Bababiztos otthon?
„Mindig azt mondogattam, hogy egy baba nem változtathatja meg az életemet. A mászós korba került lányom mellett azonban az évek során összegyűjtött értéktárgyak veszélybe kerültek. El kellene tennem ezeket, vagy tanítsam meg őt arra, hogy tartsa távol magát tőlük?”
Sok porcelánboltban annyira találna szíves fogadtatásra egy elefánt, mint egy hét vagy nyolc hónapos baba. Valójában a törékeny értéktárgyaink olyan biztonságban vannak a nappalinkban, mint a kicsike lenne egy bikaviadal kellős közepén.
Tehát ha nem akarjuk, hogy a baba talpa alatt zúzódjon össze a Párizsban beszerzett kristálykehely vagy az a márkás porcelánváza, amit a legjobb baráttól kaptunk nászajándékba, akkor tegyük el ezeket a gyerek elől, amíg elég idős és eléggé felelős nem lesz ahhoz, hogy tisztelettel bánjon ezekkel – ehhez még hosszú évekig kell várni. Tegyünk hasonlóképpen az olyan tárgyakkal (dísztárgyakkal és egyebekkel), amelyek eléggé nehezek ahhoz, hogy a kicsi megsérülhessen, ha magára rántja.
Azért nem feltétlenül szükséges, hogy a család a csupasz négy fal között töltse a következő éveket
Ha azt akarjuk, tanuljon meg együtt élni a finomabb és törékenyebb dolgokkal, szükséges már ilyen korában megismernie ezeket. Hagyjuk a gyűjtemény néhány strapabíróbb és kevésbé értékes darabját a baba keze ügyében! Ha hozzányúlna, határozottan mondjuk neki: „Nem, ne nyúlj hozzá! Ez anyáé és apáé!”
Adjunk neki egy játékot, és mondjuk neki, hogy ez az övé
Ha kitart amellett, hogy a tiltott tárgyhoz nyúljon, tegyük el (a túl sokszor elhangzó „nem” hatástalanná válik), és vegyük elő egy másik napon. Nem számíthatunk arra, hogy engedelmeskedik (a kicsi babák memóriája rövid), de a gyerek végül megérti. Amint idősebb lesz, tarthatunk gyakorlati oktatást – ekkor kezében tarthat és megfelelő módon dédelgethet törékeny tárgyakat, erős felügyelet mellett, azzal az értékes tapasztalattal gazdagodva, hogy hogyan bánjunk az értékes tárgyakkal.
Ha bízhatunk abban, hogy messzire elkerüli ezeket vagy óvatosan bánik velük, visszatehetjük a kristálykelyhet és a porcelánvázát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.