Milyen az egészséges csecsemők széklete?
Változatok a kakira
Téved, aki azt hiszi: ha egy kakis pelenkát látott, az olyan, mintha mindegyiket látta volna. Noha egy csecsemőbe eleinte csak kétféle dolgot lehet betáplálni: vagy anyatejet, vagy tápszert, a végtermék sokféle lehet. A baba székletének színe és állaga naponként és adagonként annyira változó, hogy még a harcedzett szülő is megijedhet tőle.
Íme egy rövid mutatvány a jellemző minőségek értelmezéséhez:
- Ragadós, szurokszerű, fekete vagy sötétzöld: magzatszurok, az újszülött első széklete.
- Szemcsés, zöldessárga vagy barna: átmeneti széklet, születés utáni harmadik vagy negyedik napra jellemző.
- Grízes, túrószerű, kenőcsös vagy lágy darabos, színe a világossárga és a mustárszín között változik, vagy élénkzöld: a szoptatott csecsemő normális széklete.
- Formásabb, színe a világosbarna és az élénksárga között változik: a tápszeres csecsemő normális széklete.
- Gyakori, híg a szokásosnál zöldebb: hasmenés.
- Kemény, bogyós, nyálkás vagy vércsíkos: székrekedés.
- Fekete: vaspótlót kap a gyerek.
- Vércsíkos: berepedezett végbél vagy tejallergia.
- Nyálkás, zöld vagy halványsárga: vírusos fertőzés, pl. nátha, bélfertőzés.
Baba széklete, kérdés:
„Amikor először tisztába raktam a gyereket, döbbenten láttam, hogy zöldesfekete a széklete.”
Ez még csak az első volt a még egy jó évig önre váró megdöbbentő pelenkázási felfedezések sorából. A leletek többsége azonban ha nem is mindig gusztusos, teljesen normálisnak számít. A most talált szurokszerű, zöldesfekete dolog nem más, mint a magzati élet során felhalmozódott meconium, azaz magzatszurok. Örvendetes tény, hogy a beleiből átkerült a pelenkába, mert azt mutatja, hogy a bélcsatorna akadálytalanul átjárható.
A széklet színe
Az első 24 óra elmúltával, mikor már az összes magzatszurok kiürült, átmeneti székletnek kell megjelennie, amely jellemzően sötét zöldessárga, laza, néha (főleg szoptatott babáknál) grízes állagú, esetenként nyálkás. Az esetleges vérnyomok feltehetőleg a szülés közben lenyelt anyai vér nyomai (a véres pelenkát a biztonság kedvéért el kell tenni, és meg kell mutatni a nővérnek vagy orvosnak).
Az átmeneti széklet után három-négy nappal a végtermék minőségét már a kapott táplálék határozza meg. Az anyatejjel táplált csecsemő székletének színe és állaga rendszerint a mustárra emlékeztet, de néha laza, sőt folyós, néha grízes, pépes vagy túrószerű is lehet. A tápszerrel táplált csecsemő széklete is puha, de „formásabb”, színe a halványsárga és sárgásbarna között változhat, illetve világosbarna vagy barnászöld. Vaspótlás esetén (akár a tápszerben, akár vitamincseppek formájában kapja) a széklet fekete vagy sötétzöld árnyalatot kaphat.
Mindent szabad, csak egyet nem:
Ne hasonlítgassa a gyereke székletét a szomszéd bölcsőben lakó kis kollégáéhoz. Nincs két egyforma széklet, ahogy két egyforma ujjlenyomat sincsen. Mi több, az ujjlenyomattal ellentétben a széklet nemcsak csecsemőnként változik, hanem egyazon csecsemőé is naponta (sőt adagonként) más és más. Mikor már szilárd ételt ehet a baba, tapasztalni fogja, hogy minél változatosabb az étrendje, annál különbözőbbek a székletei.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.