Cumisüveg-szindróma – fogromlás
„Egy baráti családban a babának ki kellett húzni az első két fogát cumisüveg-szindróma miatt. Hogy akadályozhatom meg, hogy a kisfiammal ez történjen?”
Nincs semmi annál aranyosabb, mint egy mosolygó, elöl foghíjas első osztályos. De a cumisüveg-szindróma miatt elveszteni a fogakat – mielőtt itt az ideje a kihullásuknak – már nem annyira aranyos.
Szerencsére a cumisüveg-szindróma teljes mértékben megelőzhető!
Leggyakrabban az első két életév során alakul ki, amikor a fogak a legérzékenyebbek, és oka legtöbbször az, hogy a baba rendszeresen cumisüveggel (vagy mellbimbóval) a szájában alszik el. Az éppen fogyasztott folyadékban (anyatej, tápszer, gyümölcslé, tehéntej vagy cukrozott ital) lévő cukor a szájban lévő baktériumokkal együtt rongálja a fogakat.
A romlást fokozza, hogy alvás közben jelentősen csökken a nyáltermelés, amely általában felhígítja az ételt és az innivalót, és segíti a nyelési reflexet. Mivel keveset nyel, az utolsó korty a baba szájában marad, és órákig érintkezik a fogaival.
A cumisüveg-szindróma elkerülése érdekében:
- Soha ne adjunk a babának glükóztartalmú (cukros) vizet, még fogainak kibújása előtt sem, így nem szokik hozzá az édes ízhez. Ugyanez vonatkozik más cukros italokra, mint például áfonyanektárra, gyümölcslékeverékekre, gyümölcsitalokra vagy gyümölcsnektárokra. Még a 100 százalékos gyümölcsleveket is hígítsuk vízzel. Ha lehetséges, gyümölcslevet csak pohárban kínáljunk, így a baba nem szokik rá a gyümölcsleves cumisüvegre.
- Miután a baba fogai kijöttek, ne fektessük le este aludni vagy nappal szunyókálni egy cumisüveg tápszerrel, anyatejjel vagy gyümölcslével. Nem fog problémát okozni, ha csak alkalmanként fordul elő, de ha rendszeresen, akkor igen. Ha muszáj lefekvéskor cumisüveget adni neki, legyen benne tiszta víz, ami nem károsítja a fogakat (és ha fluoridos, akkor még erősítheti is).
- Ne engedjük, hogy a baba cumiként használjon egy cumisüveg tejet vagy gyümölcslevet, és azzal másszon vagy feküdjön, miközben kedvére kortyol belőle. Az egész napos kortyolgatás éppannyira káros a fogakra, mint az éjszakai szopogatás. A cumisüvegeket tekintsük az étkezések, az uzsonnák tartozékának, és használjuk rendszeresen, a megfelelő elrendezésben (a karunkban, a babaszékben, az etetőszékben vagy más megfelelő, etetésre alkalmas székben) és megfelelő időben. Ugyanezek a szabályok vonatkoznak a kortyolgatós poharakra.
- Ne engedjük, hogy az ágyunkban alvó baba egész éjszaka a mellünknél maradjon, és amikor neki tetszik, szophasson. Az anyatej szintén fogkárosodást okozhat, márpedig ha engedjük, hogy megüljön a baba szájában, a folyamatos éjszakai szopás során ez megtörténhet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.