Hogy a baba alma nyugodtabb legyen
Függetlenül attól, hogy a baba jó alvó-e vagy sem, néhány, alvást előidéző technikával segíteni lehet neki, hogy lehetőleg jól aludjon. Ezen technikák az anyaméh komfortérzését próbálják visszahozni.
Kényelmes alvóhely
A gyerekágy remek találmány, de az első hetekben sok újszülött hatalmasnak észleli, és nyugtalankodik, amikor magányosan egy óriási matrac közepén találja magát, a falaktól tisztes távolságban. Ha a baba nem érzi jól magát a gyerekágyban, az első néhány hónapban bölcső, mózeskosár vagy mély babakocsi használható, mert az otthonosabb, és jobban emlékeztet a kilenc hónapra az anyaméh védettségében. A biztonságérzetet fokozhatja, ha bepólyázzuk a csecsemőt, vagy babahálózsákot használunk.
Szabályozott hőmérséklet
A túl meleg vagy a túl hideg egyaránt zavarhatja a gyermek alvását. Biztosítsunk neki meleg időjárásban is kellemes környezetet, akárcsak hidegben.
Nyugtató ringatás
Az anyaméhben a magzat akkor a legaktívabb, amikor az anyuka pihen, amikor a kismama fent van és mozog, a magzat lelassul, a mozgás elcsendesíti. Az anyaméhen kívül is nyugtató hatása van a mozgásnak. A dajkálás, a hintáztatás és a simogatás elégedettséget vált ki, és kellemesen elaltat.
Nyugtató hangok
Hónapokon keresztül az anya szívverése, gyomrának bugyborékolása szórakoztatta és nyugtatta meg a babát. Most nehéz az alvás háttérzörej nélkül. Próbáljuk ki a ventilátor zümmögését, kapcsoljunk be lágy zenét a rádióból vagy egy magnóból, szóljon zenélő játékszer, csilingeljen mobiltelefon vagy valamilyen babanyugtató eszköz, amely az anyaméhbeli hangokat, a szívverést utánozza.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Nyugodt környezet
A kisgyermekek jobban alszanak, ha a saját szobájukban vannak; nem azért, mert zavarja őket a szülők jelenléte, hanem azért, mert a szülők hajlamosak felvenni a gyereket a legkisebb nyafogásra, ezáltal feleslegesen megzavarva az alvását. Aki nem képes megállni, hogy felvegye a gyereket minden mocorgásra vagy fordulásra, az lehetőség szerint hagyja a babát a saját szobájában. Legyünk azonban elég közel hozzá, hogy meghalljuk a sírását, mielőtt őrületes, fülhasogató óbégatásba kezd, vagy telepítsünk gyerekvigyázó eszközt a baba szobájába.
Rutin
Mivel az újszülöttek szoptatás vagy cumiztatás közben szinte mindig elalszanak, a lefektetési rutin feleslegesnek látszik. Pedig nem lehet elég korán kialakítani az ilyen rutint, és a hatodik hónapra minden estét ennek kell zárnia. Nyugtató hatású, és még a legkisebb babát is elaltatja az esti szertartás: a meleg fürdő, az éjszakai ruha felvétele, egy kis nyugodt játék az ágyban, halk éneklés vagy egy gyerekvers egy képeskönyvből.
Az anyai mell vagy a cumi legyen az utolsó program azoknál a babáknál, akik még így alszanak el, de akik maguktól képesek elszunnyadni, azoknál előtte is jöhet.
Napközben is kell pihenni
Egyes szülők úgy oldják meg az éjszakai alvás problémáját, hogy nappal ébren tartják a gyereket, még akkor is, amikor aludni szeretne. Ez nagy hiba (bár a nappali szunyókálás hosszát korlátozni kell, hogy megmaradjon a különbség a nappal és az éjszaka között), mivel a túlságosan fáradt gyerek sokkal rendszertelenebbül alszik, mint a kipihent.
Nemcsak az aggódás normális, hanem a baba szundikálás közben változó légzése is. Később majd csökken a pánik, nem fogunk folyton azon aggódni, hogy vajon reggel felébred-e a csöppség, az élet kényelmesebbé válik, hiszen a babával együtt egyfolytában végigalszunk nyolc órát. Arról azonban addig nem fogunk leszokni, hogy (legalább időnként) ellenőrizzük a gyerek lélegzetvételét, amíg nem szakad el a szülői háztól, és nem alszik máshol – kívül a látókörünkön, de nem a gondolatainkon.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.