Egy hónapos baba táplálása
A szülői szerepnek ebben a korai szakaszában az anyuka és a baba valószínűleg nem tölt külön egy vagy két óránál többet, ha egyáltalán elválnak, de minden szoptatós kismama életében eljön az az idő, amikor az állandó szoptatásnál több szabadságra van szüksége vagy több szabadságot szeretne, amikor nem tudja megszoptatni a csecsemőjét, mert dolgozik, utazik, esti programja van, de nem akar lemondani az anyatejes etetésről. Ilyenkor jöhet jól a lefejt tej.
Mire jó a fejés?
Itt nem annyira a fizika, mint inkább az anyai túlhajszoltság törvénye működik: nem mindig lehet garantálni, hogy a baba és az anyai mell ugyanabban az időben ugyanazon a helyen legyen. Akkor is van azonban lehetőség anyatejjel táplálni a babát (és így fenntartani a tejelválasztást), ha anya és gyermeke kilométerekre van egymástól, ez pedig a tej lefejése.
Sokféle (rövid vagy hosszú távú, rendszeresen előforduló vagy csak alkalmankénti) helyzetben szükséges vagy érdemes leszívni az anyatejet.
Az alábbiakban felsoroljuk a fejés leggyakoribb okait:
- Enyhíteni a feszülést, amikor a tej termelődés megindul.
- Összegyűjteni a tejet a baba táplálásához, amikor a kismama dolgozik.
- Tartalékot képezni arra az esetre, ha a mama távol van otthonról.
- Serkenteni vagy fenntartani a tejelválasztást.
- Mélyhűtőben tárolni a tejet, rendkívüli esetekre.
- Megelőzni a mell feszülését, fenntartani a tej termelődést, amikor a szoptatás ideiglenesen nem lehetséges, például a mama vagy a baba betegsége miatt.
- Fenntartani a tej termelődést, amikor a szoptatást ideiglenesen abba kell hagyni, mert az anya olyan gyógyszert szed, amely mellett nem szabad szoptatni.
- Anyatejet biztosítani a kórházban lévő, beteg vagy koraszülött babának.
- Anyatejet biztosítani cumisüveg feltöltésére vagy más mesterséges tápláláshoz, amikor a (koraszülött vagy más bajjal küszködő) baba gyenge ahhoz, hogy szopjon, vagy valamilyen szájüregi rendellenesség akadályozza a szopásban.
- Újból beindítani a tejelválasztást, ha az anya csak később dönt a szoptatás mellett, vagy ha a babáról korai elválasztás után kiderül, hogy allergiás a tehéntejre.
- Megindítani a tejelválasztást örökbe fogadó anyánál, illetve a biológiai anyánál, ha tej termelődése lassan indul be.
A mellszívó kiválasztása
Régen kizárólag kézzel fejtek hosszú, nehéz munkával, amely gyakran nem is eredményezett jelentős mennyiségű tejet (és igencsak fájdalmas volt). Manapság a szoptatás reneszánsza arra ösztönözi a gyártó cégeket, hogy mellszívók széles választékát kínálják, kezdve az egyszerű, kézzel működtetett, olcsó modellektől egészen a drága, kórházi használatra is alkalmas elektromos berendezésekig (amelyek ma már otthoni használatra is megfizethető árúak).
Ezekkel az eszközökkel a mell leszívása könnyebb és kényelmesebb
Bár még ma is vannak anyák, akik a mellfeszülés enyhítésére kézzel fejnek, a legtöbben inkább elektromos, elemes vagy kézi mellszívót használnak.
- Az anyatej összetétele
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mielőtt eldöntjük, milyen típusú tejpumpa lenne számunkra a legkedvezőbb….
Végezzünk el egy kis házi feladatot:
Gondoljuk át az igényeinket
Rendszeresen akarjuk-e fejni a tejet, mert visszatérünk a munkába, vagy várhatóan naponta házon kívül leszünk? Csak alkalmanként egyszer-egyszer kívánunk leszívni egy tartalék üvegre valót? Vagy folyamatosan mellszívót fogunk használni, mert a beteg vagy koraszülött újszülött hetekig vagy hónapokig is a kórházban tartózkodhat?
Mérlegeljük a lehetőségeket
Ha hosszabb időn keresztül naponta többször le fogjuk szívni a tejet (például munkába állás miatt vagy idő előtt született csecsemő etetéséhez), valószínűleg egy dupla elektromos mellszívó a legjobb megoldás. Ha alkalmi távollétek miatt van szükség a tej pumpára, ahhoz a néhány üveghez egy elektromos, elemes vagy kézi mellszívó is megfelel.
Ha terveink szerint csak akkor fejünk, ha feszül a mellünk, és csak nagy ritkán töltünk meg egy tartalék üveget, akkor valószínűleg kézzel is boldogulunk (bár egy olcsó kézi tej pumpa ilyenkor is jól jöhet, kézzel sokat kell dolgozni egyetlen üveg megtöltéséhez is).
Tájékozódjunk
Beszéljünk mellszívót használó barátnőinkkel, hogy melyiket kedvelik. Óriási különbségek vannak a tej pumpák között. Némelyik elektromos pumpa használata kényelmetlen, néhány kézi tejpumpa kétségbeejtően lassú nagyobb mennyiségű tej lefejésekor. Vitassuk meg a lehetőségeket szoptatási szakértővel vagy az orvosunkkal. Kutassuk fel, milyen típusú mellszívók állnak rendelkezésünkre (nézzük meg a gyártó cégek weboldalait), és a választás előtt vegyük számításba a pénztárcánk lehetőségeit, valamint a modellek előnyös tulajdonságait.
További kapcsolódó cikkek az anyatej fejéséről:
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.