neki.
Bevezetés a nyelvi viszonyokba:
Bár a nyelvtanilag helyes beszédet egy-két éven belül nem várhatjuk el tőle, egyéves kortól hozzá kell szoknia, eleinte személyekkel kapcsolatban. Például: „Apád mindjárt hozza a reggelidet.” „Hozok neked valamit enni.” „Ez a könyv anyáé az enyém, ez Marikáé. Az ő könyve – az övé.” így a tulajdonviszonyokat is tanulja.
Bírjuk válaszra:
Mondjunk neki olyasmit, amire szóban vagy mozdulattal felelnie kell. Néhány példa: „Mit kérsz, kenyeret vagy kiflit?” „Melyik pizsamát vegyük fel, a Miki egereset vagy a repülőst?” A kérdés után várjunk, hadd fontolja meg, s ha valamilyen módon értésünkre adta, melyik mellett döntött, azt nevezzük meg. Tegyünk fel neki kérdéseket, például: „Elfáradtál?” „Kérsz enni?” „Hintázzunk?”
Eleinte inkább bólogatással, fej rázassál fog felelni, de fő, hogy feleljen. Kérjük meg, hogy segítsen megkeresni „elveszett” tárgyakat (amik természetesen nincsenek igazán elveszve). „Nem tudod, hol a labda?” Adjunk neki bőven időt a keresgélésre, majd ünnepeljük, ha megtalálta. Az is hangos dicséretet érdemel, ha jó irányban keresgél: „Nahát, ott van a labda!”
Ne erőltessük:
Ha szavak helyett hadonászva, artikulálatlan hangokkal próbál kérni valamit, biztatgassuk: „Mondd meg anyának, mit akarsz.” Ha megint csak morog és mutogat, kínáljunk fel megfelelő választási lehetőséget, például: „Melyiket kéred, a macit vagy a kutyust?” Ha a válasz ezúttal sem szóban érkezik, nevezzük meg magunk a kiválasztottat: „Tessék, a kutyus.” A gyerektől tilos megtagadni dolgokat csak azért, mert még nem tudja vagy nem képes rendesen kimondani a nevüket. A szavak nélküli társalgást nemsokára úgyis kiszorítja a beszéd.
Adjunk neki egyszerű utasításokat:
Egyéves korra (néha előbb is) a kisgyerekek lassan már hajlandók kéréseknek engedelmeskedni, feltéve hogy egyszerű utasításokat kapnak, és egyszerre csak egyet. Például ne azt kérjük tőle, hogy vegye föl a kanalat, és adja ide, hanem először csak ennyit: „Légy szíves, vedd föl a kanalat”, s ha ezzel megvan, jöhet a folytatás: „add ide a papának”. Ha rá akarjuk szoktatni, hogy szívesen engedelmeskedjék, kérjünk tőle olyasmiket, amiken amúgy is töri a fejét. Ha például a kekszes doboz felé nyúl, szólítsuk fel, hogy vegyen ki egy kekszet. Ezáltal a megértőképessége, a beszéd előfeltétele is fejlődik.
Ne viselkedjünk vele tapintatlanul:
Ilyen kicsi gyereknél már az is ritkaságnak számít, ha egyetlen szót szépen ki tud mondani, de kizárt dolog, hogy egy felnőtt szabatosságával ki tudja ejteni. Néhány mássalhangzóval akár évekig küszködhet, a szavak végét még jó pár hónapig elsikkasztja (pl. Adj tejecskét helyett „aja tejecs” stb.). A gyereket nem szabad tanáros szigorral kijavítani, ha nem jól mondja ki a szavakat, egyáltalán nem érdemes túl sokat kritizálni, mert elbátortalanodik.
Ehelyett folyamodjunk szelíd módszerekhez, ne prédikálva tanítsuk, nehogy megbántsuk az önérzetét, hisz még nagyon érzékeny. Ha az égre pillantva így szól: „anya, csij-ja!”, ilyesformán kell neki válaszolni: „Bizony, csillag, és ott a hold.” Másrészt bármily aranyosan hangzik a rosszul ejtett szó a gyerek szájából, álljunk ellen a kísértésnek, és ne utánozzuk, különben összezavarjuk (a gyereknek hallás után kell megtanulnia a szavakat).
Újabb olvasnivalók:
A totyogókorba lépő kisgyerekek kedvencei továbbra is a versikék, az állatos képeskönyvek, a járművek, a játékok és a gyerekek. Néhányan már a nagyon egyszerű mesékre is fogékonyak, de még el kell telnie néhány hónapnak, mire képesek lesznek nyugodtan végighallgatni. Ebben az életkorban egy-egy könyv az olyan gyereket se tudja 3-4 percnél tovább lekötni, aki egyébként szereti, mert még nem tud tovább egy dologra figyelni.
Tovább fogja bírni, ha őt magát is bevonjuk a mese alakításába. Ne csak mi magyarázgassuk a képeket (pl. „Lám, a cicusnak kalap van a fején!”), hanem őt is kérjük meg, hogy mutassa meg az ismerős dolgokat (megneveznie még nem kell), s amelyiket nem ismeri vagy elfelejtette, annak mondjuk meg a nevét. Nemsokára eljön az idő (néha meglepően gyorsan), hogy a gyerek kívülről fújja a könyvből ismert versikék rímeit.
Gondolkozzunk számokban:
A számolás természetesen még odébb van, de az egy és a sok fogalma már most sem korai a gyereknek. Fokozatosan adagoljuk az alapvető tudnivalókat például így: „Tessék, egy keksz.” „Nézd, milyen sok madárka ül a fán!” „Két kiscicád van.” Számoljuk neki hangosan a lépcsőfokokat (főleg ha mindkét kezénél tartva már maga is fel tud menni), mondjunk neki számolós mondókákat, pl. „Egy, kettő, három, te vagy az én párom” stb. Számlálós mondókánál az ujjaink kinyújtásával is mutassuk a számokat.
Építsük be a számolást a gyerek életébe:
Számoljuk le egytől tízig, hogy hány szelet húst teszünk a serpenyőbe; hányadik kanál liszt, darab tojás kerül a sütemény tésztájába, hány karika banánt szeleteljük a baba papijába stb.
Jelbeszéd:
Sok szülő kedves mulatsága, hogy szavait különféle kar- vagy kézjelzésekkel és egyéb jelekkel kíséri: a társalgás megkönnyítésén kívül a gyerek így nemcsak könnyebben, gyorsabban tanul meg beszélni, hanem kutatási eredmények szerint jobban is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.