Koraszülött baba és az anyai kapcsolat hiánya
„Azt vártuk, hogy rögtön a születése után kapcsolatba kerülünk a kisbabánkkal De mivel hat héttel korábban érkezett, és csak 1600 g súlyú volt, villámgyorsan elvitték őt, mielőtt akár csak megérinthettük volna. Aggódunk, hogy milyen hatása lesz ennek a gyerekünkre és a vele való kapcsolatunkra.”
Ez alatt a feszültségekkel teli idő alatt már semmi más nem hiányzik, csak egy újabb dolog, amin aggódhatunk. Márpedig a legutolsó dolog, ami miatt most aggódni kell, az a születés pillanatában kialakuló kapcsolat. A szeretet és az összetartozás szülő és gyerek között hónapok, sőt évek alatt fejlődik ki, és egy életen keresztül virágzik, nem pedig az élet első pillanataiban borul teljes virágjába.
Ahelyett, hogy az első néhány elvesztett pillanat (vagy akár nap) felett sajnálkoznánk, kezdjük el építgetni az anyaság előttünk álló hónapjait. Bár nem szükséges a kapcsolat kialakítását a születéskor kezdeni, a folyamatot már akkor el lehet indítani, amikor a kisbabánk még a kórházban van. Például a következőképpen:
Kérjünk egy képet, ezer szóval
Ha a csecsemőnket elszállították abból a kórházból, ahol szültünk, egy másik kórház felszereltebb intenzív osztályára (ami valószínűleg hozzásegíti az életben maradáshoz), és még nem vagyunk olyan állapotban, hogy elbocsássanak, kérjünk meg valakit, hogy hozzon egy képet róla. A férjünk vagy a kórház személyzete elkészítheti a fotót, mi pedig azt nézegethetjük, amíg a csecsemőben nem tudunk gyönyörködni a valóságban is.
Még ha több cső és gép látszik is a képen, mint kisbaba, a látvány valószínűleg kevésbé lesz ijesztő, és sokkal megnyugtatóbb, mint amit elképzeltünk. Bármekkora segítség is a kép, még szükség lehet a férjünk vagy az ápolók ezer szavára, amellyel aprólékosan leírják, hogy milyen a kisbaba, és hogy milyen állapotban van.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Ételmérgezéssel kórházba kell menni?
- Kórházak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Legeltessük rajta a szemünket
Ha csak figyeljük őt az inkubátorban vagy a melegítőpárnákon, ez az élmény is segíthet közelebb kerülni hozzá.
Érintsük meg
Bár úgy tűnik, egy ilyen apró és sérülékeny csecsemőt jobb meg sem érinteni, vizsgálatok kimutatták, hogy azok a koraszülött csecsemők, akiket az intenzív osztályon simogatnak vagy gyengéden masszíroznak, jobban fejlődnek, sokkal éberebbek, aktívabbak és viselkedésükben érettebbek, mint azok a babák, akikkel keveset foglalkoznak. A karjával és a lábával kezdjük, mivel eleinte kevésbé érzékeny, mint a törzs.
Próbáljunk meg naponta legalább 20 percet tölteni finom simogatással
Egyes nagyon korán született kisbabák számára az érintés kellemetlen. Ha a szakorvos azt javasolja, hogy a fizikai kontaktust jobb kerülni, töltsünk annyi időt a gyerekkel, amennyit csak tudunk, de fizikai kapcsolat nélkül.
Mint a kenguru. Az erszényesek csinálják jól?
A közvetlen bőrkapcsolat nemcsak segít közelebb kerülni a kisbabához, hanem őt is segíti a növekedésben és a gyorsabb gyógyulásban. Vizsgálatok kimutatták, hogy azok a kisbabák, akiket kenguru módjára ápolnak, jellemzően hamarabb hagyják el az intenzív osztályt. Helyezzük tehát a gyereket a mellünkre a blúzunk alá, hogy közvetlenül a bőrünkön legyen (a picin valószínűleg csak pelenka lesz és sapka; utóbbi megakadályozza a fejen keresztül történő hővesztést). Lazán borítsuk a blúzunkat a kisbabára, hogy melegen tartsuk, vagy takarjuk be egy takaróval.
Beszélgessünk
Biztosak lehetünk benne, hogy eleinte egyoldalú beszélgetés lesz – a kisbaba még sírni se nagyon fog, amíg az intenzív osztályon van. Még az sem látszik rajta, hogy figyelne. De felismeri a hangunkat, amelyet az anyaméhben is hallott, és az ismerős hang vigasztalja. Ha nem tudunk olyan gyakran a kisbabával lenni, mint szeretnénk, kérdezzük meg a nővéreket, nem hagyhatunk-e ott hangfelvételt, amelyen beszélünk, énekelünk vagy nyugodtan felolvasunk, és amelyet aztán lejátszanak a babának.
Lágyan beszéljünk, valahányszor a babával vagyunk, mivel a füle még érzékeny a hangokra. Egyes nagyon pici kisbabák számára minden felesleges hang rendkívül zavaró lehet, ezért beszéljük meg a gyerek orvosával, mi lenne számára előnyös és mi nem.
Szemkontaktus
Ha a baba szemét betakarják, mivel sárgaság kezelésére fototerápiát kap, kérjük meg, hogy kapcsolják ki a lámpákat, és vegyék le a szemvédőt legalább néhány percre a látogatásunk alatt, hogy szemkontaktust tudjunk kialakítani, amely az anya-gyerek kapcsolat fontos része.
Vállaljuk át a nővérektől
Amint a gyerek túl van a közvetlen veszélyen, az intenzíves nővér valószínűleg örömmel megmutatja, hogyan pelenkázzuk, etessük és fürdessük. Akár néhány egyszerű kezelést is elvégezhetünk. Az első dolgok egyike, amelyet a szülők szívesen átvállalnak, a baba hőmérsékletének mérése. Ha a látogatásaink alkalmával gondoskodunk róla, könnyebben beleszokunk a szülői szerepbe, miközben néhány értékes tapasztalatot is szerzünk az előttünk álló hónapokra.
Ne fogjuk vissza magunkat
Sok szülő távolságot tart a koraszülött kisbabájával, fél megszeretni és elveszíteni. De ez hiba. Először is azért, mert a koraszülött picinynek igen jók az esélyei; nagy többségük megmarad, és egészséges, normális gyerek lesz belőle. Másodszor, ha visszafogjuk magunkat, és rosszra fordulnak a dolgok, örök életünkben sajnálni fogjuk az elvesztegetett pillanatokat. A veszteség még nehezebben elviselhető lesz, és nem könnyebb.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.