Hogyan pelenkázzunk?
A csecsemőt főleg az első időkben meglehetősen sűrűn kell tisztába tenni, nappal akár óránként is szükség lehet rá. Bár a gyakori pelenkacsere (legalább etetések előtt és után, és valahányszor széklete volt) mindkét fél számára unalmassá válhat, az érzékeny popsit csak így lehet megóvni a bőrgyulladás vagy pelenkakiütés veszélyétől.
Csere ideje
Textilpelenka használata esetén könnyebb megállapítani, mikor jött el a csere ideje: Megtapintjuk, nem nedves-e. A nedvszívó eldobható pelenkába már bele kell kukkantani (és szimatolni), mert amíg át nem ázott, nem látszik rajta a nedvesség. Pelenkázás kedvéért az alvó gyereket fölösleges felébreszteni, kivéve ha lucskos, láthatólag kellemetlenül érzi magát vagy széklete volt; az éjszakai etetéseknél sem muszáj mindig tisztába tenni, mert a mozgatástól fölélénkülve nehezebben alszik el.
A sikeres pelenkacsere az alábbi módszerekkel biztosítható:
1. Legyen minden a kéznél!
Csak akkor fogjunk hozzá, ha már minden kéznél van a pelenkázóasztalon, illetve házon kívül a kismamatáskában. Különben még az is megtörténhet, hogy a használt pelenka levétele után nincs mivel letörölgetni a maradványokat.
A szükséges kellékek:
- Tiszta pelenka.
- Popsitörlő kendő, illetve egy hónapos korig (vagy pelenkakiütés esetén) vattacsomók, meleg víz kisebb törülközővel vagy törlőruhával.
- Tiszta ruha a biztonság kedvéért (a legjobb pelenkával is történhet baleset), illetve textilpelenka esetén gumibugyi vagy vízhatlan fölső pelenka.
- Popsikenőcs, pelenkakiütés esetén gyógykenőcs; babatejre, hintőporra nincs szükség. Krémezés közben vigyázni kell, hogy az eldobható pelenka tapadócsíkja (ha nem tépőzáras) ne kenődjön össze, mert akkor nem tapad jól.
2. Kézmosás és törlés
Előtte mossunk kezet, és töröljük szárazra, például egy popsikendővel.
3. Keressünk valakit vagy valamit, aki vagy ami leköti a babát
A szórakoztató műsort (gügyögés, jópofa grimaszolás, énekszó) előadhatja akár a pelenkázó személy, akár testvér, szülő, barátnő, vagy aki éppen kéznél van. Szintén jó szolgálatot tehet a pelenkázóasztal fölött lógó csingilingi, egy-két kitömött játék a baba látóterében (később kar távolságban), zenélő doboz, felhúzható játék, végeredményben bármi, ami elszórakoztatja a babát, amíg a régi pelenka lekerül róla, és az új rákerül. Hintőport vagy folyadékot tartalmazó flakont nem szabad a kezébe adni, nehogy a szájába vegye vagy kiborítsa.
- Az újszülött ellátása és fürdetése
- A pelenka kiválasztása, a baba tisztába tétele
- Bőrirritáció és kiütés pelenkában
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az eldobható pelenkát könnyű feladni. Ráfektetjük a babát, majd az elejét a lába között fölhúzva rögzítjük, ügyelve, hogy a tapadózár jól legyen összenyomva.
4. A pelenkázóasztal kivételével a munkafelületet textilpelenkával vagy kendővel le kell teríteni
Akárhol zajlik a pelenkázás, a babát soha egy pillanatra sem szabad elereszteni. Egy csecsemőt még megkötözve sem szabad kartávolságon kívül hagyni.
5. Bontsuk ki a pelenkát, de még ne vegyük le róla
Először tartsunk benne terepszemlét. Ha kakis, a pelenkával töröljük le a nagyját, kisfiúnál közben védjük a hímvesszőt a pelenkával. Ezután a pelenkát tiszta felével kifelé hajtsuk be a gyerek alá, hogy védőfelületet képezzen, majd meleg vízzel vagy törlőkendővel tisztogassuk meg előbb elölről, külön ügyelve a hajlatokra; azután a két lábánál felemelve a hátsó fertályát, majd továbbra is felemelve húzzuk ki alóla a maszatos pelenkát, tegyük alá a tisztát, s ha ez megvan, leengedhetjük a lábát.
Fiúknál….
Puszta önvédelemből a hímvesszőt lehetőleg végig takarjuk le egy tiszta pelenkával. Pelenkázás közben előfordulhat, hogy föláll a hímvesszője, ez nem a túlzott ingerlés jele, hanem teljesen normális jelenség. Ha vízzel mostuk meg a babát, töröljük szárazra. Mielőtt a pelenkát ráadnánk vagy a popsiját bekennénk, ellenőrizzük, hogy teljesen száraz-e.
6. A textilpelenkát általában gyárilag előhajtogatják, tehát gyakorlatilag használatra kész!
Amíg a baba pici, még kisebbre kell hajtogatni. A fölösleges anyagnak kisfiúknál előre, kislányoknál hátulra kell kerülnie. Összetűzéskor csúsztassuk az ujjunkat az anyag alá, nehogy a biztosítótű megszúrja a babát (külön pelenkázáshoz való biztosítótű használata esetén kisebb a veszély). A tű könnyebben átmegy az anyagon, ha előbb beszúrjuk egy szappanba. Ha a tű fénye eltompult, ki kell dobni. Még jobb megoldás a tépőzáras pelenka vagy külső (nejlon-) pelenka.
Tapadózáras papírpelenka használata esetén vigyázni kell, nehogy a csík a baba bőrére ragadjon. A tépőzár jobb és könnyebben kezelhető, mint a tapadózár.
A pelenka és a gumibugyi legyen elég szoros ahhoz, hogy ne eresszen, de ne annyira, hogy vágjon vagy kidörzsölje a baba gyönge bőrét. Az árulkodó jelekből megállapítható, ha szorosabb a kelleténél.
Kisfiúkat lefelé álló fütyivel érdemes a pelenkába tenni, különben a fölfelé terjedő vizelet a kisinget is eláztatja. Ha a köldökcsonk még nem esett le, a pelenkát le kell tűrni, hogy a seb levegőzzön, és ne érje nedvesség.
7. A használt pelenkát higiénikusán kell kezelni
Az eldobható pelenkát összehajtva és szorosan lezárva dobjuk a pelenkás vödörbe vagy a szemetesbe. A szennyes textilpelenkát mosásig jól záró fedeles pelenkás vödörben kell tartani. A házon kívül levett pelenkát nejlonzacskóban vigyük haza.
8. Másik ruha, ágy áthúzása
Ha kell, adjunk rá másik ruhát, húzzuk át az ágyát.
10. Befejezés: kézmosás
Végül lehetőleg vízzel és szappannal mossunk kezet, vagy töröljük meg kezünket alaposan egy törlőkendővel.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.