Így keltsük fel a nagyobb baba érdeklődését
Ha a baba ösztönzése az élet első pár hónapjában találékonyságot igényel, a fél évet megközelítő babáé valóságos művészet. A baba fizikailag, érzelmileg és értelmileg már nem egy bábu. Most már készen áll, és képes aktívan részt venni a tanulási folyamatban és az érzékek összehangolásában – látni, hogy mit érintett meg, keresni, hogy mit hallott, és megérinteni, amit megkóstolt.
Ugyanazok az irányvonalak, amiket az első hónapokban még nem kell sietni!
Alapjában a következő fejlődési irányokra koncentrálhatunk:
Nagyobb mozgási képességek
Az üléshez, mászáshoz, járáshoz, labdázáshoz és triciklin tekeréshez szükséges nagyobb mozgási erő és koordináció kifejlesztésére a baba hozzásegítésének legjobb módja a sok lehetőség biztosítása.
Gyakran változtassuk a baba helyzetét – hátról hasra, a feltámasztottról a nem feltámasztottra, a kiságyból a padlóra -, így lehetőséget adunk a fizikai képességek gyakorlására. Amikor úgy érezzük, hogy a baba készen áll rá (amit addig nem tudhatunk meg, amíg ki nem próbáltuk)…
Adjunk neki lehetőséget a következőkre:
- Álljon az anyja ölében, és ugráljon.
- Húzza fel magát ülő helyzetbe.
- Üljön „béka”-pozitúrában.
- Üljön függőlegesen, szükség esetén párnákkal feltámasztva.
- Húzza magát álló helyzetbe, az anyja ujjait fogva.
- Húzza magát álló helyzetbe a kiságyban vagy járókában, vagy más bútor segítségével.
- Álljon négykézlábra.
Finom mozgási készségek
A baba kis ujjai és kezei ügyességének fejlesztése sok létfontosságú képesség elsajátításához vezet, mint például az önálló evés, rajzolás, írás, fogmosás, cipőfűző-bekötés, inggombolás, zárnyitás kulccsal és annyi minden más. Az ügyesség sokkal gyorsabban érhető el, ha a babák számára bőven biztosítunk lehetőséget kezük használatára, a különböző tárgyak manipulálására, megérintésére, felfedezésére, a velük való kísérletezésre.
A következők segítik a kisebb mozgási képességek fejlesztését:
- Babafejlesztő interaktív táblák – számos tevékenység rengeteg lehetőséget biztosít a babának a finom mozgási képesség gyakorlására, bár hónapokba telhet, míg a legtöbb baba mindet uralja.
- Építőkockák – kicsi vagy nagy, egyszerű fa, műanyag vagy szövetkockák megfelelőek ebben a korban.
- Puha babák és kitömött állatok – a kezelésük a kézügyességet fejleszti.
- Igazi vagy játék háztartási tárgyak – a babák általában imádják az igazi vagy játék telefonokat (a zsinórokat távolítsuk el), a keverőkanalakat, a mérőpoharakat, a szűrőket, lábosokat és fazekakat, a papírpoharakat és az üres dobozokat.
- Különböző méretű és állagú labdák, amelyek megfoghatók, összenyomhatok, és különösen szórakoztatók, ha a baba már képes felülni és gurítani őket, vagy utánuk mászni.
Szocializáció
Az első év közepe a legtöbb baba számára fontos társasági időszak. Mosolyognak, nevetnek, visítanak és számos más módon kommunikálnak, és hajlandók minden jövevénnyel barátságosan viselkedni – a legtöbb még nem fejlesztette ki az idegentől való félénkségét.
Ez az ideális időpont a szocializáció támogatására, a baba megismertetésére számos, különböző korú emberrel – más babáktól az idősekig. Ezt csinálhatjuk vásárlás közben, vendégségben, más babák társaságában vagy akár a tükör előtt. Tanítsuk meg példamutatással a köszönés és a társasági viselkedés alapjait,
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.