Egyenetlen a növekedés a babánál?
„A gyerekorvos most szólt, hogy a gyerek növekedése az átlaghoz képest 90 százalékról 50 százalékra romlott. Szerinte nincs ok aggodalomra, de ez mégis nagy elmaradásnak látszik.”
Egészséges csecsemőknek és kisgyerekeknek a legkülönfélébb mérete lehet
A gyerek fejlődését vizsgáló orvos nemcsak a növekedési grafikont nézi, hanem azt is figyeli, nagyjából arányosan növekszik-e a testmagassága és a súlya. Nagyjából időben halad-e át a különféle mérföldköveken (pl. Felülés, felállás)? Mennyire élénk, tevékeny? Elégedettnek látszik-e? Jól viszonyul-e a szüleihez? Láthatólag egészséges-e a haja, bőre? A jelek szerint az ön gyerekének fejlődésével az orvos meg van elégedve, s ha a növekedésben tapasztalható elmaradáson kívül nincs egyéb ok a gyanakvásra, bátran támaszkodjon a fenti megállapításra.
Okok
A növekedés átmeneti elmaradásának az a leggyakoribb oka, hogy a viszonylag nagynak született csecsemő pont ekkor kerül közelebb a genetikailag meghatározott testnagyságához. Ha egyik szülő sem túl magas termetű, az a valószínűbb, hogy a 90 százalékot nem fogja tartani.
A testmagasság azonban nem egyetlen génnel öröklődik. Egy 180 centi magas apa és 160 centi magas anya gyerekének nem kötelező az egyikkel vagy a másikkal egyforma magasra nőnie, jóval valószínűbb, hogy valahol a kettő közé fog esni. (A következő generációk átlagos magassága azonban valamivel meg szokta haladni az előzőkét.)
Az egyenetlen növekedés néha egyszerű mérési hibának bizonyul, ami az előző vagy az utóbbi vizsgálaton egyaránt előfordulhatott. A csecsemőket általában fekve mérik, s ha közben rúgkapálnak, nehéz pontosan felvenni a méreteiket. Ha már állva is lehet őket vizsgálni, úgy látszik, mintha centiket veszítettek volna a magasságukból: ennek az az oka, hogy álló helyzetben a csontjaik kissé összenyomódnak.
Az egészségügyi nyilvántartás fontos dolog, tehát az egyes orvosi vizitek eredményét írjuk be a naplóba. Aztán pedig felejtsük el. Mint nemsokára tapasztalni fogjuk, a gyerekek nagyon is hamar felnőnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.