Félelem az éjszakai magánytól (gyerekeknél)
„A gyerek azelőtt könnyen elaludt, és reggelig föl se ébredt Most hirtelen elkezdett ragaszkodni hozzánk, bőg, ha lefektetem, sőt éjszaka is felsír.”
Az elhagyatástól való szorongás réme nemcsak nappal kísért, főleg 12-14 hónapos korban, hanem éjszaka is. Amikor a külön alvó gyereket éjszakára lefektetjük, gyakorlatilag teljesen magára marad, s ez még nagyobb rémületet kelthet benne, mint a nappali elhagyatás.
Újabb szakasza következik a megpróbáltatásoknak. Szerencsére ez a szakasz nem tart sokáig. A szülőkkel egy ágyban alvó gyerek esetében fel se merül a probléma, hiszen nincs elhagyatva.
Az olyan szülők, akik az ágyukat megtartják maguknak, többféle módon segíthetik a félelem leküzdését:
- Tudni kell, hogy ez normális. A legtöbb kisgyerek, aki nappal fél, ha a szülei otthagyják, éjszaka is félni fog. Egyáltalán nem arról van szó, hogy nem kap elég törődést és szeretetet, vagy rosszul bánunk vele. Mindössze azt jelenti, hogy már nagyobb, de még nem elég nagy.
- Vezessük be békésen a lefekvést. Az utolsó egy-két órában biztosítsunk a gyerek számára minél nagyobb nyugalmat és táplálékot, különösen ha egész nap a munkahelyünkön vagy a háztartásban dolgoztunk. Lehetőleg szenteljük neki teljes figyelmünket, csak vele foglalkozzunk, a többi dolog várhat, amíg a gyerek ágyba kerül (pl. A saját vacsoránk elkészítése és elfogyasztása, a papírmunka stb.). Így a lefekvés előtt megnyugszik, és feltöltődhet apja és anyja figyelmességével.
- Aknázzuk ki, hogy a gyerekek a szokás rabjai. A lefekvés szertartása nemcsak álmosít, hanem nyugtat is, ami különösen ebben az életkorban fontos, amikor biztos állandóságra van szükség. A gyerek minden este nyugodt, hogy ismét ugyanaz fog történni, ugyanabban a sorrendben (ha nem kell meglepetésre számítani, nincs mitől tartani). Így a lefektetési szertartás egy olyan éjszakai ciklus kezdetévé válhat, amelyet a gyerek már vár (ahelyett, hogy félne tőle), s amely kiszámíthatóan a fürdéssel kezdődik, az alvással folytatódik, és a reggeli ébredéssel végződik.[brbr]Vigyázat, a szabályoktól a legkisebb mértékben sem ajánlatos eltérni, például nem szabad a fürdetést felcserélni a vacsorával, kihagyni az altatódalt stb. A gyereknek az a megnyugtató tudat, ha pontosan tudja, mikor minek kell következnie.
- Segítsük át a szakadékon valamilyen mankóval. Az első születésnap körül, amikor egy kisgyereknek annyi baja van az átállásokkal, sokat segíthet, ha van valamije, amiből erőt vagy vigaszt meríthet (például egy maci vagy egy pelus, aminek a csücskét szopogathatja; nagyobb méretű takarót még most sem szabad rátenni). Jól jöhet, mondjuk, egy póló, amelyet a mama viselt szoptatáskor, és amely még őrzi az illatát. Ennyi érzékeny tárggyal felszerelkezve jobban bírja, ha magára hagyjuk, könnyebben siklik át az ébrenlétből az álomba.
- Viselkedjünk megnyugtatóan, de nem érzelgősen. Öleljük, csókoljuk meg a gyereket, mielőtt az ágyába tennénk, aztán kívánjunk neki jó éjszakát. Ebben is fontos a következetesség, tehát a búcsúszavak legyenek ugyanolyan szabályszerűek, mint a lefekvési szertartás többi része (például: „Jó éjt, aludj jól, reggel találkozunk!”). A szeretetteljes, de könnyed hangvétel is hasznos: ha megérzi, hogy nem akaródzik elválnunk tőle, neki se fog menni.
- Ha sír, csöndesen nyugtatgassuk, ha feltornássza magát, gyöngéden fektessük vissza. Ne vegyük fel, ne kapcsoljuk fel a lámpát, és ne is maradjunk vele, míg el nem alszik. Ugyanezt a stratégiát alkalmazzuk éjszaka is, ha fölébred. A vigasztalás módja is legyen következetes: mindig ugyanazokkal a szavakkal és módszerekkel nyugtassuk, de estéről estére egyre visszafogottabban (kezdetben a kiságy mellől, majd néhány lépéssel távolabbról, végül a küszöbről).
- Legyünk következetesek. És ez szakadatlan ismétlésből áll. Következetesség nélkül összekuszálódik a gyerek élete. Következetesség nélkül a nevelési módszerek kudarcra vannak ítélve. Ha a magunk részéről eltökéltek vagyunk, a gyerek megtanulja legyőzni az éjszakai magánytól való félelmét, és attól fogva küszködés nélkül megy aludni.
- Ne legyen bűntudatunk. Azzal nem segítenénk megszabadulni a félelemtől, ha egész éjszaka vele maradnánk. Ehhez csak a szeretettel megerősített, következetes rutin segíti hozzá.
Kiegészítés: sok baba csak akkor kezd éjszaka felébredni, mikor az őrlőfogai jönnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.