Középfülgyulladás (Otitis media) kisbabák esetén
A babák és kisgyerekek sokkal hajlamosabbak mindenféle fülproblémára, számos okból. A legtöbbjük kinövi a hajlamot.
Tünetek:
Akut Otitis Media (AOM), azaz heveny középfülgyulladás esetén a tünetek közé az alábbiak tartoznak:
Általában:
- Fülfájás, amely gyakran éjszakánként rosszabb (a babák időnként húzogatják, dörzsölik vagy fogják a fülüket, de síráson kívül nem adják más jelét a fájdalomnak, néha nem is sírnak; szoptatásnál vagy üveges etetésnél a sírás az állkapocs felé sugárzó fülfájásra utalhat).
- Láz, ami lehet alacsony vagy nagyon magas.
- Fáradékonyság és nyűgösség
- Orrfolyás és orrdugulás (gyakran, de nem mindig)
Időnként:
- Rosszullét és/vagy hányás
- Étvágytalanság Esetenként:
- Egyáltalán nincs látható tünet
A vizsgálat során a dobhártya eleinte kissé lobos (a fertőzés kezdeti szakaszában), később piros és kidomborodó (a későbbi szakaszban). A legtöbb esetben az AOM kezelés nélkül gyógyul. Időnként azonban, ha a fertőzés kezeletlenül marad, a nyomás kilyukaszthatja a dobhártyát, és miután a genny a hallójáratba jutott, enyhül a nyomás. A dobhártya idővel begyógyul ugyan, de a kezelés segít a további károsodás megelőzésében.
A savós középfülgyulladásnak (SOM) -ami dobüregi diffúzióval (folyadékbehatolással) járó középfülgyulladásként is ismert, és ilyenkor folyadék mutatható ki a középfülben – az alábbiak a tünetei:
Általában:
Hallásvesztés (ideiglenes, de ha több hónapig kezeletlen marad a probléma, akkor maradóvá válhat)
- Fülgyulladás tünetei gyermekeknél, kezelése
- Középfülgyulladás tünetei csecsemőknél, kezelése
- Középfülgyulladás tünete gyermeknél
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Időnként:
- Kattanó vagy pattogó hang nyelésnél vagy szopásnál (a nagyobbacska gyerekek beszámolója szerint)
- A fülben lévő folyadékon kívül semmi más tünet
Évszak:
Egész évben, de jóval gyakoribb télen.
Okok:
Általában baktériumok vagy vírusok, de allergia is okozhat középfülgyulladást. A babák és a kisgyerekek hajlamosabbak rá egyrészt az Eustach-kürt-jük alakja és mérete miatt; továbbá azért, mert jóval nagyobb az esélyük légúti fertőzésekre, amelyek rendszerint megelőzik a fülgyulladást; mert fejletlen az immunrendszerük; vagy mert sokszor hanyatt fekve etetik őket. Az Eustach-kürt, amely a fülből a folyadékot az orr és a garat hátsó részébe vezeti el, és a középfül szellőzését biztosítja, a babáknál rövidebb, mint a felnőtteknél, így a kórokozók könnyebben átjuthatnak rajta a középfülbe.
Ezenfelül mivel a kürtök vízszintes pozícióban vannak (nem függőlegesek, mint a felnőttekben), kevésbé hatékony az elvezetőképességük, különösen csecsemőknél, akik idejük nagy részét a hátukon fekve töltik. Szűk átmérőjük szintén hajlamosítja a kürtöket az elzáródásra (allergia vagy fertőzés, például megfázás okozta nyálkahártya-duzzanat, deformáció vagy megnagyobbodott garatmandula miatt). Ez az elzáródás folyadékgyülemet okoz, ami kiváló szaporodási feltételeket biztosít a fertőzést okozó baktériumok számára, és súlyos középfülgyulladáshoz vezet.
A fertőzés módja:
Nem közvetlen (nem lehet „elkapni” egy fülgyulladást), de a bölcsődébe járó gyerekek sokkal veszélyeztetettebbek, mivel többször lesznek náthásak, ami végső soron fülgyulladáshoz vezethet. Családi hajlam is lehetséges a fülgyulladásra.
Lappangási idő:
Gyakran követ náthát vagy influenzát.
Időtartam:
Néhány napig is tarthat, vagy krónikussá válhat.
Kezelés:
A fülgyulladás orvosi vizsgálatot igényel, ne próbáljuk magunk kezelni.
A terápia a következőket foglalhatja magában:
- Antibiotikumok, ha szükségesnek tartja az orvos (van, amikor mindenképpen szükség van rájuk, máskor nem, lásd alább). Ha az orvos felír antibiotikumot, mindig a teljes előírt ideig adjuk -általában öt vagy tíz napig -, így elkerülhetjük az újrafertőződést, a krónikus fertőzés vagy az antibiotikum-rezisztencia kialakulását. A nyálkahártya-duzzanatot csökkentő szerek általában nem igazán segítenek.
- Figyelmes várakozás az azonnali antibiotikumos kezelést nem igénylő helyzetekben. A felmérések azt mutatják, hogy a heveny középfülgyulladás szövődménymentes esetekben a legtöbbször kezelés nélkül, 4-7 nap alatt gyógyul. Kérdezzük meg az orvostól, hogy feltétlen szükség van-e antibiotikumra a babának.
- Fülcseppek, ha az orvos javasolja.
- Babának való fájdalom- vagy lázcsillapító a fájdalomra és/vagy a lázra.
- A fül melegítése alacsony fokozatra kapcsolt melegítőlappal, meleg vízzel töltött palackkal vagy meleg borogatással – bármelyiket használhatjuk, miközben keressük az orvost.
- Fülfelszúrás (kis sebészeti beavatkozás, melynek során a dobhártyán tett apró vágáson keresztül leeresztik a gyulladt fülből a folyadékot), ha a dobhártya átszakadással fenyeget; a felszúrás körülbelül tíz napon belül begyógyul, de lehet, hogy speciális kezelésre van szükség addig. A másik lehetőség a lézeres fülfelszúrás, egy újabb kezelési mód, melynek során az orvos egy kis lyukat fúr a dobhártyába egy kézi lézerrel, így ürítve ki a folyadékot a fülből.
- Egy vékony cső beillesztése, ami lehetővé teszi, hogy levegő jusson a középső fülbe, ha a folyadékgyülem (súlyos otitis média, SOM) nem tűnik el antibiotikumos kezelésre. A beavatkozás általános érzéstelenítést igényel, és utolsó lehetőségként folyamodnak hozzá olyan esetekben, ahol más kezelési mód nem hozott eredményt. A csövet (amit mesterséges Eustach-kürtként is felfoghatunk) általában akkor helyezik be, ha a folyadék hat hónapig, javulás nélkül kimutatható az egyik – vagy négy hónapig mindkét – fülben. A cső 6-8 hónap után kiesik, időnként korábban. A kockázatokat és az előnyöket mérlegelni kell, mielőtt a cső beültetéséhez folyamodnak, mivel a beavatkozás hosszú távú előnyei nem egyértelműek.
- Időszakos fül vizsgálat, amíg a fül(ek) rendbe jön(nek), így biztosítva, hogy az állapot ne váljon krónikussá.
- Az ismételt fülgyulladásokkal összefüggő allergiás állapotok megszüntetése vagy kezelése.
Étrendi változtatások: Több folyadék a láz miatt. Ha antibiotikumokat írt fel az orvos, az aktív flórás, nem zsírszegény joghurt (ha a baba már fogyaszthat ilyet) segít megelőzni a gyomorproblémákat.
Megelőzés: Jelenleg nincs rá mód, hogy biztosan megelőzzük a középfülgyulladásokat. Az újabb kutatások eredményei azonban azt mutatják, hogy…
…a következők csökkenthetik a fülgyulladás kialakulásának esélyét a babáknál:
- Általános jó egészség, megfelelő táplálkozás és pihenés, rendszeres orvosi vizsgálat.
- Legalább hat hónapig, de lehetőleg az egész első év alatt folytatott szoptatás.
- Influenza elleni védőoltás, pneumococcus fertőzések elleni védőoltás.
- Függőlegesebb etetési pozíció, különösen ha a babának légúti fertőzése van.
- Döntött cumisüvegek alkalmazása a hagyományos, egyenes üvegek helyett.
- Kicsit megemelt alvási pozíció, ha a baba megfázott (helyezzünk párnát a matrac fejrésze alá, de ne a baba feje alá).
- Szopogasson a baba egy cumisüveget vagy cuclit repülőgépen felszálláskor és különösen leszálláskor, mivel a legtöbb fülprobléma légnyomásváltozás következtében fordul elő.
- Korlátozzuk a nyugtatócumi nappali használatát, és vegyük ki a baba szájából, ha elaludt.
- Alacsony dózisú, profilaktikus (fertőzés megelőzésére adott) antibiotikum adása a gyakori fülfájós gyerekeknek a középfül-gyulladási szezon csúcsán, vagy amikor a gyerek éppen megfázott, hogy megelőzzük a másodlagos fülgyulladást.
- Füstmentes lakóhely (a passzív dohányzás nyálkahártya-duzzanathoz és SOM-hoz vezethet).
- Otthoni gyereknevelés bölcsőde helyett, ahol nagyobb a valószínűsége a középfülgyulladásnak.
Szövődmények:
- Krónikus középfülgyulladás halláskárosodással.
- Mastoiditis (ritka probléma, a koponya csecsnyúlvány-légkamráinak gyulladása).
- Agyhártyagyulladás, tüdőgyulladás.
Mikor hívjunk orvost:
Már az elején, mihelyt gyanítjuk, hogy a babának fülfájása lehet. Ismét, ha két napon belül nem múlnak a tünetek, vagy ha úgy tűnik, a baba rosszabbul van. Fülgyulladás gyanúja nélkül is hívjuk az orvost, ha úgy tűnik, a baba hirtelen rosszabbul hall, mint általában.
A kiújulás valószínűsége:
Némelyik baba soha nem kap fülgyulladást, mások csecsemőkorban kapnak egy-két alkalommal, és utána soha többé, megint másoknál ismételten előfordul tipegő- és óvodáskorban is.
Más problémák hasonló tünetekkel:
Idegentest a fülben, „úszó fül” és a légúti fertőzés miatt a torok felől átsugárzó fájdalom mind utánozhatják a fülfájást. A fogzási fájdalom időként ugyancsak a fülbe sugározhat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.