Fogyatékos kisbaba? Hogyan biztosítsuk a legjobb gondoskodást és kezelést?
Elfogadni vagy visszautasítani a kezelést?
„A kisfiunk úgy született, hogy az agyának egy része hiányzik. Az orvosok szerint nincs esélye az életben maradásra, de mi szeretnénk, ha megoperálnák, hogy egy kicsit tovább életben tartsák. Nem tudjuk, hogy mit tegyünk.”
Míg a társadalom fontos etikai kérdésévé vált, hogy vajon azokat a kisbabákat, akiknek nincs reményük a hosszú életre, kell-e gyógyítani és létfenntartó készülékeken tartani, az ön számára ez fájdalmasan személyes kérdés. Egy ilyen döntést csak úgy szabad meghozni, ha előtte alaposan megbeszéli a családdal, a gyerek orvosával, a kórház pszichológusával. Sok esetben van idő ilyen megalapozott döntésre, de ha az idő lényeges kérdés, általában akkor is van lehetőség beszélni a gyerek orvosával, egy egyházi személyivel, jogásszal vagy olyasvalakivel, aki erkölcsi tekintély az ön szemében.
Az orvosok általában meg tudják mondani, milyen életminőségre számíthat a gyerek, ha életben tartják, és vajon a gyógyítás javít-e az életminőségén, vagy csak meghosszabbítja a haldoklását. Az egyházi személy elmagyarázhatja a felvetődő vallási kérdéseket, az erkölcsi szaktekintéllyel pedig meg lehet vitatni a szülői jogokat és a kötelességeket, valamint az etikai kérdéseket. Döntéskor érdemes figyelembe venni minden információt és tanácsot, de végül azt kell tenni, amit az ember a szíve szerint helyesnek tart, mivel ezzel a döntéssel kell eztán tovább élnie.
Olyan gyerekek szülei, akiknél nincs remény az életben maradásra, gyakran vigaszt találnak abban, ha a gyerekük szerveit felajánlják átültetésre, amivel más beteg gyerekek életét meg tudják menteni. Ez nem mindig kivitelezhető, részben orvosi, részben jogi okokból, de ha érdekli, kérdezze meg az orvost vagy a kórház vezetését a szervadományozás lehetőségeiről.
A legjobb gondoskodás és kezelés biztosítása
„Elhatároztuk, hogy a fogyatékossága ellenére megadjuk a kisbabánknak a lehető legnagyobb esélyt az életre. Nem tudjuk azonban, hogyan csináljuk.”
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az elhatározás, hogy segítik a gyereket, nagymértékben növeli az esélyeit, hogy tartalmas és kielégítő életet élhessen. De ennél sokkal többet tehetnek, és minél korábban kezdik, annál jobb. A súlyos születési fogyatékossággal világra jött babák indulásához legjobb a nagy orvosi központ, de esetenként egy helyi kórházban is van kitűnő intenzív újszülött ápolási osztály (PIC). A közeli kórháznak megvan az az előnye, hogy rendszeresen tudja látogatni, amely néha ellensúlyozza a tudományos felkészültség hiányát.
Bárhol gyógyítják a gyereket, az ő születési problémájára szakosodott orvos kezelje – bár a napi gondozást gyakran a helyi gyerekorvos vagy a családi orvos látja el a szakorvos felügyelete mellett. Többféle fogyatékosságra a csoport felügyelte kezelés a legjobb. A csoportba tartoznak a különböző szakorvosok, pszichológusok, fizikoterapeuták, dietetikusok, szociális munkások, valamint az újszülöttekkel foglalkozó szakorvosok és általában a gyerek saját orvosa. A megfelelő szakorvos vagy szakorvosok megkeresésében a kórházi személyzet segíteni fog.
A fogyatékkal született gyerek elsődleges érdeke, hogy más gyerekekhez hasonlóan kezeljék – szeressék, táplálják, ugyanakkor neveljék is, és megtanítsák arra, hogy a követelményeknek meg kell felelni (ahol természetesen figyelembe kell venni az egyedi korlátokat). Más gyerekekhez hasonlóan neki is kijár, hogy jól érezze magát a helyzetében. Tudnia kell, hogy a legkisebb előrelépését is értékelik és dicsérik, és nem várják el tőle, hogy lépést tartson a szomszéd kisbabával, csak a saját lehetőségeihez kell felnőnie.
Terápiák széles skálája, valamint a technika vívmányai – a testre szabott játszótéri felszerelésektől és játékoktól a speciális tanító szoftverekig, hallássegítő csigaimplantátumokig és automata eszközökig – állnak a fogyatékos gyerek rendelkezésére, hogy segítsék a növésben, a fejlődésben és az élet élvezésében. Kérdezzük meg a gyerek gondozócsoportjának egyik tagját, vagy kérjünk információt a segítő csoportoktól.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.