Egy hónapos a baba? Mit tud és milyen orvosi vizsgálatok lesznek?
Hazavittük az újszülöttet, és megpróbálunk mindent megadni neki, amit csak tudunk. Ugyanakkor kételkedünk magunkban: elegendő-e az, amit adni tudunk? A napirendünk (és az életünk, még ha nem is vesszük tudomásul) a feje tetejére áll: a babát úgy tartjuk, mintha üvegből volna, és nem emlékszünk rá, mikor sikerült legutóbb zuhanyozni, vagy két óránál többet aludni egyfolytában.
Amíg a baba aranyos, de alig reagáló újszülöttből édes kisgyermekké fejlődik, az álmatlanul töltött éjszakáinkat és mozgalmas nappalainkat valószínűleg nemcsak a színtiszta öröm tölti be, hanem a kimerültség is – az újonnan felmerülő kérdésekről és aggodalmakról nem is beszélve.
Felmerülő kérdések:
Eleget eszik a gyermekem? Miért hány ki olyan sok mindent? Ezek a sírási rohamok hasfájást jelentenek? Fog valaha is a gyerek (és mi) egész éjszakán át aludni? És naponta hányszor hívhatom a gyerekorvost? Ne aggódjunk. Hisszük vagy sem, a hónap végére a csecsemővel kényelmes rutin alakul ki, amely továbbra is kimerítő, de sokkal jobban kezelhető. Tapasztalt profinak fogjuk magunkat érezni a babaápolási szerepjátékban (legalábbis ahhoz képest, ahogy most érezzük magunkat), viszonylag gondtalanul fogjuk etetni, büfiztetni, fürdetni és gondozni a babát.
Mit tud a baba?
Fejlődése során minden csecsemő elérkezik bizonyos mérföldkövekhez. Akkor se kell megijedni, ha egy-egy állomást mintha lekésne a baba: minden bizonnyal hamarosan annak is eljön az ideje. Minden gyereknek a saját fejlődési tempója a normális. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a hason fekve gyakorolható készségeket csak akkor tudja megtanulni, ha módjában áll gyakorolni őket.
Adjuk meg tehát a lehetőséget a csecsemőnek, hogy felügyelet mellett hason fekve játsszon. Ha kétségeink vannak a gyermek fejlődésével kapcsolatban, forduljunk orvoshoz. A koraszülöttek valamivel később érkeznek el az egyes fejlődési fokokhoz, mint időre született kortársaik: az esetek többségében nagyjából annyit késnek, amennyivel korábban születtek (korrigált korukat tehát onnan „számoljuk”, mint ha időre születtek volna), néha többet is.
- Sebészet
- Szívinfarktus – tünetei, diagnózisa
- Hagyományos röntgenfelvétel, ultragyors CT és MRI
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mit tud a baba?
Minden szülő szeretné tudni, hogy a gyermeke jól fejlődik-e. Ám ha a gyermeküket az ugyanolyan korú „átlagos” csecsemőhöz hasonlítják, azt tapasztalják, hogy a sajátjuk vagy fejlettebb, vagy kevésbé fejlett – mert nagyon kevés az „adagos” baba.
Négy csoport következik itt hónapról hónapra. Az elsőt („Ezt kell tudnia a babának”) a csecsemők 90 százaléka minden hónapban biztosan eléri. A másodikat („Valószínűleg tudni fogja”) körülbelül a babák 75 százaléka teljesíti. A harmadik csoportba („Talán tudni fogja”) nagyjából a babák fele tartozik. Végül a negyedik kört („Esetleg még ezt is tudja”) a babáknak mintegy 25 százaléka teljesíti.
A szülők azt fogják tapasztalni, hogy gyermekük egyazon időben több kategóriában sikeres
Néhányan azt figyelhetik meg, hogy a csemetéjük állandóan ugyanabban a kategóriában marad. Többeknél pedig a babák fejlődése nem egyenletes, egyik hónapban lassú, a következő hónapban pedig hatalmas ugrás észlelhető. Valamennyien megnyugodhatnak abban a tudatban, hogy a gyermek teljesen rendben fejlődik.
Aggodalomra legfeljebb akkor van ok – és ilyenkor az orvossal meg kell beszélni a problémát -, ha a gyermek tartósan nem éri el az első, vagyis az „Ezt kell tudnia a babának” szintet. Még ebben az esetben sem biztos, hogy valóban gond van, talán a gyermek csak más ütemben halad (vagy fordul meg, vagy áll fel).
Az első hónapban ezt kell tudnia a babának:
- Sima felületen hason fekve rövid ideig felemelni a fejét.
- Arcra fókuszálni.
Valószínűleg tudni fogja:
- Csengőre valamilyen formában reagálni (például megijed, felsír, elhallgat).
Talán tudni fogja:
- Hason fekve 45 fokban felemelni a fejét.
- Síráson kívül más hangot is adni (pl. gügyögni).
- Mosolyra mosollyal válaszolni.
- Ennek a hónapnak a végére a csecsemőnek fókuszálni kell az arcra.
Esetleg még ezt is tudja:
- Hason fekve 90 fokban felemelni a fejét.
- Függőleges helyzetben megtartani a fejét.
- A két kezét összeérinteni.
- Spontán mosolyogni.
Mire számíthatunk az e havi ellenőrzésen?
A baba fejlődésének ellenőrzése olyan eseménnyé válik, amelyre örömmel készülünk, nemcsak azért, mert megtudhatjuk, mennyit fejlődött a gyermekünk, hanem azért is, mert tucatnyi olyan kérdést feltehetünk, amely az orvosnál tett legutolsó látogatásunk óta merült fel, de nem ütötte meg azt a mértéket, hogy őrülten, azonnal felkapjuk a telefont (lesznek ilyenek is szép számban). Mindig készítsünk egy listát ezekről a kérdésekről, és vigyük magunkkal az ellenőrzésre.
Minden orvos a saját módszere szerint végzi el a baba fejlődésének ellenőrzését
A fizikális vizsgálat általános menete, valamint az ellenőrző vizsgálatok száma és iránya, az elvégzett műveletek a gyermek egyedi szükségletei szerint változnak. Általánosságban a következőket várhatjuk a gyermekünk egy- és négyhetes kora közötti vizsgálatnál. (Az első látogatás korábban is megtörténhet, vagy egy hónapon belül több ellenőrzésre is sor kerülhet különleges körülmények esetén, például ha az újszülött besárgult vagy koraszülött, vagy valamilyen probléma merül fel a szoptatásnál.)
- Kérdéseket fognak feltenni az anya, a baba és a család hogylétéről, a baba evési szokásairól, alvásáról, bélműködéséről és általános fejlődéséről.
- A baba súlyának, hosszának, fej körfogatának mérése és a fejlődés ütemének ábrázolása a születéstől kezdve.
- Látás- és hallásvizsgálatok.
- Ha eddig nem, most átadják az újszülöttkori szűrővizsgálat (PKU, hypo-thyreosis és más veleszületett anyagcserezavarok) leleteit. Ha az orvos nem említi a vizsgálatokat, akkor az eredmény valószínűleg normális, de azért kérjük el, hogy nekünk is meglegyen. Ha a gyermeket ezen vizsgálatok elvégzése előtt kiadták a kórházból, vagy ha a teszteket a gyermek születése után eltelt első 72 órában végezték el, akkor valószínűleg ez alkalommal kerül sor az elvégzésükre vagy a megismétlésükre.
Fizikális vizsgálat
Az orvos vagy a gyermekgondozó a következőket (vagy a következőkből a legtöbbet) vizsgálja meg tapasztalt szemmel vagy kézzel, olykor egyetlen megjegyzés nélkül:
- A szívhangok meghallgatása sztetoszkóppal, a szívverés vizuális ellenőrzése a mellkason.
- A has áttapintása, bármilyen rendellenes dudor, duzzanat keresése.
- A csípő ellenőrzése csípőficam kizárására, a lábak rotációjával.
- Kéz és karok, láb és lábfej normális fejlődésének és mozgásának megállapítása.
- Hát és gerinc vizsgálata bármilyen rendellenesség kimutatására.
- Szemvizsgálat oftalmoszkóppal és/vagy réslámpával, a normális reflexek és a fókuszálás, valamint a könnycsatorna átjárhatóságának ellenőrzésére.
- Fülvizsgálat otoszkóppal a szín, folyadék és mozgás ellenőrzésére.
- Az orr vizsgálata otoszkóppal a nyálkahártyák színének és állapotának szemrevételezése.
- Száj- és torokvizsgálat faspatulával a szín, gyulladás, duzzanat megállapítására.
- A nyak, a normális mozgás ellenőrzése, pajzsmirigy és nyirokcsomók méretének vizsgálata (nyirokcsomók csecsemőkben sokkal könnyebben tapinthatók, ami teljesen normális jelenség).
- A hónalj esetleges duzzadt nyirokcsomóinak kitapintása.
- Kutacsok (a fejen lévő puhább részek) tapintása kézzel.
- Légzés és légzési működések megfigyelése szabad szemmel, néha sztetoszkóppal és/vagy a mellkas és a hát óvatos kopogtatásával.
- A nemi szervek ellenőrzése bármilyen rendellenességre (például sérv vagy rejtettheréjűség), a végbélnyílás vizsgálata repedésekre vagy hasadékokra; a pulzus ellenőrzése az ágyékon, a combverőér erős, ritmusos ütéseinek tapintásával.
- A köldökzsinór és (adott esetben) a körülmetélés sebének gyógyulása.
- A bőr színének, tónusának vizsgálata, esetleges kiütések és sérülések, például anyajegyek szemrevételezése.
- A baba korának megfelelő reflexek ellenőrzése.
- Mozgás és viselkedés, másokhoz való viszony általános vizsgálata.
- Tanácsadás arról, hogy mi várható a következő hónapban a táplálkozás, az alvás, a fejlődés és a csecsemő biztonsága területén.
- Esetleges hepatitis B-oltás, ha születéskor nem végezték el, és ha nem a kombinált dtap-hepb-IPV-vakcinában fogják beadni (ez két hónapos kortól adható).
A vizit alatt ne felejtsük el:
- Megérdeklődni, hogy a baba betegsége esetén hogyan hívhatjuk az orvost. (Milyen esetekben kell az éjszaka kellős közepén telefonálni? Hogyan érhető el az orvos rendelési időn kívül?).
- Elmondani minden aggodalmunkat, amely az elmúlt hónap során a baba egészségével, viselkedésével, alvásával, táplálkozásával stb. kapcsolatban felmerült.
- Feljegyezni az orvostól kapott információkat és tanácsokat, hogy később ne felejtsük el.
- Hazaérve azonnal írjunk fel minden lényeges információt (a baba súlyát, hosszát, fej körfogatát, vércsoportját, vizsgálati eredményeket, anyajegyeket) egy folyamatosan vezetett egészségügyi naplóba.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.