Négy hónapos gyerek táplálása
Gondolatok a szilárd táplálékról
A kismamák sokféle, gyakran ellentmondó tanácsot kapnak afelől, mikor kezdjenek szilárd ételt adni a gyereknek. A nagyi nem is érti, anyuka minek halogatja, mikor maga is négy hónapos korától kapott, s a nyomaték kedvéért még hozzáfűzi, hogy ugye semmi baj nem lett tőle. Egy szomszédasszony szerint azért kell korán kezdeni, mert akkor a gyerek át fogja aludni az éjszakát.
Természetesen ő is tud hivatkozni egy kisbabára, aki azóta nem szokott éjjel felébredni, mióta az első kanálka kását lenyelte. A gyermekorvos a legújabb ajánlásokra, kutatásokra hivatkozva csak hat hónapos kortól javasolja.
Kire érdemes hallgatni? Ki tudja jobban?
A nagymama? A barátnők? Az orvos? Eláruljuk: a baba tudja a legeslegjobban, mikor való már neki a szilárd ennivaló. Bár a szakorvosi véleményt feltétlenül mérvadónak kell tekinteni (sokkal inkább, mint a nagyiét vagy a barátnőkét), és a paramétereket is arra kell alapozni, a változatosabb étrendre történő átálláshoz a gyerek egyéni fejlődése a döntő tényezők közé sorolandó. Mai tudásunk szerint a szilárd táplálék általában a nagyon kis csecsemő szervezetének sem árt, de esetenként allergiát válthat ki. Ennek ellenére több okból sem ajánlatos.
Először is, az újszülött emésztőrendszere még nem elég fejlett hozzá – kezdve a nyelvével, amely minden idegen anyagot igyekszik kitolni a szájából, az emésztéshez szükséges enzimek hiányáig.
Másodszor fölösleges, mivel az anyatej vagy a tápszer önmagában is megadja, amire az élet első hat hónapjában szükség van. A túl korán adott szilárd étel a későbbi étkezési szokásokat is befolyásolhatja (először azért utasítja el a kását, mert még nem érett meg rá, később pedig azért, mert beleerőltették).
- Az anyatej összetétele
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Másrészt a – féléves koron túli – halogatásnak is megvannak a hátulütői
A nagyobb babákban kisebb a hajlandóság a szilárd étel rágásával, lenyelésével járó új feladatokra, inkább maradnának a járt úton, a mell vagy a cumisüveg jól ismert, jól bevált (és jóval könnyebb) módszerénél. Erre az életkorra az ízlésük még a rossz szokásnál is megrögzöttebbé válhat – a simulékony hat hónaposokkal ellentétben a folyékony táplálékhoz szokott tíz-tizenegy hónapos gyerekek nem szokták szó nélkül lenyelni, amit a szájukba adnak.
Ha meg akarjuk tudni, készen áll-e gyerekünk a nagy lépésre (ez 4-6 hónapos korban szokott bekövetkezni), figyeljük az alább felsorolt jeleket, majd beszéljünk az orvossal:
A gyerek már szilárdan tudja tartani a fejét
Addig még átpasszírozott bébiételt sem szabad neki adni, amíg ülő helyzetben nem tudja rendesen tartani a fejét; a darabosabb étellel várni kell, amíg magától is jól ül, azaz kb. a hetedik hónapig.
Elmúlt a kilökő nyelvreflex
Az újszülöttek ennek a reflexnek köszönhetően képesek megszabadulni a szájukba kerülő idegen anyagoktól (veleszületett védekezés a fulladás veszélye ellen). Próbáljuk ki a következőképpen: csecsemőnek való gabonalisztet hígítsunk fel anyatejjel vagy tápszerrel, majd kávés- vagy babakanál csücskével vagy az ujjunk hegyével dugjunk egy kicsit a szájába. Ha a nyelvével együtt azonnal viszontlátjuk, és ez többször megismétlődik, a reflex még működik, tehát még nem lehet kanállal etetni.
A gyerek nyúlkálással vagy más módon elárulja, hogy érdekelné az asztalra tett ennivaló. Az a gyerek, aki kiveszi a kezünkből a villát, megkaparintja a kenyerünket, tulajdonképpen azt tudatja, hogy ő is szeretné végre megkóstolni, amit a nagyok esznek.
Nyelvét már tudja ki-be, föl-le mozgatni
Ennek a képességnek a fejlődését megfigyelhetjük.
Kanálból is tudna…
Száját olyanformán is ki tudja nyitni, hogy a kanálból kiehesse az ennivalót.
Természetesen megtörténhet – főleg az allergiára hajlamos családokban -, hogy a gyerek akkor sem térhet át a szilárd táplálékra, ha egyébként megérett volna rá. Addig is, amíg többet nem tudunk az allergia kialakulásáról, azt javasoljuk, hogy az ilyen családba született gyereket egyéves koráig túlnyomórészt anyatejen kell tartani úgy, hogy féléves korától kezdve nagyon óvatosan adagolt szilárd ennivalót is kapjon.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.