Könnyes szem? (Egy hónapos babáknál)
„Eleinte nem jöttek könnyek a gyerekem szeméből, amikor sírt. Most pedig akkor is tele van könnyel a szeme, amikor nem sír, és néha kicsordulnak a könnycseppek.”
Az apró könnyek csak az első hónap vége felé folynak az apró szemekből
Ez az az időpont, amikor a szemet fürdető folyadék (amit könnynek nevezünk) elkezd elegendő mennyiségben termelődni a könnymirigyekben. A folyadék normális esetben a belső szemzugban lévő vékony csatornán keresztül elvezetődik, és az orrba kerül (ezért kezd el folyni az orrunk erős sírás után). A csatornák az újszülötteknél nagyon vékonyak, és a babák körülbelül egy százalékánál, mint ebben az esetben is, az egyik vagy mindkét csatorna el van záródva születéskor.
Eldugult csatornák
Mivel az elzáródott könnycsatorna nem vezeti el megfelelően a folyadékot, könnyes lesz a szem, a könnycseppek túlcsordulnak, és még a boldog babák is állandóan könnyes tekintettel néznek a világba. Az eldugult csatorna miatt nem kell aggódni, az esetek többségében magától, kezelés nélkül megoldódik az első év végére.
Az orvos esetleg megmutathatja, hogyan kell gyengéden masszírozni a csatornákat, hogy segítsük az átjárhatóságukat. (Mindig alaposan mossunk kezet, mielőtt elkezdjük a masszázst; ha a baba szeme megdagad vagy kivörösödik, hagyjuk abba a masszírozást, és beszéljünk az orvossal.)
Összeragadó szemhéjjak
Néha az eldugult könnycsatornájú szemnél kis mennyiségű sárgásfehér váladék gyűlhet össze a belső szemzugban, és reggel, a baba ébredésekor a szemhéjak összeragadhatnak. A nyálka és a csipa vízzel és steril nedvszívó vattacsomóval lemosható. Erősebb, sötétebb sárga lerakódás és/vagy a szemfehérje bepirosodása fertőzést vagy más, orvosi ellátást igénylő állapotot jelezhet.
Az orvos antibiotikum-tartalmú kenőcsöt vagy cseppeket írhat fel, és ha a könnycsatorna krónikusan fertőzöttnek tűnik, gyerekszemészhez küld. Hívjuk azonnal az orvost, ha a könnyes szem fényre érzékeny, vagy ha alakja vagy mérete eltér a másik szemétől.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.