Három hónapos baba etetése és szoptatása
A fejés semmilyen munkaköri leírásban nem szerepel, ennek ellenére egyre több dolgozó nő vállalja. Bár a kávé- és ebédidő egy részének feláldozásán kívül tovább szaporítja az amúgy is sűrű teendőket, rengeteg tervezést és még több elszántságot kíván, mégis sok anya másképp el se tudná képzelni, mert ha a munkahelyén nem fejné le a tejét, nem tudná folytatni a szoptatást.
Szoptatás előnyei
A szoptatás folytatásának testi (egészségesebb lesz a gyerek) és lelki előnyei (az anya és gyerekének kapcsolata munkaidőn kívül továbbra is meghitt és szoros marad) bőségesen megérik az áldozatot. S ha már belejöttek, arra is rájönnek, hogy nem is olyan nehéz dolgozó szoptató anyának lenni.
A szoptatás és a munka összeegyeztetése
Mint mindig, ha kisgyerek mellől vissza kell menni dolgozni, ezúttal is körültekintően kell eljárni.
Néhány jó tanács:
Várjunk a cumisüveggel
Ne kezdjünk üvegből etetni, míg be nem állt a tejelválasztás. A túl korai kezdés egyrészt „cumizavart” okozhat), másrészt csökkentheti a tejelválasztást. Várjunk a cumisüveg bevezetésével, amíg kialakítottuk a technikát, és biztosak vagyunk benne, hogy lesz elég tejünk. Ehhez a nők többségének 4-6 hétre van szüksége, bár előfordulhat, hogy valamivel gyorsabban vagy lassabban áll be a rend.
…de ne halogassuk túl sokáig:
Bár az üvegből etetéshez 4-5 hétnél rövidebb időn belül nem érdemes hozzáfogni, túl sokáig halogatni sem jó, abban az esetben sem, ha az anya még nem megy vissza dolgozni. Általában minél nagyobb és ügyesebb a baba, annál kevésbé hajlandó megismerkedni a cumisüveggel. Ha megtörtént a bemutatkozás, szoktassuk rá a babát, hogy naponta legalább egyszer üvegből egyen – lehetőleg olyan időpontban, ami az anya munkaidejébe fog esni.
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
- Az élelmiszerek kiválasztása szoptatós anyukáknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kezdjük korán
A munkába való visszatérés az első napokban akkor sem könnyű, ha nem kell még amiatt is idegeskedni, hogy nem ismerjük a fejés technológiáját. Tehát munkába állás előtt néhány héttel célszerű hozzáfogni a fejeshez. Ez a begyakorláson kívül azzal az előnnyel is jár, hogy a lefejt és lefagyasztott tejből addigra lesz tartalék.
Tartsunk néhány próbát
A gyerekre vigyázó személy segítségével próbáljuk el a munkanapokat: intézzük úgy a dolgokat, mintha valóban dolgozni mentünk volna (a házon kívüli fejést is ideértve), de az első alkalommal csak néhány órára menjünk el hazulról, azután növeljük az időt. Az esetleges problémák már a próbák során kiderülnek, és így arra is marad idő, hogy kitaláljuk a megoldást.
Fékezzük a startot
Ha nyolcórás állásba térünk vissza, legjobb csütörtökön vagy pénteken kezdeni, hogy lássuk, hogyan mennek a dolgok, és a hétvégén értékelhessünk. Kurta héttel kezdeni sokkal kisebb megpróbáltatást jelent, mint ha azonnal egy teljes ötnapos munkahét tornyosulna előttünk.
Részmunkaidő
Több ideje marad annak a szoptatásra, aki legalább eleinte részmunkaidőben dolgozik. Heti két-három teljes munkanapnál több okból is jobb hetenként négyszer-ötször fél napot dolgozni. Félnapos munka esetén naponta legföljebb egy szoptatást kell kihagyni. A tejcsorgás se okoz annyi gondot (a blúzaink meghálálják), esetleg a munkahelyi fejést is megússzuk (vagyis a kávészünetet tényleg kávézásra fordíthatjuk), s ami mindennél többet ér: naponta több időt tölthetünk a gyerekünkkel.
Az éjszakai műszak is szóba jöhet, mint olyan lehetőség, amely nem ütközik a szoptatással – kivált ha a baba már átalussza az éjszakát -, ezzel szemben gátol két olyan fontos dolgot, mint a pihenés és a magánélet.
Munkába állás után a szoptatós kismamák egyik legnehezebb feladata a fejesre alkalmas időpont és hely megtalálása. Szerencsére azonban a fejés ma már egyre inkább beépül a munkahelyi rutinba, sőt egyes munkahelyeken kifejezetten bátorítják.
A szoptatást, a fejést és a munkát sok nőnek sikerül összeegyeztetnie.
Az alábbi tanácsok segítségével önnek is sikerülni fog:
- Öltözzünk fejeshez. Ne viseljünk olyan ruhát, amiben nehéz fejni. A felsőrész legyen felhúzható vagy elöl kigombolható, továbbá lehetőleg olyan anyagból készüljön, amely nem nyúlik ki, nem gyűrődik, nem megy ki a formájából. Bármit veszünk föl, a ruha megóvása érdekében béleljük ki a melltartót, és hordjunk magunkkal egy csomag melltartóbetétet, hogy a tejtől átnedvesedett darabot ki lehessen cserélni.
- Vonuljunk félre. Munkahelyen sokkal könnyebb úgy fejni, ha magunkra zárhatjuk az ajtót, mondjuk, a saját szobánkban, egy üres irodában vagy tárgyalóban, vagy a mosdó előterének egy diszkrét (és tiszta) sarkában.
- Rendszeres időbeosztás. Kérjünk engedélyt rendszeres fejőszünetre, igyekezzünk mindig ugyanabban az időben fejni, lehetőleg akkortájt, amikor egyébként szoptatnánk. Ekkor az anyai emlő „számít” a fejesre (ahogy a szoptatásokra is számít), és az óramű pontosságával megtelik tejjel.
- Gondoskodjunk a tárolásról. A frissen fejt anyatejet a munkahelyi hűtőszekrényben lehet tartani, de csak jól láthatóan felcímkézve (nehogy véletlenül összetévesszék a kávétejszínnel). Másik lehetőség az otthonról hozott hűtőtáska (hűtőakkumulátorokkal) vagy a tejhűtővel felszerelt mellszívó.
- Használjuk fel gyorsan a tejet. Odahaza azonnal tegyük hűtőbe, és gondoskodjuk róla, hogy a baba másnap megkapja. Mindig legyen egy teljes napi adag a hűtőben.
- Rendszer a szoptatásban. A rendszeresség nemcsak a tej kiválasztásnak használ, hanem anya és gyerek meghitt együttlétének is. Reggel elindulás előtt, majd délután vagy este hazatérés után szoptassuk meg a babát. Beszéljük meg a gondozóval, hogy a munkaidő utolsó órájában ne adjon neki enni, legfeljebb csak annyit, hogy ne legyen nagyon éhes.
- Hétvégén kapjon kimenőt a cumisüveg. A bő tejtermelés érdekében használjuk ki szoptatásra a szabadnapokat. Általában is, ha otthon vagyunk, lehetőleg mellőzzük a cumisüveget.
- Az idő ügyes kihasználása. Igyekezzünk úgy beosztani a napot, hogy minél többször szoptathassunk. Munkába indulás előtt szorítsunk be két, délutántól két-három (vagy több) szoptatást. Aki a közelben dolgozik, próbáljon ebédszünetben hazaugrani. A gondozó is elhozhatja a babát (a parkolóba vagy a munkahelyre, ha el lehet intézni). A bölcsődés babát a bölcsődében is meg lehet szoptatni, amikor érte megyünk, de akár a kocsiban is, mielőtt bevinnénk, aszerint, hogy melyik a jobb megoldás. Érdemesebb akkor megetetni a babát, mikor érte megyünk, nem kell várni hazáig.
- Minél közelebb az otthonhoz. Ha a munkakörünkhöz hozzátartozik az utazás, elválasztás előtt igyekezzük kerülni az olyan utakat, amelyek miatt egy napnál tovább távol kell lenni; ha erre nincs lehetőség, vagy próbáljuk meg előre lefejni és lefagyasztani a távollétünk alatt szükséges mennyiséget, vagy már előzőleg szoktassuk rá a babát a tápszerre. Saját közérzetünk és a jobb tejelválaszás kedvéért vigyünk magunkkal (vagy béreljünk) mellszívót, és három-négy óránként fejjük le a tejet. Hazatérve valószínűleg azt fogjuk tapasztalni, hogy valamivel kevesebb a tejünk, de ezen segít a szokásosnál sűrűbb szoptatás és a gondosabban megválogatott étrend.
- Lehetőleg vigyük haza a munkát. Amit nem muszáj bent csinálni, azt csináljuk meg otthon (ennek az esetleges beosztottak is örülni fognak). Ily módon rugalmasabb lesz az időbeosztásunk, és a baba többször lát minket maga mellett, amikor felébred. Alighanem otthoni munka mellett is másnak kell vigyáznia a gyerekre, de megszoptatására időt lehet szakítani.
- Rangsoroljuk a teendőket. Egy szoptató kismamától nem várható, hogy mindent megcsináljon és mindenben tökéletes munkát végezzen. A listavezető a gyerek és a férj legyen (és ha már vannak nagyobb gyerekek, ők). Munkánknak szintén a lista élén kell állnia, főleg ha valamilyen (anyagi, érzelmi, szakmai) szempontból fontos nekünk. A többit könyörtelenül szorítsuk korlátok közé.
- Rugalmasan. A csecsemő jó egészsége szempontjából a (viszonylag) nyugodt, jókedvű anya talán még az anyatejnél is fontosabb. Bár nagy valószínűséggel (a nők többségéhez hasonlóan) önnek is elég teje lesz a gyerek táplálásához, az ellenkezője is előfordulhat. Sok anyának azért lesz kevesebb a teje, mert a szoptatás melletti munkába járás testileg-lelkileg túlságosan megterheli. Ha a gyerek nem csak anyatejet kap, a tejelválasztás helyreállítása érdekében igyekezzünk minél többet szoptatni, amikor otthon vagyunk, de lehetőleg ebédidőben is, amennyiben módunkban áll hazaugrani.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.